Las głupoty


image-1

Pod krzyżem w pobliżu Rudomina ludzie prosili w litanii loretańskiej: „…Arko Przymierza — módl się za nami!” Fot. Krzysztof Subocz

W uroczystym dla Polski i Litwy dniu, dniu obchodów 220-lecia Konstytucji 3 Maja polska stacja telewizyjna „Polsat” wyemitowała reportaż dotyczący odbierania Polakom ziemi w Litwie, tej samej, którą wcześniej niby zwrócono.

Autor materiału wyjątkowo starannie podszedł do problemu. Rozmawiał nie tylko z oszukanymi przez państwo litewskie byłymi właścicielami, ale także z posłem Michałem Mackiewiczem, przedstawicielem rejonu wileńskiego, urzędu premiera RL, prawnikami.

W Polsce ten reportaż spowodował — delikatnie mówiąc — ogromne poruszenie. Odnosi się wrażenie, że Litwa nie tylko nie szanuje postanowień traktatu z 1994 roku, ale także wprowadza dość niejasne interpretacje własnego prawa, a nawet „produkuje” ustawy na potrzeby jakiegoś dziwnego lobby.

Wiadomo, że ziemia w granicach wielkiego Wilna jest szalenie droga, że jest grupa „biznesmenów” chcących inwestować w ziemię.

— Czy nie warto przyjrzeć się interesom tych dziwnych lobbystów, skąd i w jaki sposób zdobyli pieniądze na swoje majątki – żali się Zbigniew Świlo, wilnianin w drugim pokoleniu, obecnie mieszkaniec Gdyni.

— Tu się wyraźnie wyczuwa terror wobec prawowitych mieszkańców Wilna, Polaków. Wyczuwa się lituanizację, zacieranie tego, po czym stąpają współcześni nuworysze, czyli ci nowobogaccy i cały ten śmieszny rząd Litwy — dodaje.

— Nie mogę zrozumieć, jak to jest, by w XXI wieku, w państwie członkowskim Unii Europejskiej, tak łamać prawo, obarczać grzywną w wysokości trzech milionów litów kobietę, która miała kiedyś kawałeczek ziemi z krzaczkami, a którą to teraz rząd litewski, sąd państwowy uznał za… las! To las najwyższej głupoty! To wyraz ogromnej niechęci do ludzi, którzy od dziesięcioleci, stuleci tworzyli Wileńszczyznę, gdzie są groby ich dziadów, gdzie w kościołach po polsku się modli i prosi o Boże Miłosierdzie – dopowiada Paweł Kacperek, emerytowany samorządowiec.

Reklama

— Litwa alienując mniejszości narodowe, w tym przypadku Polaków, sama się pcha na margines cywilizowanej społeczności. Rozgrywa to wszystko być może pod wpływem ogromnych nacisków jakiegoś kapitału, obcych interesów, bo na zdrowy rozum nie można pojąć tej nienawiści do Polaków. Może to zwykła zawiść, że my potrafiliśmy więcej dać dla Wilna, dla jego kultury, architektury, dla cywilizacji – głośno się zastanawia Ryszard Krajnik, były działacz „Solidarności”.

— To się w głowie nie mieści! Uprzejmości, kurtuazje na szczeblu prezydentów, uściski, poklepywania, wizyty, rewizyty. Wiem, że tego wymaga etykieta dyplomatyczna, ale co to obchodzi Polaka, zamieszkałego z dziada pradziada na Wileńszczyźnie, gdy przyszłość jest niepewna, że jutro mogą przyjść urzędnicy i wyrzucić z własnego domu. A te wyzwiska pod adresem polskich dzieci… W czasie okupacji to nawet Niemiec nie odbierał gospodarzowi ostatniego konia czy krowy, a Litwin potrafi odebrać nawet chęć do życia – skarży się Józef Wołkowicz z Poznania, dziś prawie dziewięćdziesięcioletni wysiedleniec z Wilna.

 


KOMENTARZ

Przyznaję, krytycznych i bardzo mocnych w słowach opinii wysłuchałem dziesiątki. Nie moim zamiarem jest naprawa stosunków litewsko-polskich i odwrotnie, ale jest coś na rzeczy. Szukać praprzyczyn należy w mentalności tego narodu, w świadomości bycia jednym z największych księstw w historycznej Europie, w ateizacji współczesnej, w kompleksach prozachodnich. Ta sama historia pokazała już, że takie postawy zniewalają. Prawdą jest i to, że nie każdy człowiek może mieć pieniądze, bo one jakże często dają tak zwane „pańskie myśli”. I nie dziwię się, że Konstytucja Trzeciego Maja, konstytucja Rzeczypospolitej obojga narodów tak krótko trwała, że przyszły rozbiory, że wiele nacji w ogóle nie było przez długie lata na żadnej mapie świata.
Litwo, Ojczyzno moja, wołam za Mickiewiczem, przebudź się, nie bądź macochą dla dzieci swoich, daj się kochać, szanować. Margines społeczny jest w każdym kraju, ale nigdy nie może on decydować ani o przyszłości, ani deptać świętych kart wspólnej historii.

K. S.


 

These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Y!GG
  • Digg
  • del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • email
  • Google Bookmarks
  • Gwar
  • Print
  • Wykop
  • Facebook

Komentarze

158 komentarzy do “Las głupoty”

  1. jarema, Maj 4, 2011 at 18:22 -

    Wybory w PL nie moga przytlumic tak waznych problemow naszych rodakow.Czas w koncu nasz Rzad zmusic do dzialania bo sprawy moga wymknac sie spod kontroli

  2. Jan, Maj 4, 2011 at 19:25 -

    Do jaremy:Już dawno wymknęły się z pod kontroli i będą coraz gorsze.

  3. Kmicic, Maj 4, 2011 at 21:40 -

    Tylko więcej takich programów.A polskim władzom wstyd, wstyd i hańba.Kiedy wreszcie ruszą ……..
    Trzeba KAŻDEMU kandydatowi na posła, na każdym spotkaniu z politykami, z mediami, żądać bez ogródek stanowczych , ponadstandadowych kroków. Żaden polski polityk , który konkretnie(!) nie ujmie się za Rodakami na LT, powinien mieć świadomość przegranej w wyborach.Polacy pozostawieni przez ojczyznę na dzisiejszej wrogiej LT, są o wiele ważniejsi dla polskich wyborców niż egzotyczne misje pokojowe,wojenki międzypartyjne i stosuki z Rosją czy ze Stanami. Koszula bliższa ciału.

  4. pani, Maj 4, 2011 at 23:45 -

    Wilnoteka ma narzedzia ale tego nie pokaze. I reportaz wlasnosc Polsatu.Trzeba przynamniej oszacowac do wiadomosci w internecie ile i widzow ogladalo ten reportaz.

  5. Antek Rozpylacz, Maj 5, 2011 at 00:48 -

    Kto chcialby obejrzec zapraszam

    http://interwencja.interia.pl/wczoraj/news?inf=1632438

  6. ViP, Maj 5, 2011 at 00:57 -

    Do „Pani”
    Zadałaś retoryczne pytanie. Ilu widzów oglądało reportaz w Polsacie. Zapewniam; minimum 4 miliony w Polsce, a drugie tyle w innych krajach bo jest to stacja o statusie międzynarodowego nadawcy.
    Prawda, że to trochę więcej niż szowinistów?, a nawet wszystkich rdzennych Litwinów rozsianych po całym świecie.
    Reportaż nie był lewatywą dla litewskich władz, materiał był o głupocie, która rodzi się pod wpływem złych, bardzo złych lobbystów trzymających „polityków” za pewną część ciała ( tę do sikania)
    Pozdrawiam

  7. pani, Maj 5, 2011 at 01:19 -

    A juz obejrzalam. Rano jakos nie zauwazylam tej mozliwosci. Druga czesc tegoz pytania miala dotyczyc wlasnie geografii ogladalnosci. Reportaz bardzo grzeczny. Nasi obroncy w nim tez. Jakos slabo bez polskiej energii mowia. Matulionis przyznaje ze za bledy urzednikow nie powinni placic obywatele. W tlumaczeniu tego brak. Mafia, korupcja tu nie jest glupota.

  8. Astoria, Maj 5, 2011 at 01:39 -

    reportaż dotyczący odbierania Polakom ziemi w Litwie

    Tym razem błąd w artykule – „w Litwie” – skłania mnie, nie do łajania kulejącej korekty „KW”, ale do zastanowienia się, dlaczego po polsku używamy przyimka „na” wyłącznie w odniesieniu do Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy, a w odniesieniu do wszystkich innych krajów używamy przyimka „w” (z wyjątkiem małych krajów wyspiarskich). Zapraszam do dyskusji nad powodem tego szczególnego traktowania naszych wschodnich sąsiadów.

  9. przeor, Maj 5, 2011 at 01:49 -

    Do „Astorii”
    Polecam wizyte u prof.prof. Miodka i Bralczyka.
    Nie ma na dyskotece lecz w dyskotece tak samo jak nie może być na Litwie lecz w LITWIE, tak jak np,. w Polsce, w Niemczech, a nie na Niemczech, na Polsce ( która to – Litwa – nomen omen niczym nie różni się od zdziczałych dźwięków w … dyskotece).
    Miłej Nocy.

  10. Astoria, Maj 5, 2011 at 01:54 -

    PS. Korekta, dodatkowo komplikująca sprawę: mówimy też na Węgrzech, a nie w Węgrzech.

  11. Astoria, Maj 5, 2011 at 02:08 -

    @ przeor:

    Wątpię, by profesorowie Miodek i Bralczyk postulowali mówienie „w Litwie”, gdyż jest to sprzeczne z powszechnie przyjętym zwyczajem językowym. Po polsku w Polsce się mówi „na Litwie”, a nigdy „w Litwie”.

    „Na dyskotece” znaczy na potańcówce, na imprezie: „Poszedł na dyskotekę”.

    „W dyskotece” może znaczyć w pomieszczeniu – gdzie działa dyskoteka: „W dyskotece zainstalowano nowe oświetlenie”.

  12. Kmicic, Maj 5, 2011 at 03:21 -

    Od zawsze na Wileńszczyznie mówiło się „na LT, na Wileńszczyżnie,na Żmudzi, na Kowieńszczyznie, na Laudzie, na Suwalszczyżnie”. W związku z tym jedynie tak jest prawidłowo.Dla Wilniuka „Polak w LT, Polak w Laudzie, Polak w Wileńszczyznie” brzmi co najmniej karykaturalnie i tragikomicznie.
    ps.
    Dla wielu osób ten i poprzedni program Polsatu jest nie do odtworzenia.Szkoda.

  13. Kmicic, Maj 5, 2011 at 03:23 -

    Zobaczymy ,czy ten program zmobilizuje naszych polityków do bardziej skutecznych niż dotąd działań.

  14. lucjan, Maj 5, 2011 at 09:08 -

    Astoria, Maj 5, 2011 at 01:39 –

    1.Wątek ignorancki, wielokrotnie podnoszony z powodu braku wiedzy o rozwoju języka polskiego. Dla filologów banalny.
    2.Nie tylko wschodnich: na Łużycach ( to na zachodzie,dla ignorantów geograficznych)
    na Słowacji,na Węgrzech,na Bukowinie itp.itd.

  15. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 5, 2011 at 09:12 -

    Wiadomo, że zwyczaj językowy mowienia „na Litwie’ itp. powstał w okresie RON, kiedy to litwa, dzisiejsza Białoruś i Ukraina były częściami tego państwa. Takie były dzieje tych ziem i stąd ta, głęboko ugruntowana, tradycja językowa. Są oczywiście wyjątki od reguły związanej z dawną przynależnością państwową. Mówimy więc ” na Węgrzech”, ” ale mówimy także ” w Wielkopolsce”, ” w Małopolsce”, chociaż z drugiej strony ” na Mazowszu”, „na Pomorzu” itd. Pewne kłopoty zdaje się sprawiać Słowacja, która była częścią Węgier. Mówimy zarówno „na Słowacji” jak i „w Słowacji”.

  16. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 5, 2011 at 09:21 -

    W uzupełnieniu : Chyba zbyt pochopnie wskazałem na okres RON. Zwyczaj ugruntował się zapewne jeszcze wcześniej. Nie jestem filologiem, więc mogę się mylić, ale prawdopodobnie dotyczy to okresu po zawarciu polsko-litewskiej unii personalnej.
    Ponadto warto przypomnieć popularne powiedzenie zwiazane z Rusią : ” Musi na Rusi, w Polsce jak kto chce”. Wynika z niego, że powstało w okresie, gdy Ruś tworzyła odrębny od Polski organizm państwowy.

  17. lucjan, Maj 5, 2011 at 09:25 -

    „powstał w okresie RON,”?
    na Krymie

  18. lucjan, Maj 5, 2011 at 09:27 -

    na Kaukazie,na Kubaniu
    może konkurs ogłosić na:NA

  19. lucjan, Maj 5, 2011 at 09:32 -

    Pierwsza propozycja.
    Na Syberii.

    Druga: na Kamczatce.

    Trzecia: na Czukotce

    Czwarta: na Ałtaju

    Jeszcze robić, gratisowe korepetycje ?

  20. lucjan, Maj 5, 2011 at 09:34 -

    Przeczytać o uzusach.

  21. ben, Maj 5, 2011 at 09:44 -

    W moim mieście mówi się prawidłowo „w Działdowie”. Bywa jednak, że mieszkańcy rozmawiając ze sobą mówią poufale „na Działdowie”. Prawdopodobnie pochodzi to od zbitki „na mieście”. Jeśli admin spełni moją prośbę będę mógł dziś powiedzieć z dumą: „nie ma mnie na forum bo jestem na Działdowie”.

  22. robert, Maj 5, 2011 at 09:46 -

    Prawda jest prozaiczna i wielokrotnie tutaj przedstawiana naród Lietuvos Respublika ma niewiele wspólnego z Litwą historyczną. Powstał poźno jako jej zaprzeczenie,po klęskach które jak się wydawało pogrzebały na zawsze Rzeczpospolitą. Żywiąc się programowym i organicznym antypolonizmem. Jeśli tego nie przyjmiemy do wiadomości nigdy nie zrozumiemy ich postawy i nie będziemy w stanie skutecznie odpowiedzieć. Nie bije się wszak młodszego brata nawet jeśli jest wkurzający. Jadą na tym stereotypie od początku t.j. od 1920 gdy odegrali rolę małych pomocników bolszewickich a Piłsudski wstrzymał w imię tego „braterstwa” wstrzymał zwycięską armię, która po drodze do bitwy niemeńskiej zniosła słabiutką armijkę Lietuvos Respublika posiłkującą sowiety. Dlatego trzeba zrozumieć nie ma i nigdy nie było z nimi żadnego braterstwa i zmienić ten szkodliwy stereotyp od początku szkodzący sprawie Polaków litewskich.

  23. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 5, 2011 at 09:46 -

    Lucjan : Zgadzam się. Sam pisałem w uzupełniajacym poscie (nr 16), że nie jestem filologiem i mogę się mylić. RON przyszedł mi do głowy w pierwszej chwili i zbyt pochopnie o tym napisałem. Swoją drogą jeśli chodzi o półwyspy (Krym, Kamczatka, Malaje itd.), to wydaje mi się, że ukształtowała się pewna reguła. Syberia jest jednak przypadkiem podobnym do Węgier.
    Niezależnie od tego wszystkiego chciałbym poznać ( choćby w największym skrócie) historię rozwoju polskiego nazewnictwa państw i regionów. Czy mógłbyś napisać o tym kilka zdań ?

  24. mk, Maj 5, 2011 at 10:00 -

    Kiedyś napisałem taki obszerny tekst o „Naszej” sytuacji, tzn. dokładnie mojej rodziny ale i wszystkich Polaków na Litwie. Rozesłałem ją po instytucjach wszelkiego rodzaju: reporterzy, posłowie, prezydent, MSZ polskie. Odzew był znikomy. Dostałem jednak odzew z MSZ. Byłem zadowolony. Pisałem dość długo emaile opisując sytuacje Polaków na Litwie i naszej rodziny. Było wszystko ok. aż doszło do momentu kiedy poprosili o nazwisko żeby się sprawą zając oraz adres zamieszkania. Podałem. Litwa Wilno itp. I co się okazało. Dostałem ostatniego już emaila treści „Brak obywatelstwa polskiego mocno komplikuje sprawę i możliwości działania polskiego konsula”.

    No i cóż. Dla mnie było oczywiste że mówię o Polakach obywatelach Litwy czyli mniejszości narodowej, a w MSZ sądzili, że mówię o obywatelach polskich. Żenada. Oni nawet nie zdają sobie sprawy o tym że Polak to nie koniecznie obywatel Polski, że w sprawie Polaków nie będących obywatelami Polki tez trzeba walczyć.

    I to jest właśnie ten problem. Pracuję i mieszkam w Polsce. Często wśród swoich znajomych w pracy i w śród sąsiadów muszę tłumaczyć o co tak na prawdę z tą Litwą chodzi. Skoro są tacy, którzy nawet nie wiedzą o tym że Polacy na Wileńszczyźnie są rodowitymi jej mieszkańcami to co dadzą reportaże, co da rozsyłanie emaili. Ostatnio znajomi w pracy zapytali mnie w jakim języku ja rozmawiam ze swoimi teściami jak do nich przyjeżdżam. odpowiedziałem że po Polsku…. pytanie było drugie takie „a skąd oni się nauczyli polskiego”. Oto obraz wiedzy Polaków w Polsce o Polakach za wschodnią granicą. Często nawet nie rozróżniają gdzie leży Wilno a gdzie Lwów. Oczywiście nie całe społeczeństwo ma takie pojęcie ale w MSZ to mogli by już bardziej się orientować w temacie.
    Moim zdaniem zanim szerokie społeczeństwo w Polsce nie zrozumie tematu i nie wymusi na politykach poprzez swoje prawo wyborcze tego, aby dbać o rodaków za granicą, to akcja rozsyłania i informowania samych instytucji nie przyniesie rezultatu. Sami światli ludzie nic nie zdziałają w sytuacji kiedy nie ma silnego oparcie w rządzie polskim w tej sprawie. Nie wiem może się mylę to poprawcie mnie.

  25. Ryszard, Maj 5, 2011 at 10:07 -

    Artykuł traktuje o bardzo poważnych sprawach. Dlaczego więc połowa wpisów to rozwadnianie problemu i dywagacje na temat „na” czy „w”.
    Moze by tak więcej merytorycznie.

  26. lucjan, Maj 5, 2011 at 10:09 -

    Komentarz usunięty. [1]

  27. ben, Maj 5, 2011 at 10:16 -

    Komentarz usunięty. [użytkownik zabanowany]

  28. mk, Maj 5, 2011 at 10:19 -

    Do Ryszarda.
    Właśnie pisze merytorycznie o problemie. Reportaż jest super. Mówi o problemie, który również mnie dotyczy. w alce z tym problemem spotkałem się z porażkami jak powyżej opisałem. A jeśli chodzi o sam problem wywłaszczania ziemi to na dzień dzisiejszy my przynajmniej mamy sytuacje podobną jak osoby w tym reportażu Polsatu. Na szczęście my ziemi nie sprzedaliśmy więc nam ją po prostu zabrali. Poza tym kwestia jest taka że zabrali całą działkę nawet ta część, która jest nie zalesiona. Teraz problem w tym że oczywiście Państwo litewskie zabrało ale nie ma zamiaru oddzielić części działki niezalesionej od zalesionej a więc póki co zabrali wszystko.

    Sprawa założona była w sądzie, wysłane ponaglenie i skarga do sądu na to że nie oddzielili części działki, wysłana sprawa do Strasburga.W sądzie przegraliśmy, a mi osobiście w tym wszystkim brakuje jakiejś spójności. Uważam ze wszystkie te sprawy są rozpatrywane oddzielnie. W reportażu widać, że ludzie są sami. Wydaje mi się ze Polacy powinni występować razem. Nie wiem może fundacja lub jakaś inna instytucja powinna zbierać wszystkie sprawy i razem zakładać pozwy. Może się mylę.

  29. Ryszard, Maj 5, 2011 at 10:33 -

    Do Ben:
    Tak z pewnoscią nie ta liga, skoro Masz trudności ze zrozumieniem o czy jest napisane w artykule.
    Do mk
    Oglądałem ten reportaż. Wniosek jeden LR jawi się w nim jako państwo bezprawia i samowoli urzędniczej.
    Nie znam prawa RL i nie wiem czy dopuszczalne są pozwy zbiorowe.

  30. robert, Maj 5, 2011 at 10:53 -

    Do mk taka fundacja juz istnieje i aktywnie działa. Teraz uzyska wydatne wzmocnienie w Wilnie było 40 aplikantów adwokackich z Gdańska zainteresowanych sprawą. Kontakt do nich na SIECI, kontakt do fundacji także możliwy przez maila SIECI. Pod ręką nie mam muszę poszukać.

  31. ben, Maj 5, 2011 at 12:17 -

    Do 29:
    Ze mną nie dyskutujesz.
    Bez komentarza.

  32. do rozumnego Astorii, Maj 5, 2011 at 12:28 -

    mówi sie na Litwie bo w domysle pomija się określenie ziemi- czyli powinno być na ziemi Litewskiej,Białoruskiej,Ukrainskiej,Węgierskiej.
    To ruskie mawiają w Litvie,w Białorusi, w Ukrainie,w Wengri,w Czechaslavakji.Ot i wszystko.Jak by ty tut choć troszki pomieszkał to by takich duronosci nie zadawał.

  33. pani, Maj 5, 2011 at 12:51 -

    O pozwach zbiorowych: od kilku lat podtrzymuje kontakty (minimalne) z Stowarzyszeniem Prawnikow Polakow w Wilnie. Juz przed paroma laty pytalam Prezesa tegoz st. (wlasnie absolwenta Gdanskiego U) o mozliwosciach zbiorowych pozwow w sprawach wspolnych dla Polakow. Odpowiedzial iz takich byc nie moze. Stuacja prawna prawdopodobnie jest ambiwlentna jak zwykle. Jak i z odbieraniem restytuowanej wlasnosci. Czy prawo moze dzialac wstecz??? Dla czego za bledy urzednikow odpowiadac maja zwykli uzytkownicy tego prawa??? Ostatnio Kancelarija Prezydenta RL inicjowala ustawy o odpowiedzialnosci personalnej samych urzednikow. Akta wykonowcze zazwyczaj sa jak z mongolo-tatarskiego folkloru: babuszka na dwoje skazala i in. Prosilam prawnikow tez o popularyzacje tych zagmatwanych ustaw na przykladach pierwszych precedensow. Jasne bylo iz malo prawa do wlasnosci nabyc – trzeba potrafic ta wlasnosc utrzymac. Co dopiero potrzebuje stalego wysilku dbania wlasnych interesow. Tym bardziej na buforym terenie cywilizacyjnym.

  34. pani, Maj 5, 2011 at 12:55 -

    > prawda zycie na terenie wielojezycznym wymaga szybkiego krecenia kilku trybikow mozgowych na raz nie mamy czasu na zacyklanie sie w szczegolikach.

  35. Zagłoba, Maj 5, 2011 at 12:56 -

    Większości ziemi Polakom na Wileńszczyźnie nie oddano. Teraz w bandycki sposób odbiera się i te marne skrawki. Działania (decyzje prokuratury, wyroki sądów, „niewiedza” rządu) wyraźnie sterowane przez państwo i jego „elity”. Przypadku nie ma, to fragment większej całości i od lat realizowanego planu – walki z polskością na Wileńszczyźnie (ziemia, oświata, tablice, pisownia…) i nachalnej lituanizacji tych terenów.

    Nieprzypadkowo patriarcha polakożerców Landsbergis co rusz nawołuje do historycznego zwycięstwa nad Polakami na Wileńszczyźnie. A seniorka Sejmasu Czigriejiene zapewnia: „Załatwiliśmy Polaków na Kowieńszczyźnie, załatwimy i na Wileńszczyźnie.” A mamy jeszcze różnych Garšvów, Songailów i rzeszę innych zwyrodniałych nacjonalistów.

  36. ben, Maj 5, 2011 at 12:58 -

    Post nr 21 nie jest mój.

  37. ben, Maj 5, 2011 at 13:13 -

    Do Astoria:
    Błędu nie ma.
    „W Litwie” w znaczeniu „w Republice Litewskiej”.Sprawdź w słowniku.
    Pozdrawiam

  38. ViP, Maj 5, 2011 at 13:56 -

    do ben
    Masz zupełną rację. Zwrot w Litwie jest skrótem od … w Republice Litewskiej, stąd też odsyłacz dla Astorii do profesorów Miodka i Bralczyka
    Pozdrawiam

  39. ben, Maj 5, 2011 at 14:06 -

    Do ViP:
    dziękuję. Pozdrawiam również.

  40. jaromir, Maj 5, 2011 at 14:15 -

    „Czy to Pinety panu dał w służbę swe bisy ?
    Czy dotąd u was W LITWIE są takie serwisy
    I wszyscy takim starym ucztują zwyczajem?
    Powiedz mi, bo ja życie strawiłem za krajem».”
    Spór roztrzygnięty /

  41. pani, Maj 5, 2011 at 14:16 -

    Slodziutki kacik mowy – trzeba by otworzyc dla zapalonych filologow by nie musieli z tymi, tez waznymi zagadnieniami., blakac sie po tekstach o egzystecjonalnych nieprawosciach. A to mozna pomyslec iz ich mafia podsyla by zagadac istotne zyciowe problemy.

  42. ziuk, Maj 5, 2011 at 15:31 -

    ben
    „Błędu nie ma.
    „W Litwie” w znaczeniu „w Republice Litewskiej”.Sprawdź w słowniku.”

    Ben,
    załóżmy że obie formy tzn. „w Litwie” i „na Litwie” są poprawne.Jednak forma „na” jest powszechnie używana,zaś forma „w” – wyjątkowo (ja jej dotychczas nie spotkałem,dla mnie brzmi to dziwacznie) lub w ogóle.Dlaczego więc forsujesz tę „w”?

  43. ben, Maj 5, 2011 at 16:01 -

    Do ziuk:
    Mnie też ta forma się nie podoba, ale „podobanie się” nie ma znaczenia. Jest jak jest. Przypominać to już zaczyna sławetną dyskusję na temat nazwy państwa, więc ciągnąć tej dyskusji nie będę.
    jestem Polakiem, zatem obowiązują mnie polskie zasady poprawnściowe i tyle.

  44. Szmaukszta, Maj 5, 2011 at 16:45 -

    tak jesli pan ben jest Poliakiem koronierzem to nichaj sobie pisze w Litwie tak jak ruskie.

  45. lucjan, Maj 5, 2011 at 17:52 -

    polskie zasady poprawnściowe

    NA LITWIE !!!!!!

  46. ziuk, Maj 5, 2011 at 17:53 -

    ben
    Ależ ja nic nie mówiłem o „podobaniu się” lub „nie podobaniu się”.Zasadnicze pytanie jakie ci zadałem to:
    DLACZEGO więc forsujesz tę dziwaczną formę „W Litwie”?

    Skąd w ogóle ten pomysł? W języku polskim mówimy np. WE Włoszech a nie W Włoszech,WE Francji a nie W Francji,NA Węgrzech a nie W Węgrzech,NA Łotwie,W Estonii…itd.Daj spokój!

  47. Mariusz, Maj 5, 2011 at 17:57 -

    Pozdrawiam z Krakowa ,trzymajacie się tam ciepło na Litwie, żal że takich patriotów nie ma teraz w granicach Polski. Odkąd Litwy nie ma z Koroną – potęgą nie był żaden z krajów.Może kiedyś ktoś pójdzie po rozum do głowy że w jedności siła…może

  48. Bodek, Maj 5, 2011 at 18:13 -

    ziuk: Daj sobie spokój bo prędzej czy później usłyszysz dwa słowa. Oba nieprzyjemne.

  49. ziuk, Maj 5, 2011 at 18:17 -

    Bodek
    Jedno to „sfora”,a drugie?

  50. Bodek, Maj 5, 2011 at 18:44 -

    ziuk: Żadnych konkretnych słów nie miałem na myśli. Ogólnie, od łyczka do rzemyczka skończy się ta rozmowa nieprzyjemnie. Statystyka za tym przemawia.

  51. a., Maj 5, 2011 at 19:01 -

    … w Austrii,w Norwegii, w Finlandii, w Polsce, na Litwie, w Rosji, w Gruzji, na Ukrainie, na Białorusi, w Kazachstanie, w Czechach, na Słowacji, w Australii, w Indiach, na Filipinach, w Indonezji, w Afryce, na Cyprze, w Grecji, na Malcie, na Antarktydzie, w Grenlandii, w Ameryce, na Kubie, w Wenezueli…etc. wiem jak stosować, natomiast nie wiem czy istnieje jakaś reguła gramatyczna

  52. ben, Maj 5, 2011 at 19:02 -

    Do ziuk:
    Nie upieram się. Nie muszę. Tak jak nie musiałem się upierać w przypadku sławetnej dyskusji na temat pisowni państwa o nazwie Republika Litewska.
    Po co?
    Jeżeli chcesz, twórz swoje własne zasady. Mnie nic do tego.
    Zresztą mój post nr 37 skierowany był do Astoria.
    Do lucjan:
    Nie musisz wrzeszczeć. Krzykiem niczego nie uzasadnisz, a tym bardziej obowiązującej pisowni nie zmienisz.
    Do Szmaukszta:
    Niestety, mylisz się. Uzasadnienie w poście 37. Resztę znajdziesz w którymkolwiek słowniku poprawnej polszczyzny. Nie ja te zasady ustalałem.
    Do 48:
    Bez komentarza.

  53. pani, Maj 5, 2011 at 19:08 -

    …/las-glupoty…

  54. Zbigniew, Maj 5, 2011 at 19:15 -

    do mk 24.popieram,
    dobrze napisałes

  55. pani, Maj 5, 2011 at 20:02 -

    >54 Zgadzam sie. Szkoda ze zagadaczezagadali. Tylko nie mozemy od Polakow oczekiwac iz beda ciagle myslec o nas. To moze siec zechce cos z tego obszernego listu wydac???

  56. ziuk, Maj 5, 2011 at 21:58 -

    Ben:
    „Do ziuk:
    Nie upieram się. Nie muszę. Tak jak nie musiałem się upierać w przypadku sławetnej dyskusji na temat pisowni państwa o nazwie Republika Litewska.
    Po co? Jeżeli chcesz, twórz swoje własne zasady. Mnie nic do tego.
    Zresztą mój post nr 37 skierowany był do Astoria.”

    Ben,nie odpowiesz mi na pytanie które ci zadałem,powtórzyłem w poście 46?
    Nie mam prawa nawiązać do tekstu kierowanego przez ciebie do kogoś innego?

  57. Bodek, Maj 5, 2011 at 22:30 -

    do 52: b.k.

  58. marek, Maj 5, 2011 at 22:36 -

    mk

    Nie jest chyba tak do końca, jak piszesz. W poszczególnych środowiskach znajomość spraw kresowych jest zróżnicowana. Prawda, że en masse nie jest to temat trendy i na dodatek istnieje luka pokoleniowa- odchodzi pokolenie osób pamiętających Kresy z autopsji, a kolejne pokolenia nie czują już tych problemów. Dużo by zresztą pisać, dlaczego społeczeństwo polskie o Kresach za bardzo nie chce pamiętać.

    Ale też należy zauważyć, że ten stan się powoli zmienia. To co będzie decydować, to umiejętność przedstawienia tych kwestii szerszym kręgom polskiego społeczeństwa.

    Problem Rządu RP, to temat szczególny. Owszem, dobrze by było, żeby wsparł, jak piszesz działania uświadamiające, ale na to do końca nie liczę. Ja raczej widzę sprawę na odwrót. To nasze społeczeństwo musi być na te kwestie wrażliwe, to dla naszego społeczeństwa musi być temat ważny. Jak już kiedyś napisałem, jeśli dla miliona aktywnych politycznie wyborców ten temat będzie istotny, to żadna partia i żaden rząd tego tematu nie zlekceważy.
    Dlatego to co my obywatele RP możemy zrobić, to prowadzić na różne sposoby akcję uświadamiającą. To co mogą zrobić tacy jak Ty, to uwiarygodnić to swoimi doświadczeniami wyniesionymi z konfrontacji z rzeczywistością RL.
    To musi być prowadzona z rozmachem i konsekwentnie zorganizowana akcja. Czy na nią nas jest stać, trudno ocenić. Ważne, też by umieć wykorzystać błędy drugiej strony oraz doświadczenia innych państw.

    Nie jest bowiem tak, że wobec bezczelności fragment usunięty jesteśmy bezradni. Jest najzupełniej na odwrót, to właśnie nasz brak zorganizowania, pasywność i naiwność, tylko ich w tej bezczelności utwierdza.

    Pozdrawiam.

    Od admina: proszę o zajrzenie do działu admina i zapoznanie się z wpisem nr 1.

  59. pani, Maj 5, 2011 at 23:20 -

    Dziękuję marku. Ze się odezwaleś do tej osoby przedzirajac się przez grammarzy.

  60. marek, Maj 6, 2011 at 00:18 -

    ad 59
    Normalna sprawa. Oba posty mk. po prostu uważam za ważne, ważniejsze niż deliberacje na temat wyższości „w” nad „na”.

  61. marek, Maj 6, 2011 at 00:20 -

    Admin ad 58.
    Zajrzałem i się zdziwiłem. Mój komentarz w tej sprawie w dziale admina.

  62. generał ( w odstawkie), Maj 6, 2011 at 00:35 -

    Nie uciekajcie od wątku artykułu. Wszystko jest ok, oprócz NORMALNOŚCI!

  63. Kmicic, Maj 6, 2011 at 04:31 -

    Tylko kilkanaście polskich rodzin na LT otrzymało 100% tego co im się należało – żadna dodatkowo nie się nie wzbogaciła.Ilu nowolitwinom dano się znacznie , znacznie, wzbogacić dając im ziemię polskich właścicieli ? – Wszystkim , którzy „przenieśli” ziemię pod Wilno.Kiedy wreszcie ten po dziś dzień trwający(utajniony) proceder zostanie ukazany w jaskrawym świetle w międzynarodowych instytucjach prawnych i w PE i w RE ? Przecież była by to prawdziwa sensacja dla polityków europejskich i mediów.

  64. ben, Maj 6, 2011 at 08:43 -

    Do ziuk 52:
    Na jakie pytanie ci nie odpowiedziałem?
    Jeżeli na to dotyczące pisowni to odsyłam do postu 37. Bez odbioru.

  65. Zbyś, Maj 6, 2011 at 09:39 -

    do Kmicic trzeba nagłasniac ten proceder

  66. ziuk.2, Maj 6, 2011 at 16:40 -

    To nie glupota,to wyrafinowane wynarodowienie Polakow z premedytaciją.To, tak že wielki egzamin dla Polskich i Europejskich politykow.Czy možno cos osiągnąc w majestacie Prawa?

  67. ziuk, Maj 6, 2011 at 20:03 -

    do ben
    Pytanie brzmiało:
    „DLACZEGO forsujesz tę dziwaczną formę „W Litwie”?

    A dlaczego „bez odbioru”? Obraziłeś się?

    Z artykułu:”W Polsce ten reportaż spowodował — delikatnie mówiąc — ogromne poruszenie.”
    Bez przesady,żadnego „poruszenia” w Polsce nie było.

  68. pani, Maj 6, 2011 at 20:44 -

    >66. ziuk.2 – Prawda:(cyt) To nie glupota,to wyrafinowane wynarodowienie Polakow z premedytaciją.” Nie tylko wynarodowienie. To są programy uzgodnione przez polityków i lokalną mafię. Sukcesywnie zmieżające do marginalizacji,deklasacji i lumpenizacji rdzennej wileńskiej stoLecznej ludnoSci. Na szczęście informacji w e-edycjach mie da się zniszczyć i powyższe stwierdzenia za się uargumentować. Była by chęć ze strony śilniejszych niż sama mniejszościowa w tym państwie społeczność.

  69. Dar Karta, Maj 6, 2011 at 20:47 -

    „Szukać praprzyczyn należy w mentalności ” a mentalmoszczi duzhego narodu jest budovanie panstwa od oceanu do oceanu i Litwa jagby stoi na drodze tei budowy. Mickiewicz pisau o oczizhnie Litwie a jak szie stalo zhe po inkorporacii 20 latach Litwy szriotkowai to Polski zniknau patriotizm u Wilnuskich mieszkancy do Litwy. Jak to staoszie zhe oni nagle zrobiliszie patriotami panstwa wielkiego jagby od oceanu do oceanu i znienawidzhili Litwe i kultre Litwy. Czi mozhie mi kotsz opowiedzhiecz na to.

  70. ziuk, Maj 6, 2011 at 21:29 -

    Dar Karta 20:47
    „Czi mozhie mi kotsz opowiedzhiecz na to.”
    Ja spróbuję.

    „a mentalmoszczi duzhego narodu jest budovanie panstwa od oceanu do oceanu i Litwa jagby stoi na drodze tei budowy.”

    Kto tobie nawciskał w głowę takich głupot? Człowieku,opamiętaj się!Litwa stoi na drodze żeby Polska była od morza do morza?No,kompletny wariat! Ty to piszesz po prochach czy na trzeżwo?

    „Mickiewicz pisau o oczizhnie Litwie”
    Ale o JAKIEJ „Ojczyżnie” Litwie pisał Mickiewicz? O Litwie (czyli WKL),państwie wielonarodowym,wielokulturowym,wieloreligijnym,jako częsci Rzeczypospolitej.Jego Ojczyzną nie był kraj monokulturowy,monoetniczny.Czy takim państwem jest dzisiejsza Lietuvos Respublikos? Najwyżej jego żałosną karykaturą! Polacy na Wileńszczyżnie są potomkami tamtej,dawnej, Litwy.Jak ich traktuje dzisiejsza RL? Jak niechciane dzieci!
    I ty chcesz żeby te „niechciane dzieci” kochały RL?

  71. ben, Maj 6, 2011 at 22:49 -

    Do ziuk 67:
    Niczego nie forsowałem, nie forsuję i forsować tu nie zamierzałem, ani nie zamierzam.
    Stąd mój odsyłacz do postu 37. Nawiązuje on do treści artykułu, a dokładnie do zwrotu tam zastosowanego.
    Tłumaczę, Astoria nie zwrócił uwagi, w jakim kontekście został zwrot zastosowany, dlatego popełnił błąd. Napisałem bez odbioru z prostej przyczyny, ponieważ sprawę uważam za skończoną.

  72. ziuk, Maj 6, 2011 at 22:52 -

    Komentarz usunięty. [3]

  73. Dar Karta, Maj 6, 2011 at 23:41 -

    „No,kompletny wariat! ” pan chiba psziszed z jarmarku i napisau dlem nie post. Powie zhe rozmowa idzhie o mentalnoszczi. Wtemaczie byla analizowana mentalnoszcz litwinuw jako miszkansuw naj wiengszego w Europie kszienstwa. Ja pomiszlau zhe ja moge pomiwiszcz tesz o mentalnoszczi Wielkiego narodu.

    A o Mickiewiczu moje pitanie bylo gdzhie podzheliszie patrioczi Litwy. Pan nie otpowiedzhiau na pitanie bo to byla pruba wiaszniene cio miau na miszli panskim zdaniem Mickewicz muweuns o Litwie jako jego oczizhnie. Pytanie bylo gdzhie sau patrioczi Litwy kokajonce historie i kulture Litwy. Bo Mickewicz kochajonc Litwe opisau historie i kulture Litwy. W tim poganskau kulture. Powtuzhe moje pitanie dzie podzhieliszie patrioczi Litwy.

  74. ben, Maj 6, 2011 at 23:53 -

    Do Dar Karta:
    Rozumiem, że Pana zdaniem patriotą jest ten, kto kocha historię i kulturę Litwy bez względu na narodowość?

  75. generał ( w odstawkie), Maj 7, 2011 at 00:06 -

    do „Dar Karta”

    (….) Mickiewicz pisząc Litwo, Ojczyzno moja (…)- miał na myśli to samo co dziś powie Ślązak o swojej etniczności, czy Pomorzanin lub Krakus. Poniał?
    Brudne łapy precz od Polski!

  76. robert, Maj 7, 2011 at 00:09 -

    To ja ci odpowiem. Mickiewicz był Polakiem z tej jej części która wtedy nazywano Litwą. Był polskim pisarzem i polskim patryjotą. O twoich przodkach nazywanych wtedy Żmudzinami nie miał najlepszego zdania, choc niewatpliwie uważał ich za część większej wspólnoty narodu Rzeczpospolitej a ponieważ były to czasy przednacjonalistyczne a nazwa Rzeczpospolita zlała się juz całkowicie z nazwa jej głównej części Polski. To dla niego to było tożsame. Generał Dąbrowski pokolenie wcześniej mówił i pisał o sobie czasami stary Sas ( pół zycia spędził w armii saskiej )a czasami Wielkopolanin czy to znaczy że nie był Polakiem ? Nie walaj duraka dobrze wiesz że wasze państwo nie ma wiele wspolnego z WKL czyli Litwą historyczną. Wasza historia konczy się na Witoldzie ( ale całkowicie ignorując fakt że to Witold masowo sprowadzał Polaków do Wilna i na okoliczne pustki oraz polskich rycerzy do swojej armii )potem jest dziura az do „budzicieli” z poczatków XX w. Macie więc 500 lat których nie bardzo jest czym zapełnić. Chociaż Litwa wtedy istniała natomiast nie istniało państwo też na L istniejące obecnie i obejmujące mniej niż 20 % powierzchni Litwy historycznej którą dla potrzeb Admina nazwę tu nowolitewskim.

  77. Dar Karta, Maj 7, 2011 at 00:14 -

    „Brudne łapy precz od Polski!” o widze jeszcze jednego pana z jarmarku. Jezheli dobzhe pana zrozumelem kedy Mickiewicz pisau o Litwe to na prawde on miau na miszli Polske. A kedy pisau Grazhina to mial na miszli Pienkna tak wychodzi. Ja powtuzhe pitanie dzhie podzhieliszie patrioty Litwy bo ja tu widze tilko patriotuw Polski Wielkeii.

  78. pani, Maj 7, 2011 at 00:26 -

    Co za organizacja nasłała tych kilku po „Raz jeszcze”? Czy taki wąsaty dziadzka co to alternatywne partie wciąż tworzy? Czy z jakiej Centrowej koleś kolesia zaprosił poszydzić? /

  79. Dar Karta, Maj 7, 2011 at 01:10 -

    Pani widze zhe orentujeszie w kultuzhe Litewskeii. A ja zawszie pojawiemszie tam gdzhie mnie potczebujau naibardzheii. A jesz cosz czi mozhe pani mnie adpowiedzhiecz gdzhie podzhieliszie patrioczi Litwy. Bo tu ja widze tilko patriotuw Wielkeii Polski.

  80. Dar Karta>ben, Maj 7, 2011 at 02:28 -

    Psziepraszam ben nie zobaczilam czie. Miendzy polakiem i litwinam jest ruzhnica w tym zhe jeden kocha Polske a drugi Litwe. Czi ja tu cosz mile kto mi otpowie.

  81. Dar Karta, Maj 7, 2011 at 03:28 -

    robert pan emonocionalnie opoweda swoie traktowane historii. A historia jest taka zhe Mickiewicz byl patriotau Litwy. Pan tak muwi o zhmudzhinach nawet niewiedzons historii zhe Mickiewicz pisau tesz o Grazhynie. To nalezhi do spulnego litewskiego i zhmudzhieskiego jendzyka. Jeden ras to powiedzhiau Vitaut a drugi ras to potwierdzhiui Mazhwidas zhe litvini i zhmudzhimy muwiau w tum samym jendzhyku. Jeszcze ras muwie wam patrioczi Wielkeii Polski zhe Mickiewicz byl patriotow Litwy a zhrudlo jego patriotzmu byla historia i kultura Litwy. U was ja widzhe sosz co nazywaszie monokulturalnosz pan jagby zhyie na jakeiisz zhiemi nic niewiedzons o kultuzhe i historii teii zhiemi.

  82. jaromir, Maj 7, 2011 at 04:35 -

    do Dar Karta
    Mickiewicz pisau o oczizhnie Litwie a jak szie stalo zhe po inkorporacii 20 latach Litwy szriotkowai to Polski zniknau patriotizm u Wilnuskich mieszkancy do Litwy. Jak to staoszie zhe oni nagle zrobiliszie patriotami panstwa wielkiego jagby od oceanu do oceanu i znienawidzhili Litwe i kultre Litwy. Czi mozhie mi kotsz opowiedzhiecz na to.A o to to już postarali się nowolitwini , i starają się usilnie do dziś. Czego przykładem są Twoje posty, więc czemu się dziwisz.

  83. elpopo, Maj 7, 2011 at 08:00 -

    Der Karta kolego, Mickiewicz był patriotą Litwy, zgadza się. Tylko obecni patrioci Litwy typu Garszwa czy Songaila powiesiliby go za jego patriotyzm zaraz obok Tomaszewskiego. Jakby oczywiście mieli taką okazję. Mickiewicz urodził się na terenach dzisiejszej Białorusi. Gdyby zaproponować Garszwie i Songaile przyłączenie do RL tych jakże litewskich terenów napluli by w twarz. Dzisiejsi patrioci Litwy widać nie chcą Litwy od morza do morza bo za Litwina mają tylko Bałta. Mickiewicz Bałtem nie był.

  84. Stach, Maj 7, 2011 at 08:06 -

    do Dar Karta
    Skoro możesz na swojej klawiaturze prawidłowo wystukać takie zdanie- patrz post 69 – „Szukać praprzyczyn należy w mentalności” – to po kiego licha tak kaleczysz pismo i dalej piszesz – jeheli, mentalnoszcz?
    Po co udajesz durnia i czemu to ma niby służyć? A że też jeszcze inni tego nie odkryli i podejmują dialog z takim udawanym cymbałem.

    A to próbka specyalnie dla czebie bo jeheli ty tak pyszesz to ja chczem tobie udofodnicz, zhe teh tak potrafe pisacz. no i jak to sze tobe podoba?

  85. Stach, Maj 7, 2011 at 08:17 -

    a w poście 77 wystukałeś – „Brudne łapy precz od Polski!”… Tak więc po co dalej piszesz miau zamiast miał, napisau zamiast napisał? Robisz głupca z siebie na własne życzenie? Ale i bez tych cytowanych przykładów chyba nie łudzisz się, że ktokolwiek tu pomyślał, że piszesz klasyczną gwarą wileńską? Odpowiedz.

  86. elpopo, Maj 7, 2011 at 08:30 -

    Mi wystarczy, że Mickiewicz napisał, że Litwin dla niego to Polak. Nawet, a może nawet przede wszystkim Bałt. Taki był z niego Litewski patriota. Od Garszwy za to otrzymałby kulę w łeb w Ponarach.

  87. generał ( w odstawkie), Maj 7, 2011 at 11:45 -

    Proponuję dla równowagi psychicznej przypominać nacjonalistom, Litwinom o ich służalczości dla śmierci, eksterminacji narodu polskiego, różnego pochodzenia, w Ponarach.
    Czas odtajnić te milczenie !

  88. pani, Maj 7, 2011 at 12:13 -

    Prawda dziś była by taka iz nie przystoji przedstawiac swe patryotyczne uczucia komus kto ewidentnie błaznuje i to trudno powiedzieć po co. Wszyscy tu piszący wilniucy (aktualni, byli, b.m.przyszli) ewidentnie kochają i lubią Litwę (inaczej by się zajmowali innymi, fajniejszymi krajami). Tylko że każdy z nas ma własną wizję Litwy.

  89. józef III, Maj 7, 2011 at 14:31 -

    Pytanie ad notka (podpis) pod foto :
    Kilkanaście lat temu gdy w kościele na mińskiej Kalwarii nabożeństwa (i kazanie !!!) odbywały się jeszcze wyłącznie po polsku zuważyłem, że podczas odmawiania Litanii Loretańskiej ; wezwanie : „Królowo Korony Polskiej módl się za nami !” – kapłan podał w formie : „Królowo nasza…”. Czy współcześnie na Litwie także wbrew prawu kościelnemu, zmieniono treść tej Litanii ?

  90. Dar Karta, Maj 7, 2011 at 16:46 -

    Tak i nik nie otpowiedzhiau gdzhie podzhieliszie patrioczi Litwy. Mui czas jest bardzo drogi a sobota i niedzhele to czas dle rodzhiny.
    Spotkamiszie milie po niedzhieli.

  91. marek, Maj 7, 2011 at 18:55 -

    „Tak i nik nie otpowiedzhiau gdzhie podzhieliszie patrioczi Litwy…”

    No wystarczy pojechać do Ponar i zobaczyć co „patrioci” jednej litwy, zrobili z patriotami innej. Trzeba zabrać swoją ukochaną rodzinę i pokazać, jak „patrioci” mordowali bezbronne osoby w tym studentów i uczniów. To będzie świetna nauka gdzie się Ci patrioci podziali.

  92. elpopo, Maj 7, 2011 at 19:20 -

    do 90 – A skąd mamy wiedzieć co w sobotę porabia Garszwa z Songaiłą? Może grilują na daczy któregoś z nich. Nikt z nas wróżką nie jest a tym bardziej Duchem Świetym.

  93. tomasz, Maj 7, 2011 at 20:14 -

    do marek: Oklaski.

  94. generał ( w odstawkie), Maj 8, 2011 at 00:09 -

    Swoją sąsiadkę Polkę, ale Mojżeszowego wyznania, i jej trójkę dzieci wydał litewskim nacjonalistom nijaki Skoczyk ( nomen omen niby polskie nazwisko). Ta rodzina zginęła w Ponarach. Skoczyka jednak dopadli chłopcy z AK i skur….syna zabili w Puszczy Rudnickiej.
    Litwa chyba ma jakieś swoje „narodowe” archiwa, można by sprawdzić, no chyba że NKWD po II wojnie zniszczyło te dokumenty.

  95. ben, Maj 8, 2011 at 12:04 -

    Do Dar Karta:
    Trudno jest na to Pana pytanie odpowiedzieć, ponieważ jest ono kompletnie nieczytelne.
    Proszę zatem o wyjaśnienie kogo uważa Pan za tych „patriotów Litwy”? Na moje pytanie czy Pana zdaniem patriotą jest ten, kto kocha historię i kulturę Litwy bez względu na narodowość w zasadzie Pan nie odpowiedział.

  96. rusecki, Maj 8, 2011 at 23:33 -

    ben
    Wpadasz we własne sidła.Sprawa byłby zupełnie jasna i czytelna gdybyśmy używali nazw Litwa i L****(zakazana przez Admina).Wtedy wiadomo byłoby kto jest patriotą Litwy a kto L****.W tej chwili nie bardzo wiadomo o co chodzi temu Dar Karta,o Litwę,czy o dzisiejszą L****? Pomieszanie z poplątaniem.Czy taki AM był patriotą Litwy czy L****?
    Szkoda że tak wyszło.
    Nadal podtrzymuję swoje zdanie że Admin to l****ski agent.

  97. ben, Maj 9, 2011 at 08:39 -

    Do rusecki:
    Jakie własne sidła? Nie widzę problemu w nazewnictwie, a w sensie pytania Dar Karta, który oczekuje jakiejś odpowiedzi i się cieszy, że jej nie uzyskał do tej pory. Podejrzewam, że tylko on wie, o jaką odpowiedź chodzi.

  98. robert, Maj 9, 2011 at 11:58 -

    Proszę państwa ponieważ na razie admin wyklął prawidłową nazwę LT na tym forum. Wielu z nas zaś uważa że Litwin Mickiewicz, Traugutt czy Piłsudski to jednak nie to samo co Garszwa czy inny Songajła.Do dyskusji na ten temat zapraszam na blogu SIEĆ. Przedstawiam tam moją własną skróconą historię „nowolitwy” i podstawowe różnice pomiędzy polską, historyczną tą właściwą Litwą a państwem obecnym pod nazwą LT.

  99. robert, Maj 9, 2011 at 11:59 -

    Komentarze troli opublikowane nie będą.

  100. Dar Karta, Maj 9, 2011 at 18:14 -

    marek „„patrioci” jednej litwy, zrobili z patriotami innej.” a wie pan zhe to jest propoganda skierowana na demonizacie i oczernanie litiewskiego narodu. W Roszii mieszkajau psiaudo historicy Putin i Miedwiediew. Oni piszau zhe byli misticznie nasiszczi(biznies majau z niencami to ime niencuw ich istorii jusz niema) i litwini i jagby calau otpowiedzhelnosz za zbrodnie lezhi na litewskim narodzhie. O cziwiszczie oni to piszau kedy wipiau kszlanke vudki. A ja moge wyprostowacz slowa dle Putina Miedwiediewa i ich uczne marka. Calau otpowiedzhelnosz zha zbrodnie w zabianiu liudzhi w drugie wojnie szwetowai ponoszau niemcy i pojedincze ich koloboranczi ktuzhie swojau tosamoszcziau byli polacy litwini zhydzhi rosianie i t.dl. W zhadnego genocydu nie prowadzhiui zhadny litewski zhond. Ktury zhondzhiui od ime litewskiego narodu. Kedy prezident Polski zlozhul kwiety Ponarach on nie etycznie sformulowau zdanie bo jezheli on zlozhi kwety dle ofer w Polscie bylych obozach koncetraticznych on muszi powiedzhiecz to samo „naciszczi i ich koloboranczi polacy”. Ja miszle zhe wyprostowawau panu markowi slowa.
    Oklaskuw zato nie potczebuie od tomasza. No jezheli on kse.

  101. Dar Karta, Maj 9, 2011 at 19:18 -

    Clucha robert „„nowolitwy””. Bylem na forunie „SIEĆ” ale nic podobnego nie wydzhelam. To gzhie jest ta panska twurczoszcz.

  102. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 9, 2011 at 19:38 -

    Dar Karta ( 100): Niezależnie od tego, że celowo i prowokacyjnie kaleczysz polszczyznę, to na dodatek wypisujesz ostatnie głupoty.
    Jacy znowu „naziści” polscy i jacy „kolaboranci polscy” obsługiwali hitlerowskie obozy koncentracyjne ? Na czyj odbiór nakierowana jest taka bezmyślna pisanina ? Czy takie banialuki mają „łyknąć” pisujący tutaj Polacy ? Jeśli tak, to próżne twoje nadzieje. Osoby, które pisują na tym forum, zazwyczaj dobrze znają historię. Zwłaszcza historię Polski.

  103. Dar Karta, Maj 9, 2011 at 20:16 -

    Komentarz usunięty. [1]

  104. Dar Karta, Maj 9, 2011 at 20:43 -

    Komentarz usunięty. [2]

  105. marek, Maj 10, 2011 at 00:03 -

    ad 100

    Odpowiedzialność za te zbrodnie ponoszą wcale liczni ówcześni „patrioci” czystej etnicznie Litwy, którzy dalej inspirują dzisiejszych polakożerców.

    Natomiast kto dzisiaj jest faktycznym beneficjentem tamtej zbrodni, a także zsyłek Polaków i ich przymusowej depatriacji, chyba nie muszę pisać?

  106. Dar Karta, Maj 10, 2011 at 00:30 -

    marek to nie jest tak. Litwini nie organizowali zhadnych czyszczen etnicznych. A muwions o diszeiiszim czasu to powiem zhe pan nie orentujaszie w czaszie i pszeszczeni. A pszimusoweii deportacii to pan zapomina zhe w tym czasu litwini w wagonach dle bydla jechali w sibir.

  107. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 10, 2011 at 01:38 -

    A ci, którzy nie jechali w tych bydlęcych wagonach, rozstrzeliwali niewinnych ludzi w Ponarach.

  108. Dar Karta, Maj 10, 2011 at 02:28 -

    Kto rosczeliwau niewinych liudzi w Ponarach ten byl roszczeleny.

  109. elpopo, Maj 10, 2011 at 08:44 -

    A wcale nie. Niektórym zmarło się niedawno w tzw „wolnej Litwie”.

  110. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 10, 2011 at 11:15 -

    Dar Karta : W każdym razie nie rozstrzelali ich Litwini. Rozstrzeliwali ich Rosjanie (Sowieci), kilku z nich nawet komunistyczne władze PRL.

  111. jaromir, Maj 10, 2011 at 11:26 -

    Litwini im medale dali. Trzeba jakoś w końcu docenić wierną i trudną służbę.

  112. marek, Maj 10, 2011 at 12:07 -

    No to jak ten naród litewski taki niewinny, to powinien się jednoznacznie odciąć od tych zbrodniarzy. I przeprosić, bo ci co mordowali bezbronne osoby w Ponarach, robili to nie w imię swoich prywatnych interesów, ale w imię budowy czystej etnicznie Litwy z Wileńszczyzną włącznie. Zbrodni w Ponarach nie dokonała zgraja przypadkowych cywilów, ale zbrojne formacje LITEWSKIE. To między innymi dzięki tym zbrodniarzom (oczywiście nie tylko im) Litwini zawdzięczają, że Litwa jest dziś taka, jak jest.

  113. Kmicic, Maj 10, 2011 at 12:42 -

    do Pani 33:
    Trudno na LT znaleść polskiego prawnika o naturze bojownika, jak np. mec. Habura.
    W głowie im się nie mieści by zaskarżyć samą kuriozalną ustawę „o przenosinach ziemi” i poprosić o międzynarodowa komisję prawną by zbadać poziom antypolskiego bezprawia na LT.
    Na razie są to pożyteczni urzędnicy-prawnicy.Cała nadzieja w Panu Wardynie i tworzącej się wokół niego grupie.

  114. pani, Maj 10, 2011 at 16:44 -

    >113 Prawda Kmicicu, to prawnicy-urzędnicy. Taka tradycja bytuje od sowietii … Moze jednak kazdy nowy rocznik absolwentów prawa przyniesie co raz odwazniejsze postawy?

  115. Dar Karta, Maj 10, 2011 at 17:28 -

    krzysztof my bardzo dobdzhe oba wiemy zhe w tedy Liteski zhond nie mal jurizdikcii bo byl fiktiwny. Postawiony pszez sowietuw.
    marek media gra na twoich uczuczech. „Zbrodni w Ponarach ” organizowali niemcy uzhiwajons pszitym najomnikuw zbrodnezhy. Ktuzhy zato dostawali pieniondze i jedzenie z vudkau. A tagzhe zaimowaliszie ograbeniem skazancuw. To byli kriminaliszczi. Ieszcze raz muwie organizaciau kto ma zginoncz i w kedy zaimowaliszie wywonsznie niemcy.

  116. Dar Karta, Maj 10, 2011 at 17:35 -

    Kmicic, za pszenieszienie zhemi mozheczie podzhenkowacz Lansdbergisovi. Po calau Litwie zheme byla pszienoszana. Ja miszlie zhe polacy i litwini mogau znaleszcz spulny jendzyk i spulnych adwokatuw. To by byla draga na pojadnanie.

  117. Kmicic, Maj 10, 2011 at 21:28 -

    do 116:
    Ziemia cały czas jest „przenoszona” (czytaj grabiona) i stracili na tym Polacy , a nie litewscy przybysze.

  118. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 10, 2011 at 22:29 -

    Dar karta : Pewnie, że byli to kryminaliści, a nawet po prostu zbrodniarze. Co do tego nikt nie może mieć żadnych wątpliwości. Występowali w mundurach litewskich oddziałów policyjnych. Niezależnie od tego hitlerowcom służyli także inni policjanci litewscy w mundurach. Jeden taki batalion litewskich policjantów pilnował nawet obozu zagłady w Majdanku. Inny uczestniczył w pacyfikacji warszawskiego getta.
    A jeszcze wspomnieć należy o kolaboracyjnej bezpiece litewskiej, zwanej popularnie saugumą. Ściśle współpracowała z gestapo. Funkcjonariusze saugumy torturowali i mordowali ludzi.
    A na koniec warto przypomnieć „rząd” Ambrazeviciusa. Zanim Niemcy rozpędzili ten „rząd”, zdążył już wydać rasistowskie ustawy antyżydowskie. Kilka lat temu litewski sejm podjął uchwałę dziękczynną na cześć „rządu” Ambrazewviciusa. Nic w tym dziwnego, skoro ministrem tego „rządu” był ojciec Landsbergisa. Dopiero, gdy opinia światowa podniosła wrzask, że oto parlament litewski honoruje hitlerowskich kolaborantów i rasistów, sejm szybko uchwałę tę anulował. Z USA Litwini zadzierać nie chcieli.

  119. hem, Maj 11, 2011 at 12:17 -

    Ależ skromniś ten nasz „dożywotni”
    (kiedyś śmiał się z Maciejkiańca) prezes, były członek rządzącej kaolicji i przewodniczący komitetu Rozwoju miasta Rady samorządowej m. Wilna,dzisiaj poseł, Michał Mackiewicz.
    Mógłby także opowiedzieć jak tam i dla ilu wilnian – zajmując w latach 2007-08 najwyższe w hierarchii miasta stanowisko w tych sferach – pomógł odzyskać ziemię.
    Gdzie można zobaczyć te sprawozdania?

  120. Dar Karta, Maj 11, 2011 at 21:11 -

    krzysztof pan chiba zna direktywe niemieckau z Berlina. O tym zhe tak czeba zrobicz zhe wyglondalo zhe meiiscowy organizujau zabustwa zhyduw. A te mundury to jest ta direktywa. A tak do historii ja mam takie pitanie kto pierwszy majons regalia zhondowe w mundurach zaczau roszczeliwacz zhyduw bez sondu ich obwinejoms o komunizm?

  121. Kazimierz Kransztadzki, Maj 11, 2011 at 23:03 -

    do hem: w tamte czasy zwrot ziemi w mieście ruszył z martwego punktu, coś niecoś w miarę możliwości udało się ludziom pomóc ale czy uświadamiasz sobie, że to mogłoby zależeć tylko od Mackiewicza albo od AWPL skoro jest taka polityka panstwa: nie zwracać ziemi Polakom. W swoim czasie jeden z polityków litewskich powiedział: jeżeli my zwrócimy ziemię w mieście Wilnie to prawie całe Wilno będzie polskie. Wnioski wyciągnijcie sami.

  122. Dar Karta, Maj 11, 2011 at 23:06 -

    Kmicic,po calau Litwie zheme byla pszienoszana. Duzho liudzi straczili zhemie swoich ojcuw. I to nie prawda zhe tilko polacy ctraczili zhiemie. To jest klamstwa uzhiwana w propogandzhie.

  123. Dar Karta, Maj 11, 2011 at 23:09 -

    Kazimierz Kransztadzki”jeżeli my zwrócimy ziemię w mieście Wilnie to prawie całe Wilno będzie polskie.” i kto to powiedzhiau. Czy to znowu propoganda.

  124. Kmicic, Maj 11, 2011 at 23:55 -

    123:
    Czyli wiwat złodzieje i bandziory. Tak myślisz.
    Własność w Europie jest rzeczą świętą , a grabież jest karana surowo.kto mial papier sprzed wojny lub świadków to jego ziemia i tyle. Narodowość i chore nowolitewskie fobie nie mają znaczenia.

  125. ViP, Maj 12, 2011 at 00:13 -

    do Kmicic @124
    Święte słowa i święta prawda, zasada nr. 1 w DEMOKRACJI.
    Pozdrawiam

  126. Kmicic, Maj 12, 2011 at 01:56 -

    do VIP:
    Wybierzesz się na konferencję 17-go na UW o 15-ej ? Będzie wygadana ambasador LT i mało wojowniczy- rozmywający problemy konsul Cygnarowski.Zajrzyj do sieć, do komentarzy pod „Węgrami”.
    Pozdrawiam

  127. Grzesiek, Maj 12, 2011 at 09:42 -

    Na szczęście mam w domu dzieła zebrane Adama Mickiewicza i wiem, co pisał w listach.

    Mediolan, 30 maja 1848 r.

    Do Obywatela Ministra Spraw Zagranicznych Francji

    Obywatelu ministrze, jest naszym obowiązkiem jako Polaków, przedstawić Twojej sumiennej rozwadze, obywatelu ministrze Francuskiej Rzeczpospolitej, projekt przedłożony przez nas rządowi lombardzkiemu w sprawie utworzenia legionu polskiego, tudzież odpowiedź wymienionego rządu. W nich zobaczysz powód i cel wymienionej organizacji.

    Należymy do tych Polaków, którzy przeczuwając i przewidując ruchy narodowe postanowili zebrać się we Włoszech, aby wziąć udział czynny w walce z Austrią.

    My, Polacy, możemy prosić o to tylko rząd Francuskiej Rzeczpospolitej.

    Adam Mickiewicz

  128. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 12, 2011 at 10:24 -

    Dar Karta : W Kownie, w trzeciej dekadzie 1941, urządzono wielki pogrom Żydów. Zamordowano ich tam i w okolicznych miasteczkach chyba około 3 tysiące ( można łatwo sprawdzić, ale nie chce mi się wyszukiwać tego wyszukiwarce). Dokonali tego Litwini. Bez żadnych mundurów. bez udzialu Niemców. Gdybyś nawet zsumował wszystkie zabójstwa Żydów dokonane przez Polaków w różnym czasie i okolicznościach, łączna liczba pewnie nie sięgnie połowy liczby ofiar tego „cywilnego” pogromu kowieńskiego.

  129. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 12, 2011 at 10:29 -

    Jednak sprawdziłem : Pogrom kowieński – około 3800 ofiar.
    Pogrom w jedwabnemu ( największy w Polsce) – około 340 ofiar.

  130. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 12, 2011 at 10:39 -

    Dar karta: Ostatnia sprawa. Pytasz mnie, kto w mundurach rządowych jako pierwszy rozstrzliwał Żydów bez sądu, oskarżając ich o komunizm ? Zawiodę cię, ale odpowiedź brzmi : Petlurowcy na Ukrainie. Tudzież żołnierze wojsk białogwardyjskich ( też mieli swój rząd) na Ukrainie. Ofiar było łącznie kilkadziesiąt tysięcy. Przypomnij sobie kulisy procesu i powody uniewinnienia przez sąd francuski zabójcy Petlury.
    Polacy zaś, poza karygodnymi przypadkami, takimi jak na przykład w Pińsku, zachowali się wówczas wobec Żydów przyjaźnie. Na żądanie Piłsudskiego wpuszczono do Polski i przyznano obywatelstwo 600 tysiącom rosyjskich Żydów, którzy uciekli przed bolszewikami ( nie wszyscy bowiem popierali komunistów, chociaż ogólnie większość z nich popierała).
    To są historyczne fakty !

  131. Kmicic, Maj 12, 2011 at 14:09 -

    Do Krzysztof:
    Zabijano całe rodziny sztachetami i pałkami, na ulicach,w biały dzień.Zwłoki wrzucano do przydrożnych rowów.A teraz w delfi obrazek mówiący za wszystko:
    http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/rsimasius-es-teismas-pripazino-kad-asmenvardziu-rasymas-yra-valstybiu-vidaus-reikalas.d?id=45396251

  132. Dar Karta, Maj 12, 2011 at 18:24 -

    krzysztof w jadzyku prawnym to sau mieszkancy Litwy. W waszim jendzyku emotsii to sau Litwini. Widzy pan to sau dwa ruzhne jendzyki. A o mundurach i w regaliach pantswowych to bylo prawie w tym samym chasu z petliurau. Dobzhe nastampne pitanie dle czego kedy drugi ras polskie woisko wkroczio do Litwy z Wilna razem z administraciau litwskau ewukowawoszie okolo 10 000 zhydu?

  133. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 12, 2011 at 19:53 -

    Dar Karta : Powtarzam raz jescze : Piłsudski przyznał obywatelstwo polskie 600 tysiącom Żydów. Nie wiem, ilu Żydów ewakuowało się z Wilna w roku 1920. Wiem, że przed wojną stanowili tam prawie 30 procent mieszkańców. Mieli polskie obywatelstwo. Potem „ktoś” ich wymordował w Ponarach. Pewnie byli to ci „kryminaliści”, którym Niemcy „kazali” przebierać się dla niepoznaki w litewskie mundury. To oczywiście byli „mieszkańcy Litwy”, a nie Litwini.
    Trudno powiedzieć, abyś potrafił uprawiać propagandę na wysokim poziomie intelektualnym, no ale robisz co możesz. To prawda.

  134. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 12, 2011 at 19:57 -

    Dar Karta : jeszcze w uzupełnieniu : A co się stało po roku 1941 z tymi Żydami, którzy ewakuowali się w roku 1920 z Wilna na Litwę ? Przeżyli w większości II wojnę światową, czy może nie przeżyli ? A jeśli nie przeżyli, to kto im dopomógł we wcześniejszym opuszczeniu tego ziemskiego padołu łez ? Umundurowani, czy też nieumundurowani „mieszkańcy Litwy” ?

  135. Dar Karta, Maj 12, 2011 at 20:16 -

    No widzi pan nie mozhe dacz otpowiedzi na moje pitane. To znaczi zhe pan niezna historii nech pan nareszczi popaczy prawdzie w oczy.
    Jeszcze raz powtuzhe zhe w jendzyku prawnym to sau mieszkancy Litwy. Regaliei mieli niemieckie to znaczy sluzhili niemcau. To zaczy niemcy zhondzhyli i sprawowali. To znaczy pszymowali decyzije. Wilency zonderscomanders nie mieli zhadnych regalii zhadnego zhondu litewskiego.

  136. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 12, 2011 at 20:40 -

    Dar Karta : A na ile moich pytań nie odpowiedziałeś ? Choćby na temat pogromu kowieńskiego w roku 1940. Albo na temat działalności prawotwórczej „rządu” Ambraseviciusa. Albo na temat tych 600 tysięcy Żydów, którzy otrzemali polskie obywatelstwo. nie wiem nawet, czy o tym słyszaleś kiedykolwiek.
    A jeśli chodzi o język prawny, to on tutaj nic nie ma do rzeczy. Nie ma bowiem prawnego pojęcia „mieszkańcy litwy”. Są albo obywatele RL albo obywatele RP albo bezpaństwowcy itd. W Ponarach zresztą mieliśmy do czynienia z tym, że byli obywatele RL mordowali byłych obywateli RP ( na ogół ). Akcjami tych byłych obywateli RL w mundurach litewskiej policji kierowali aktualni obywatele Rzeszy Niemieckiej. To, że ci Litwini służyli Niemcom, jest oczywiste.
    Swoją drogą litewscy bandyci z Kowna wymordowali w czerwcu 1941 prawie 4000 Żydów na własną rękę. Mundurów rządowych, ani żadnych innych na sobie nie mieli. To fakt.

  137. Dar Karta, Maj 12, 2011 at 21:08 -

    „pogromu kowieńskiego w roku 1940.” pan teras emonocionalnie miesz daty.
    Albo obywatel reiichu. Kedy znika panstwo znikau i obiwatele i robiauszie mieszkancami albo uchodsami albo pszibiszami i t.d. Kazhdym razhie regalije zhondowe mieli niemcy ktuzhy do pomocy brali meiicowych mieszkancuw.
    „że byli obywatele RL mordowali byłych obywateli RP” to nie jest tak. Pisze poprawnie „że byli obywatele ZSSR mordowali byłych obywateli ZSSR”. Bo kto nie pszylau obiwatelstwa byl aresztowany i pojechau do siberii.
    A moje ostatnie pitenie bylo nie ylie a dle cziego.” Dobzhe nastampne pitanie dle czego kedy drugi ras polskie woisko wkroczio do Litwy z Wilna razem z administraciau litwskau ewukowawoszie okolo 10 000 zhydu?”

  138. ViP, Maj 13, 2011 at 00:10 -

    Do Krzysztof (Bydgoszcz)
    Podziwiam wiedzę, precyzję argumentacji w stosunku do jakiegoś tam „Dar Karta” ( dyżurnego szowinisty).
    Panie Krzysztofie, wieszczę smutek dla Litwy, czyli
    niewydolność administracyjną, ekonomiczną,bankructwo wielu firm i ucieczkę tych co to już napili się ludzkiej krwi i Litwinów i naszych Rodaków.
    Pozdrawiam

  139. ViP, Maj 13, 2011 at 00:18 -

    Do Kmicic 126
    Nie nie wybieram się, bo będę na Poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Pod koniec sierpnia szykują się wielkie manewry miedzynarodowe dowódczo sztabowe z udziałem m.in. Polski, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii ( ponad 6. tys wojsk i prawie 1.500 jednostek sprzętu uzbrojenia pancernego wspieranego lotnictwem )
    Litwini oczywiście będą …. obserwatorami.
    Pozdrawiam
    P.S. Co do naszych niektórych krasomówców, daruj, nie wymieniaj nawet ich nazwisk!

  140. Dar Karta, Maj 13, 2011 at 03:29 -

    „pogromu kowieńskiego w roku 1940.” pan teras emonocionalnie miesz daty.
    Albo obywatel reiichu. Kedy znika panstwo znikau i obiwatele i robiauszie mieszkancami albo uchodsami albo pszibiszami i t.d. Kazhdym razhie regalije zhondowe mieli niemcy ktuzhy do pomocy brali meiicowych mieszkancuw.
    „że byli obywatele RL mordowali byłych obywateli RP” to nie jest tak. Pisze poprawnie „że byli obywatele ZSSR mordowali byłych obywateli ZSSR”. Bo kto nie pszylau obiwatelstwa byl aresztowany i pojechau do siberii.
    A moje ostatnie pitenie bylo nie ylie a dle cziego.” Dobzhe nastampne pitanie dle czego kedy drugi ras polskie woisko wkroczio do Litwy z Wilna razem z administraciau litwskau ewukowawoszie okolo 10 000 zhydu?”

  141. Dar Karta, Maj 13, 2011 at 07:23 -

    Admin gra z moimi komputerami. Napsziklad napisze otpowiedz na jednym komputezhu to post bendzie widzeny tilko na nim.

  142. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 13, 2011 at 10:36 -

    Dar Karta : Kiedy znika państwo, wcale nie znika naród. W Kownie w roku 1941 Żydów mordowali Litwini. Bez „regalii” rządowych, ale mordowali. Masowo. Co do daty tego pogromu kowieńskiego, to popełnilem zwyczajną omyłkę pisarską. Bynajmniej nie celowo.
    Rzeczywiście w Ponarach byli obywatele ZSRR mordowali byłych obywateli ZSRR. Tyle tylko, że jeszcze w roku 1939 mordercy mieli obywatelstwo litewskie, a ofiary obywatelstwo polskie. Tak więc nie ma tutaj błędu. Byli obywatele RL mordowali byłych obywtateli RP.
    Pytasz, dlaczego niektórzy Żydzi opuścili Wilno po zajęciu miasta przez wojska polskie ? Widocznie bardziej podobała im się Litwa niż Polska. Wolny wybór. Nie wiem tylko, czy postąpili słusznie. Na Litwie, zgodnie z obowiązujacym wówczas prawem, żaden Żyd nie mógł być właścicielem gospodarstwa rolnego, nie mógł też być oficerem armii litewskiej. Weź to pod uwagę.

  143. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 13, 2011 at 10:38 -

    ViP : Dziękuję za uznanie. Chyba jednak wnet zakończę tę dyskusję, bo robi się bezsensowna.
    Pozdrawiam

  144. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 13, 2011 at 10:56 -

    Dar karta : To już ostatni mój wpis w tej przedłużającej się ponad miarę dyskusji. Otóż zbyt wielką wagę przykładasz do kwestii obywatelstwa i w ogóle państwa w odniesieniu do masowych mordów. Masową zagładę Żydów zorganizowało w skali całej Europy państwo niemieckie. Sprawcami mordów byli przede wszystkim obywatele niemieccy. Czy to oznacza, że każdy obywatel III Rzeszy był winien zbrodni ludobójstwa ? Nawet jeśli był członkiem NSDAP i był umundurowany przez swój rząd ? Czy nawet wszyscy członkowie SS i SA odpowiadają osobiście za dokonywanie zbrodni ludobójstwa ? Nie mówiąc już o żołnierzach Wehrmachtu.
    W prawie karnym nie ma odpowiedzialności zbiorowej. Jest tylko i wyłącznie odpowiedzialność osobista. John Demianiuk, jakiekolwiek miałby obywatelstwo w czasie II wojny światowej, odpowiada za dokonane przez siebie zbrodnie. Tego, że jest Ukraińcem, nikt nie kwestionuje. Ofiary holokaustu, czyli Żydzi, też posiadali różne obywatelstwa. W każdym razie obywatelami państwa Izrael nie byli, bo państwo takie jeszcze wtedy nie istniało.
    Mordowali po prostu konkretni ludzie konkretnych ludzi. Mordercy najczęściej mieli obywatelstwo i „regalia rządowe” niemieckie, ale nie wszyscy. Mordowali także bezpaństwowcy narodowości litewskiej, ukraińskiej i tak dalej.
    Nie wiem dlaczego tak trudno wam się przyznać, że holokaust na Litwie został dokonany przez Niemców ( władze i niektóre slużby niemiecke) przy współudziale niektórych Litwinów ? Przecież takie były fakty. Wiedzą o tym zresztą doskonale sami Żydzi. I często o tym piszą.

  145. ViP, Maj 13, 2011 at 12:53 -

    Mnie zastanawia bierna cisza Rządu Izraela, środowisk Żydowskich w kwestii Ponar. O ile „coś” im obiecano za czasów ZSRR to teraz ni jak się ma jakakolwiek rekompensata RL za żydowskie milczenie. Ponary odżyją jak Katyń i zapewne ze zdwojoną siłą. Nie martwię się tym w jaki sposób ten czy inny rząd RL wybrnie z tego. Doprawdy to za mały kraj na tak wielkie nieszczęście.

  146. Dar Karta, Maj 13, 2011 at 17:32 -

    krzysztof w ostatnim poszczie pan zaczau muwicz w innym jendzyku. Pszedtem byl tilko caly narud jak mordercy a teras pan muwi o otpowiedzelnoszczi osobisteii o kturai ja jusz muwilam panu i innym w poszczie 115. „dokonany przez Niemców ( władze i niektóre slużby niemiecke) przy współudziale niektórych Litwinów ?” o tym ja muwie calu czas. Niektuzhy litwini niektuzhy bialorusy niektuzhy polatsy i t.d. Jezheli polski prezident wymieniui koloborantuw litwinuw to musziau wymienicz kilku polakuw i kilka rusimuw. Ktuzhie zmoczyli swoje rence kriau w Ponarach.

  147. jaromir, Maj 14, 2011 at 08:43 -

    do 144 Krzysztof (Bydgoszcz)
    „Nie wiem dlaczego tak trudno wam się przyznać, że holokaust na Litwie został dokonany przez Niemców ( władze i niektóre służby niemieckie) przy współudziale niektórych Litwinów ? „. Nie przy współudziale „niektórych” Litwinów, tylko przez specjalnie do tego stworzone formacje litewskie do tego składające się wyłącznie z ochotników, których nigdy nie brakowało.

  148. krzysztof ( Bydgoszcz), Maj 14, 2011 at 10:32 -

    Jaromirze drogi : Ci ochotnicy, „których nigdy nie brakowało”,byli narodowości litewskiej. A zatem holokaust na Litwie został dokonany przez „niektórych Litwinów”.

  149. hem, Maj 14, 2011 at 10:43 -

    do Kazimierz Kransztadzki 121:
    Rzeczywiście, przypomnijmy tamte czasy, gdy przy Zuokasie, będący w opozycji radni AWPL twierdzili, że w Wilnie w odróżnieniu od rejonów, samorząd miasta decyduje o zwrocie ziemi.
    A zasiadając w latach 2007-08 w rządzącej kaolicji już inna śpiewka. I doradca mera Imbrasasa był swój i wicemer swój i Mackiewicz na najwyższym stanowisku. Nawet wicenaczelnik powiatu swój. I co?
    Nie oddawali, urzędnicy przeszkadzali? Władze miasta nie wiedzą jak zmusić urzędnika do roboty?
    Nic dziwnego, że powstaje naturalne pytanie o kompetencjach takich reprezentantów i na co wtedy mogą liczyć wilnianie, na przykład, w dzisiejszej sytuacji.

  150. Widzoman, Maj 14, 2011 at 18:52 -

    Komentarz usunięty. [użytkownik zabanowany]

  151. Kazimierz Kransztadzki, Maj 16, 2011 at 12:58 -

    do hem: AWPL była bardzo krótko u władzy ale udało się dużo co zrobić np ujednolicić system kartografii (był różny w samorządzie i apskritisie) co pozwoliło przyspieszyć zwrot ziemi. W czasie gdy AWPL była w mniejszości cały proces szedł słabiej. Gdy władza stała się bardziej realna (większość)za ten rok udało się sformować kilkaset działek do zwrotu. Samorząd tylko formuje działki a zatwierdza apskritis, co pokaźnie hamowało proces zwrotu. Ja jestem zdania, że przez taki krótki okres czasu udało się dużo zrobić. Stwierdzam ten fakt, że po utracie władzy ani jedna działka w przeciągu 2 lat nie była sformowana i oddana do zwrotu. Proszę wyciągnąć z tych faktów wniosków.

  152. hem, Maj 17, 2011 at 22:53 -

    do Kazimierz Kransztadzki 151:
    Widzę, że tym razem, pan Kmicic nie wyręcza w odpowiedzi – ten to wie „najlepiej” kto, kogo i gdzie u nas tu krzywdzi i dyskryminuje , a komu już i czas najwyższy na kolejny kurs odchudzania się …
    A teraz sprostowanie postu 151:
    - Po pierwsze – 2 lata u władzy to nie tak mało,
    - Po drugie – Gdzie ta informacja o ilości działek sformowanych pod zwrot w latach 2007-09 (podaj link),
    – Po trzecie – Samorząd nie tylko formuje działki, ale i zatwierdza ich granice i plany detaliczne, a apskritis na podstawie dokumentów własnościowych zwraca ( wicenaczelnik apskritisu był oddelegowany przez AWPL w ramach umowy kaolicyjnej akurat do kontroli tych procedur).
    Tak że z tą argumentacją wypadacie słabowato.

  153. Kazimierz Kransztadzki, Maj 18, 2011 at 17:30 -

    do hem: udało się to co możliwe a ty sam sobie zaprzeczasz w swoich wypowiedziach. Trzeba uwzględnić to, że wszystkich specjalistów postawionych żeby zwrot ziemi hamować nie sposób zamienić. Uwzględniając twoją natarczywość można stwierdzić, że twoim celem jest nie dobicie się do prawdy ale rzucanie fałszywych oskarżeń na AWPL.

  154. hem, Maj 20, 2011 at 10:41 -

    do Kazimierz Kransztadzki:
    „Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal” – nie przeszkadzajcie nam w nicnierobieniu… Rozumiem.

  155. Kazimierz Kransztadzki, Maj 22, 2011 at 22:24 -

    do hem: w tym rzecz, że ty nic nie rozumiesz albo zgrywasz takiego

  156. hem, Maj 24, 2011 at 10:36 -

    do Kazimierz Kransztadzki:
    Jeżeli jesteś taki rozeznany, to powiedz – skąd ten stumilionowy skandal przy budowie w latach 2007-08 stadionu Tysiąclecia w Wilnie (pred wyborami sejmowymi 2008)?

  157. Kaziemierz Kransztadzki, Maj 25, 2011 at 23:25 -

    do hem: ten temat omawiałem na forum nie jeden raz więc jeżeli jesteś taki zainteresowany to sobie poszukaj albo zwróć się do prokuratury o wyjaśnienie.

  158. hem, Maj 26, 2011 at 23:29 -

    do Kazimierz Kransztadzki:
    Rozumiem. Nieprzyjemnie powracać do tego skandalu związanego z „budową” stadionu, tym bardziej, że AWPL wchodziła wtedy w skład rządzącej Wilnem kaolicji.
    A swoją drogą o ptakach. Jak tam gęsi Rzym uratowały…

Studiuj w Polsce

Wiadomości

31 07 2014, 12:17
„FT”: Konflikt na Ukrainie może być bodźcem do reformy NATO