28
Dary od „Orlen Lietuva” dla „Zielonego Wzgórza”

Szkoła-przedszkole otrzymało w darze zestawy naczyń Fot. Zbigniew Markowicz

Rafineria „Orlen Lietuva” przekazała wczoraj dary dla polskiej szkoły-przedszkola „Zielone Wzgórze”, znajdującej się w stołecznej dzielnicy Nowa Wilejka. Jest to pierwsze wsparcie „Orlen Lietuva” dla polskiej placówki oświatowej na Litwie. Należące do Polskiego Koncernu Naftowego „Orlen” rafineria „Orlen Lietuva” jest największym przedsiębiorstwem na Litwie. Rafineria mieści się na północy kraju w Możejkach.

— Stale prowadzimy taką działalność, z tym, że skierowaną raczej w kierunku społeczności lokalnej Możejek. Jeśli chodzi o działalność w zasięgu ogólnokrajowym — to przede wszystkim jest wspieranie koszykówki — powiedział „Kurierowi” Grzegorz Szymański, dyrektor Departamentu Projektów Specjalnych „Orlen Lietuva”.

To dzięki „Orlen Lietuva” co roku przy ulicy Naftininkų w Możejkach rozbłyska choinka bożonarodzeniowa.
Tym razem spółka udzieliła wsparcia szkole-przedszkolu „Zielone Wzgórze” („Žaliakalnis”). Placówka otrzymała w darze zestawy naczyń.

Grzegorz Szymański powiedział, że jest to pierwsze wsparcie „Orlen Lietuva” dla placówki oświatowej i w ogóle spoza regionu Możejek Fot. Zbigniew Markowicz

— Dzięki Ambasadzie RP na Litwie dowiedzieliśmy się o najpilniejszych potrzebach szkoły, a mianowicie, że placówce brakuje rzeczy do kuchni. Mieliśmy możliwość udzielenia takiego wsparcia — mówi Grzegorz Szymański.

— Jesteśmy bardzo wdzięczni za te dary. Będziemy mieli teraz w pełni wyposażoną stołówkę. Naczynia posłużą naszym przedszkolakom — cieszyła się w rozmowie z „Kurierem” Tatjana Urbonienė, dyrektor szkoły-przedszkola.

Powstała przed 12 latami polska szkoła początkowa liczy dziś 84 uczniów. W ubiegłym roku swoje podwoje otworzyło tu również polskie przedszkole. Dziś uczęszcza do niego aż 176 dzieci.

— W tym roku utworzyliśmy kolejną grupę. Dziś mamy cztery grupy przedszkolaków i ogromną liczbę chętnych, aż 102. Jednak nie mamy warunków, by wszystkich przyjąć. Pomieszczeń nie brakuje, jednak wymagają one remontu, a my na razie nie mamy na to środków. W przedszkolu brakuje również mebli i pościeli — ubolewa dyrektor.

Dzięki „Wspólnocie Polskiej” udało się całkowicie wyremontować jedno skrzydło budynku, w którym mieści się obecnie przedszkole. Dzięki wsparciu finansowemu Wspólnoty w całym budynku wymienione zostały okna i dach.

28 odpowiedzi to Dary od „Orlen Lietuva” dla „Zielonego Wzgórza”

 1. obywatel mówi:

  Dzięki Orlenowi, szkoda, że to tylko pierwsze i jedyne za 5 lat obecności na Litwie wsparcie dla polskiej szkoły.
  A czy to prawda, że Orlen Lietuva w Możejkach wybudował duży kościół?

 2. Polak ze Śląska mówi:

  “Stale prowadzimy taką działalność, z tym, że skierowaną raczej w kierunku społeczności lokalnej Możejek. Jeśli chodzi o działalność w zasięgu ogólnokrajowym — to przede wszystkim jest wspieranie koszykówki — powiedział „Kurierowi” Grzegorz Szymański”

  Niech sie wreszcie zdecydują,bo ja słyszałem,że juz nie wspierają.

 3. Buda mówi:

  masz rację “Obywatelu”, szkoda. Jak zawsze,”naszym” wcześniej nie było miejsca na takie dary. Koszykówka litowska pobierała wszystko. No, przynajmniej teraz…

 4. Kmicic mówi:

  Prosimy Orlen o częste wspieranie polskiej oświaty i społeczności. Skoro litewskie władze nie doceniły dotychczasowej polityki Orlenu sponsorowania litewskiej koszykówki i zaspokajania litewskich potrzeb, należy cały strumień sponsoringu skierować na zaniedbywaną przez władze społeczność polską.Dosyć przymilania się, bez żadnych oznak wdzięczności.Przydało by się szybko rozbudować Zielone Wzgórze, aby każde polskie dziecko znalazło tam swoje miejsce.Szczególnie w obecnej sytuacji nie można dopuszczać, aby zabrakło miejsca w szkole czy przedszkolu nawet dla jednego polskiego dziecka.

 5. Vilnius mówi:

  Komentarz usunięty. [1]

 6. Polak ze Śląska mówi:

  Następnym razem Orlen mógłby się przyłożyć i dać kasę na infrastrukturę.Nie wiem jak budynek wygląda w środku,ale o ten stopień przed wejściem można się wyłożyć i wybić zęby.Pokruszony i spękany beton (widać na pierwszym zdjęciu).

 7. Adam81w mówi:

  My z Korony powinniśmy się złożyć i np. poprzez Semper Fidelis czy inną organizację pomóc rodakom by była tam infrastruktura i by żadne polskie dziecko nie dostawało odmowy w dostaniu się do takiej placówki. To nasz obowiązek!

 8. Czytelnik mówi:

  Ciekaw jestem dlaczego nie bylo pomocy polskim przedszkolam ,szkolam i t.d. ciekawie wypowiada sie Pan Szymanski ze dzieki Ambasadzie Polski dowiedzieli sie o potrzebach przedszkola,czyzby sa odcieci od swiata i nie maja zadnej informacji.Trzeba przyznac ze i sami zainteresowani nie sa aktywni w tym kierunku,nie mowiac juz o polskich organizacjach.Bardzo to dziwnie i glupio wyglada,Orlen wspiera Litewska koszykowke a polskie kluby sportowe nic nie dostaja.

 9. Zbigniew mówi:

  Orlen
  czas na zmiany,czas na pomoc dla polskich dzieci

 10. Kmicic mówi:

  Prawie wszystkie polskie szkoły(wyjątkiem jest Śniadecki w Solecznikach)trzeba wybudować na nowo.Część z tych starych wielkopłytowców można ew. rozbudować.Z dotychczasowych budynków (po remoncie) stworzyć pracownie i warsztaty szkolne.
  Powinien powstać kompleksowy plan tworzący samodzielne ośrodki: gimnazjum, progimnazja, początkowe i odpowiednia ilość świetnie wyposażonych i prowadzonych przedszkoli.Dla Polski to groszowy wydatek, a dla kultury polskiej,polskości jako całość, byłoby to wielkopomne dzieło.Można byłoby z pewnością skorzystać z funduszy unijnych. Europa przeznacza ogromne środki na rdzenne mniejszości narodowe w celu zachowania ich tożsamości.

 11. Lubomir mówi:

  Re: Czytelnik. Wspiera, wspiera… Np wielokrotnego mistrza Polski w piłce nożnej klub ‘Górnik Zabrze’ wspiera niemiecki ubezpieczyciel Allianz. Serce kłuje gdy słyszy się o tym i gdy przypominają się słowa wypowiedziane przez generała i prezydenta Charlesa de Gaulee’a, na temat Zabrza: ‘Zabrze to najbardziej śląskie ze śląskich miast i to najbardziej polskie z polskich miast’. Jaki jest obecnie stan śląskości i polskości w Zabrzu, gdy naprzeciwko jednego niemieckiego hipermarketu wyrasta następny…i za chwilę kolejny?. Tu nikt nie broni polskości krajobrazu. A ten wciąż ulega germanizacji.

 12. Astoria mówi:

  Kmicic komentuje:

  Skoro litewskie władze nie doceniły dotychczasowej polityki Orlenu sponsorowania litewskiej koszykówki i zaspokajania litewskich potrzeb, należy cały strumień sponsoringu skierować na zaniedbywaną przez władze społeczność polską.

  Czy należy z tego wnosić, że to, co litewskie, nie jest (nie może być też) polskie? Czy kibicami litewskiej koszykówki nie są też Polacy na Litwie, bo? Bo są lub powinni być kibicami swojej etnicznej, nielitewskiej koszykówki? Etniczny sposób postrzegania rzeczywistości przez Kmicica jest dla mnie zdumiewający – jakby rodem z endeckiego piekła sprzed 100 lat.

 13. Czytelnik mówi:

  Do Astoria:Kmicic wskazuje istniejace duze problemy polskiej spolecznosc na Litwie,dlatego doszukiwac sie jakiegos etnicznego sposobu postrzegania rzeczywistosci jest nie logiczne a juz wspomnienie z przed 100lat wogole tu nie pasuja,do tego trzeba znac ten okres ,w co bardzo watpie.

 14. Astoria mówi:

  @ Czytelnik:

  Nie doszukuję się etnicznego sposobu postrzegania rzeczywistości przez Kmicica. Stoi jak byk w cytacie.

  Endecja w Polsce nie przetrwała, na szczęście, przez co się dziwię, że biało-czarne podziały etniczne Kmicica trwają i znajdują publikę. To podział endecki: my i oni – my, Polacy, i oni, Żydzi, Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, Litwini; ich koszykówka, nasze przedszkola. Przecież to nonsens, z którym walczył Piłsudski, inkluzywnie traktujący wszystkich obywateli państwa.

 15. Kmicic mówi:

  do Astoria:
  Etniczne piekło na Litwie stworzyły i tworzą nadal wybieralne władze LT.Wiadomo jak został wielokrotnie potraktowany Orlen(rozebrane na sposób sowiecki tory)i jak dyskryminowana jest polska oświata.To oczywiste,że w takiej sytuacji główny strumień dotacji powinien popłynąć tam gdzie istnieją prawdziwe potrzeby i szkoda tracić pieniądze na gesty finansując sport litewski mając pod bokiem rozebrane tory do Łotwy.
  Wsparcie wielopłaszczyznowo dyskryminowanych mniejszości mniejszości narodowych będzie zresztą znacznie większym i konkretnym wkładem w zeuropeizowanie młodej Republiki Litewskiej.

 16. obywatel mówi:

  Niedawno wieczorem przejezdżałem obok szkoły-przedszkola Zielone Wzgórze – tylko od głównego wejścia jedna latarnia mrocznie oświetla drożkę przed budynkiem i razem jedną ścianę. Reszta 80-90% budynku jest w wogóle niewidoczna w ciemnościach. A szkoła powinna tam być ocieplona, odmalowana i oświetlona.

 17. Astoria mówi:

  @ Kmicic:

  Jakie “etniczne piekło”? Czyś ty człowieku z byka spadł? Miej umiar w tym, co mówisz, zachowaj rozsądne proporcje.

  Rozebranie torów Orlenowi świadczy o etnicznym piekle? Po pierwsze, skąd by się na Litwie wzięło największe przedsiębiorstwo w rękach, nie tyle nawet Polaków, co państwa polskiego, gdyby się Litwa na to nie zgodziła? Po drugie, Litwa doi Orlen dla zysku, a Orlen daje się doić jak krowa. Nie ma to nic do etniczności.

  Polska oświata ma problemy, ale nie zmienia to faktu, że jest powszechnie dostępna i ma się raczej dobrze – przynajmniej w znanych mi opiniach obiektywnych obserwatorów.

  Wsparcie wielopłaszczyznowo dyskryminowanych mniejszości narodowych będzie zresztą znacznie większym i konkretnym wkładem w zeuropeizowanie młodej Republiki Litewskiej.

  To ty chaba nie bardzo wiesz, jak niektóre porządne demokracje europejskie traktują mniejszości. Piekłem to może być dla Cyganów Francja i Włochy.

 18. Astoria mówi:

  *chyba

 19. Kmicic mówi:

  Do Astoria:
  Masowa(etniczna) kradzież najdroższej na Litwie ziemi to drobiazg???!!! Dopiero zareagujesz , gdy litewskie władze zaczną zamykać (jak działaczy Pochodni w przedwojennym Kownie), albo zaczną rozwiązywać polski problem na “ponarski” sposób?!
  A we Włoszech mamy Tyrolczyków i Słoweńców i na tym może się wzorujmy.Próbujesz rozmyć bardzo zaawansowaną(i wszechstronną) dyskryminację polskiej AUTOCHTONICZNEJ mniejszości na Litwie. Powtarzam,o dyskryminacji narodowościowej na Litwie przestanę mówić, kiedy mniejszości będą miały tutaj te same prawa co w RP. I prawa te będą szczerze przestrzegane.Uważam , że przyjęte przeze mnie kryterium, to jedyne przyzwoite minimum, czego należy żądać od LT.

 20. He mówi:

  Tak wygląda, że Kmicic ma ~80% racji, Astor-ia jak zawsze ~20%

 21. Polak ze Śląska mówi:

  Do 17
  O to mi chodzi właśnie.Rozumiem,ze naczynia sa potrzebne,ale moim zdaniem to remont jest potrzebny.

  “tylko od głównego wejścia jedna latarnia mrocznie oświetla drożkę przed budynkiem i razem jedną ścianę. Reszta 80-90% budynku jest w wogóle niewidoczna w ciemnościach”

  A nie dziwi mnie to,widac po wejsciu.Przecież na czyms takim dzieci sobie krzywde zrobią,odrapane ściany.

  “A szkoła powinna tam być ocieplona, odmalowana i oświetlona”

  Zgadzam sie w 100%.Niech Orlen się przestanie wygłupiać i detalami zajmować tylko dorzuci się na placówkę zamiast koszykówkę.Szkoda,że ten co robił zdjęcia nie dał szerszej perspektywy i wnętrza.Dzieci nie mogą siedziec w przedszkolu,gdzie przed wejściem można złamać nogę.

 22. 2 Kmicic mówi:

  Częściowo masz rację, ale mocno przesadzasz. Strasznie zdyskryminowanym naszym rodakom to bym raczej poradził wziąć podrecznik języka polskiego, bo uszy mi więdną jak slyszę polską mowę 80 proc. z nich.

 23. Kmicic mówi:

  do 23:
  A mogę prosić o zmianę nicka na nie kojarzący się z moim ? Tak w ramach uprzejmości i przyzwoitego zachowania się.
  Inaczej będę musiał zgłosić do admina 🙂

 24. wiktor mówi:

  już porządek. W poprzednim miało być “do Kmicica” 🙂

 25. Kmicic mówi:

  wiktor:
  a 80% Koroniarzy jak mówi? Na k, p i h co drugi wyraz, a slangowe skróty już w ogóle nie wiadomo co znaczą.

 26. wiktor mówi:

  no trudno. Swiat idzie do przodu. Kiedys nauczyciele nas zmuszali, bysmy korzystali z polskich wyrazow i staralismy sie nie uzywac rusycyzmow. Dzisiaj natomiast imbryk czy tez ubikacja jest archaizmem 🙂

 27. gabriela mówi:

  sama dobra szkola

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.