20
Nauka w szkole rzemiosł — droga w przyszłość

Dyplomaci przyglądają się podkowom, które wykonali uczniowie szkoły i które demonstruje Kęstutis Navickas, były dyrektora szkoły Fot. Marian Paluszkiewicz

Dyplomaci przyglądają się podkowom, które wykonali uczniowie szkoły i które demonstruje Kęstutis Navickas, były dyrektor szkoły Fot. Marian Paluszkiewicz

Szkoła rzemiosł „Sodžiaus Meistrai” w Rudziszkach w rejonie trockim swym uczniom oferuje coś więcej niż naukę  —  bo dom, opiekę, troskę i zawody — które mają zapewnić wychowankom przyszłość.

— Przyszedłem do tej szkoły, ponieważ chcę zarabiać i mieć dobry zawód, a poza tym mieszkam w pobliżu — powiedział „Kurierowi” Darek Dombrowski, który uczy się zawodu blacharza. Wtóruje mu Marius, również przyszły blacharz — „w zwykłej szkole nie mogłem usiedzieć na lekcjach, ale tu jest tak ciekawie, że ze szkoły  wychodzę jako ostatni”.

„Przyszedłem do tej szkoły, ponieważ chcę zarabiać i posiadać dobry zawód” — mówi Darek Dombrowski Fot. Marian Paluszkiewicz

„Przyszedłem do tej szkoły, ponieważ chcę zarabiać i posiadać dobry zawód” — mówi Darek Dombrowski Fot. Marian Paluszkiewicz

— Naszą szkołę w 2002 roku założyli bracia ze wspólnoty św. Jana. Bracia do naszego kraju przybyli na zaproszenie kardynała Bačkysa i pracują z dziećmi z tak zwanych trudnych rodzin  — powiedziała „Kurierowi” dyrektorka szkoły Dalia Beigenė. Wspólnota św. Jana została założona przez Marie – Dominique Philippe, francuskiego dominikanina, teologa i filozofa. Bracia i siostry ze wspólnoty św. Jana są obecni w krajach Europy, Afryki, Ameryki i Azji w ponad 90 domach zakonnych.

— Z uczniami pracują nauczyciele z Francji oraz  wyszkoleni przez nich nasi wykładowcy. W trakcie roku szkolnego młodzież uczy się wybranych zawodów. Obecnie oferujemy  zawody: blacharza, kucharza, cukiernika, cieśli  — dodała Beigenė. Mimo że szkoła jest prywatna, to miesiąc nauki uczniom kosztuje około 79 litów. Dyrektorka twierdzi, że niezbędne do funkcjonowania szkoły fundusze są przekazywane  przez prywatnych sponsorów. W tym, zdaniem kierowniczki szkoły, specjalne  podziękowania należą się spółce „Palink”, do której należy sieć handlowa „Iki”. W cukierniczych działach tych hipermarketów uczą się zawodu cukiernika uczniowie tej szkoły i zarabiają pieniądze, które są niezbędne do opłaty nauki. Młodzież, która mieszka dalej korzysta z niewielkiej bursy, która mieści się w szkolnym budynku. W szkole obecnie się uczy ponad 60 osób. W tym roku przyjęliśmy 40 nowych uczniów.

Virginija Kairienė wtajemnicza swych uczniów w arkana sztuki kucharskiej i cukierniczej Fot. Marian Paluszkiewicz

Virginija Kairienė wtajemnicza swych uczniów w arkana sztuki kucharskiej i cukierniczej Fot. Marian Paluszkiewicz

Przed rokiem ściany szkoły opuściło 17 kowali, których szkolili  rzemieślnicy z Francji specjalizujący się w podkuwaniu koni. I co najmniej 12 pracuje w zawodzie.

— Z tego, co wiemy, kowale, którzy zdobyli ten zawód w naszej szkole, na brak pracy nie narzekają. Wiemy, że kilku pracuje tu, na Litwie, inni w Estonii i Łotwie. Nasi kowale znaleźli również pracę w Rosji oraz Europie  — mówił Kęstutis Navickas, były wieloletni dyrektor szkoły. Zawodu nauczają mistrzowie  z francuskiej organizacji „Les Compagnons du Devoir et de Tour de France”, której początki sięgają XII – XIII wieków.

Ambasadorzy oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych podczas sadzenia szkolnego „Sadu ambasadorów 2009” Fot. Marian Paluszkiewicz

Ambasadorzy oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych podczas sadzenia szkolnego „Sadu ambasadorów 2009” Fot. Marian Paluszkiewicz

Przybyli na zaproszenie dyrektorki szkoły ambasadorzy z placówek dyplomatycznych innych krajów na Litwie uroczyście posadzili drzewka —  i na terenie szkoły powstał sad ambasadorów.

Obecny podczas uroczystej ceremonii sadzenia drzewek w szkolnym sadzie Nicolas Ortiz, znany na Litwie przedsiębiorca oraz jeden ze współudziałowców sieci hipermarketów „Iki” powiedział: „Potrzeba takich szkół jak ta „Sodžiaus Meistrai”, w której młodzież może  uczyć się zawodów, które zapewnią pracę. Wszyscy chcą być kierownikami i menedżerami, lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak naprawdę o wiele bardziej potrzebni są dobrzy fachowcy i rzemieślnicy niż  menedżerowie”.

— Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić dzieciom z trudnych rodzin dobrą opiekę, zakładając takie szkoły jak „Sodžiaus Meistrai” w Rudziszkach i mamy nadzieję, że damy dla nich zawód i zabezpieczymy w ten sposób ich przyszłość — mówił „Kurierowi” John Emanuel, przeor braci wspólnoty św. Jana na Litwie.

20 odpowiedzi to Nauka w szkole rzemiosł — droga w przyszłość

 1. wilniuk mówi:

  Tytuł publikacji: “Nauka w szkole rzemiosł – droga w przyszłość”.

  Wystarczy zajrzeć do słownika,żeby się przekonać, że po polsku jest “szkoła rzemieślnicza” a nie – szkoła rzemiosł.

 2. wilniuk mówi:

  C.d. o tej szkole rzemieślniczej.
  W słowniku poprawnej polszczyzny można też znaleźć, że droga prowadzi nie w co?, tylko dokąd? do czego? Do miasta, do lasu, do szkoły, do przyszłości. W przyszłość – jest rusycyzmem.

 3. GIRA-KBAC mówi:

  A kogo to obchodzi.I tak wisdomo o co chodzi.Tobie nigdy sie nie zdarza zapytac – a TY kuda? Wszak rosyjskiego sie uczyłes chyba bez obrzydzenia?

 4. wilniuk mówi:

  Do Gira-Kbac:
  Kogo to obchodzi? Czytelnika, który w odróżnieniu od Ciebie wie, co to jest gwara, język potoczny oraz język literacki, ogólnopolski, którym ma się posługiwać prasa.
  Języka rosyjskiego uczyłem się i w szkole, i na studiach nie tylko bez obrzydzenia, ale z wielkim zainteresowaniem i cieszę się, że znam go dość dobrze. Ale co to ma do rzeczy?
  Pytasz, kogo obchodzą błędy w gazecie? To pytanie taka postawa – to coś o wiele gorszego niż te błędy.

 5. GIRA-KBAC mówi:

  A od kiedy to Kurier Wileński jest ogólnopolski? I kto go w polsce czyta? Obawiam sie ze i na wileńszczyznie jego poczytnosc maleje i to nie za sprawa błedów.

 6. wilniuk mówi:

  Do Gira – Kbac:
  Przepraszam, czy Ty się w szkole uczyłeś? Język ogólny, ogólnopolski, inaczej- ogólnonarodowy to zupełnie co innego niż dziennik ogólnopolski.Nie jest tu miejsce na wykład, co to jest ogólna odmiana kulturalna języka narodowego, czym się różni język mówiony ( a zwłaszcza jego odmiana potoczna) i język pisany.
  To są wiadomości szkolne. Poczytaj sobie zamiast tracić tyle energii na złośliwości i wymyślanie różnych prowokacji, zaśmiecanie tego forum.

 7. GIRA-KBAC mówi:

  Juz dawno przestałem sie martwić takimi pierdołami jak pryncypialność.Świata jaki jest nie zmienisz ani nie zatrzymasz możesz to jedynie zrobić ze sobą.

 8. Boguś mówi:

  w Polsce nie mówi się szkoła rzemiosł ani szkoła rzemieślnicza, tylko szkoła ZAWODOWA.

 9. RB mówi:

  do Boguś:

  mówi się i jedno i drugie, tylko co innego znaczą.

  http://www.zsart.edu.pl

  http://www.zsrz.internetdsl.pl

 10. józef mówi:

  A, ja Szanownym powiem (napiszę) tak : furda Wasze spory lingwistyczne. Ważne jest to, że młodzi ludzie zdobędą zawody, w których pracy nie zabraknie. Mądrale w Polsce polikwidowali zawodówki i : nie ma od paru lat np. fachowych murarzy. Domy budują ludzie przyuczeni via praktica.

 11. wilniuk mówi:

  Do Boguś:
  Nie masz racji. W Polsce są szkoły i zawodowe,i szkoły rzemieślnicze. Na przykład nowoczesny Zespół Szkół Rzemieślniczych w Szczecinie, gdzie można zdobyś dziesiątki różnych zawodów.

  Do józef:
  Nie rozumiem tego przeciwstawienia. Czyżby poprawna nazwa uczelni miała przeszkadzać młodzieży w zdobyciu dobrego zawodu? I co ma współnego nazwa z likwidowaniem placówek? oświatowych?

 12. józef mówi:

  “wilniukowi” (10.) nie zrozumieliśmy się i tyle. Chyba użyłem zbyt zbyt szerokiej paraleli. A, poza tym b. się cieszę, że funkcjonuje taka placówka oświatowo – zawodowa.

 13. Agatka mówi:

  Szkoła Rzemiosł Budowlanych w Kaliszu; Wyższa Szkoła Rzemiosł Artystycznych W Warszawie.Jest też Izba Rzemiosł; Muzeum Rzemiosła.A tak wogóle to wilniuk zastąpił w mędrkowaniu tomcia-paluszka?

 14. wilniuk mówi:

  Do Agatka:
  Tym razem nie ja, tylko Ty mędrkujesz. Nazwy szkół, które wypisałaś z Internetu nie usprawiedliwiają niepoprawnej nazwy w tym artykule. Chodzi o to, że w tych nazwach podane są konkretne rzemiosła: budowlane, artystyczne itd. W wypadkach, gdzie nie ma tego wyszczególnienia, nie wiadomo, o jakie rzemiosła chodzi, używane są nazwy “szkoła rzemieślnicza” lub szkoła zawodowa.
  Tak więc w informacji mojej nie było żadnego błędu. Nie było też złośliwości. Chciałem zwrócić uwagę redakcji, by w przyszłości, pisząc o tej placówce, używała poprawnej nazwy, co zresztą można sprawdzić w słowniku poprawnej polszczyzny.
  Natomiast z Twojej strony była złośliwość.
  Aha: “w ogóle”, podobnie jak “w szczególe”, pisze się rozdzielnie.

 15. bobrowniczy mówi:

  Drogi Bogusiu.Zawód to jest fach.Rzemiosło to jest kunszt.

  Boguś, Wrzesień 12, 2009 at 13:23

  w Polsce nie mówi się szkoła rzemiosł ani szkoła rzemieślnicza, tylko szkoła ZAWODOWA.

 16. Agatka mówi:

  Mistrzu ortografii,mistrzuniu mowy polskiej,czy w twojej info mogą być jakieś błędy!?czy ja pisałam,że jakoweś są!?tak jak twój mentor,tomcio-paluszek,wkładasz w usta internautom słowa,których nie wypowiedzieli.Tak się składa,że przez kilka lat przechodziłam obok siedziby Małopolskiej Izby Rzemiosł;tak się składa,że moja młodsza siostra po ukończeniu Liceum Plastycznego studiowała w Wyższej Szkole Rzemiosł Artystycznych;tak się składa,że jej chłopak ówczesny skończył Szkołę Rzemiosł(Liceum Plastyczne) w Kaliszu.A i w Muzeum Rzemiosł też byłam.W przeciwieństwie do besserwisserów nie siedzę jedynie w internecie otoczona słownikami w celu rugania redakcji,internautów,szukania błędów,rusycyzmów itd.itp.Nie muszę mieć racji ani ostatniego słowa.

 17. Agatka mówi:

  Co do artykułu i określenia “szkoła rzemiosł” taka nazwa (może trochę staroświecka,przedwojenna) mnie osobiście się podoba.Przy mojej parafii Św.Krzyża istniała,przed wojną ma się rozumieć,Szkoła Rzemiosł dla Chłopców.Była prowadzona przez salezjanów.Najważniejszym jest,tak jak zauważył józef,aby młodzi ludzie zdobywali tak potrzebne zawody:cukiernik,fryzjer,dekarz,cieśla,itd.Nazwa “szkoła zawodowa” trochę się zdeprecjonowała (poszedł do zawodówy) więc określenie “szkoła rzemiosł” zupełnie fajnie brzmi.A,że puryści są oburzeni?trudno,Ziemia będzie się kręcić i bez nich.

 18. wilniuk mówi:

  Do Agatka:
  Skoro przyznajesz, że moja informacja nie była błędna, to nie rozumiem, o co Ci chodzi? O samą przyjemność wykłócania się, obrażania ludzi? Przecież nie znasz mnie zupełnie, a określasz moją osobowość. Czy może chcesz udowodnić słuszność teorii Darwina o pochodzeniu człowieka?
  Bez względu na to, co odpiszesz – a będą to prawdopodobnie impertynencje – więcej odpowiadać nie będę, choć miło się rozmawiało z tak dobrze wychowanym człowiekiem.

 19. Agatka mówi:

  Boże,jakie te besserwissery są upierdliwe!!!Jak nie rozumiesz o co chodzi to po co piszesz?chcesz się tylko pochwalić,że znasz literki?Czepiasz się człowieku jakiegoś tytułu.Może i nie jest w 100% poprawny ale co z tego!!!No co z tego!!!Kurier jest lokalną gazetą i ma prawo posługiwać się językiem regionu.Ma prawo mieć swój “koloryt”, jakąś orginalność.Również językową.Wszyscy mają pisać tak jak w żydowskie gazette dla polski goj.Wtedy będzie cacy.W USA gazety polonijne mają swój “koloryt” (pełen amerykanizmów).Czy z tego tytułu ktoś się czepia.Zresztą,nawet nie chce mi się dalej pisać.Idź,pogadaj sobie z Gotfrydem od Zlewu czy tam z Zygfrydem od Sedesu,…miłego wieczoru.

 20. sfuj mówi:

  wilniuk napisal:
  ad 1.
  >Wystarczy zajrzeć do słownika,żeby
  >się przekonać, że po polsku jest >“szkoła rzemieślnicza” a nie –
  >szkoła rzemiosł.

  ad 14.
  >Chodzi o to, że w tych nazwach
  >podane są konkretne rzemiosła: budowlane, artystyczne itd. W
  >wypadkach, gdzie nie ma tego >wyszczególnienia, nie wiadomo, o
  >jakie rzemiosła chodzi, używane są
  >nazwy “szkoła rzemieślnicza” lub
  >szkoła zawodowa.

  Zaciekwailo mnie to i troche poszperalem:

  1. Niepubliczna Szkoła Rzemiosła w Wejherowie.
  2. Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Gorlicach.
  3. Ośrodek Szkolenia Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni.
  4. Cech Rzemiosł w Gliwicach, Gliwice, Raciborska 2
  5. Zasadnicza Szkola Zawodowa Rzemiosla i Przedsiebiorczosci, Bydgoszcz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.