15
Na kolonie letnie do Polski

Wyjazdy na kolonie do Polski są mocnym atutem polskich szkół na Litwie Fot. Marian Paluszkiewicz

Dla dzieci zaczęły się upragnione wakacje. Wielu spośród uczniów z blisko 120 szkół polskich na Litwie głównie dzięki funduszom państwa polskiego i szkołom partnerskim część lata spędzi w Polsce. W tym roku Senat RP na działania związane z polonijną akcją letnią przyznał ogółem ponad 12 milionów złotych.

W poprzednie lata spora cześć wyjazdów dzieci z Litwy na wakacje do Polski odbywała się scentralizowanie za pośrednictwem „Macierzy Szkolnej”.

— W tym roku, „Macierz Szkolna” nie otrzymała środków z Polski na scentralizowane organizowanie kolonii. Obecnie wiele funduszy przeznacza się na finansowanie akcji letnich dla dzieci z Białorusi i Ukrainy. Już trzeci rok z rzędu uczniowie ze szkół polskich na Litwie wyjeżdżają przede wszystkim na zasadzie współpracy ze szkołami partnerskimi z Polski, gminami czy samorządami. Poszczególne oddziały „Wspólnoty Polskiej” opiekują się szkołami w rejonach wileńskim i solecznickim. Oczywiście, oczekujemy, że finansowanie zostanie wznowione i dzieci będą miały możliwość wyjeżdżać nie tylko na wypoczynek, ale również obozy edukacyjne. Takie pobyty były dla naszych uczniów bardzo korzystne — dokształcali się nie tylko językowo, ale również z geografii i historii polskiej. Z takich wyjazdów mogły też skorzystać dzieci ze szkółek sobotnio-niedzielnych. To były bardzo atrakcyjne wyjazdy — powiedziała w rozmowie z „Kurierem” Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

Likwidacja scentralizowanych wyjazdów na wakacje nie oznacza jednak, że polskie dzieci z Litwy nie mają możliwości spędzić część lata w Polsce. Senat RP i w tym roku na działania związane z polonijną akcją letnią przeznaczył ponad 12 milionów złotych. Środki te zostały przeznaczone na obozy dla młodej Polonii i kolonie edukacyjne dla młodzieży pochodzenia polskiego. Na kolonie pojadą również polskie dzieci z Litwy.

Dofinansowanie otrzymało 60 organizacji, m. in. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Caritas Polska i Stowarzyszenie Parafiada.

W ramach swoich akcji letnich dla Polonii Wspólnota Polska przyjmie około 12 tys. osób. Oprócz gości z Litwy, Czech, Ukrainy i Białorusi do Polski przyjedzie także około 200 dzieci z Niemiec. Za te środki stowarzyszenie zorganizuje pobyty edukacyjne i półkolonie. 600 tys. zł na organizowanie obozów młodej Polonii dla młodzieży kilkunastoletniej przeznaczyło również Ministerstwo Edukacji Narodowej RP.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat polskie szkoły na Litwie nawiązały bliską współpracę ze szkołami partnerskimi w Polsce, które aktywnie zapraszają dzieci z Wileńszczyzny do siebie. Wykorzystuje się na to również środki z projektów UE.

Koronowo, Szczecin i Łeba — te trzy miasta w Polsce odwiedzą w tym roku uczniowie z wileńskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Jak mówi dyrektor Janina Wysocka, jadą uczniowie, którzy najlepiej się wykazali w nauce.

— Już mieliśmy kilka krótkich wycieczek. Teraz na uczniów czekają dłuższe pobyty w Macierzy. Zazwyczaj jadą najlepsi uczniowie. Do Szczecina wybieramy się ze szkołą-przedszkolem „Wilia”. Wyjazdy mamy dzięki współpracy partnerskiej ze szkołami i projektom unijnym. To są również pobyty edukacyjne. Dzięki temu, że należymy do rodziny szkół im. Jana Pawła II, tradycyjnie w sierpniu nasi uczniowie goszczą w Łebie, nad morzem — opowiedziała nam o letnich wojażach uczniów podstawówki dyrektor.

Tym razem bez wsparcia ze swojej centrali został Caritas Archidiecezji Białostockiej, który od trzech lat zaprasza na kolonie dzieci z polskiego domu dziecka w Podbrodziu na Litwie. W latach 2009 i 2010 środki otrzymywał za pośrednictwem Caritas Polska. W tym roku, aby uzyskać pieniądze na wakacje dla dzieci z Litwy Caritas Archidiecezji Białostockiej zwrócił się z prośbą do wszystkich aktualnych senatorów, posłów i europosłów reprezentujących województwo podlaskie, prosząc każdego z nich o sfinansowanie pobytu na koloniach jednego dziecka. Więc za środki uzyskane od sponsorów białostocki Caritas w tym roku na turnus kolonijny, trwający od 25 czerwca do 8 lipca, zaprosi czterdzieścioro dzieci, z tego 25 z polskiego domu dziecka w Podbrodziu, 15 — z polskiej szkoły w Bujwidzach w rejonie wileńskim.

15 odpowiedzi to Na kolonie letnie do Polski

 1. ViP mówi:

  Dzieci z przedszkola – szkoły Wilnija przebywają od 14. czerwca w Trzesaczu w osrodku wypoczynkowo szkoleniowym Caritas. Wspólnie z nimi wypoczywa grupa 45 rówieśników z Mińska Białoruskiego.

 2. Krystyna mówi:

  O, Boze, a co to za placowka szkola – przedszkole Vilnija? I przebywa na koloniach w Polsce?…….

 3. warszawianka mówi:

  Wiem, ze sa przedszkola i szkoly. A co soba przedstawia taka instytucja jak przedszkole -szkola?

 4. Dorota mówi:

  Do 1. i 2.
  Szkołą-przedszkole „Wilia” – polska placowka oswiatowa w Justyniszkach. Czytajcie uwaznie!

 5. Polak ze Śląska mówi:

  Ludzie chyba myśleli,że “Vilnija” i że Garsva też jedzie.

 6. Czesiek mówi:

  Dlaczego wyjazdy są jednokierunkowe?
  Dlaczego nie ma dzieci i młodzieży z Polski na koloniach i obozach na Wileńszczyźnie?

 7. Co jest grane? mówi:

  Czyli, wszystko w porządku, dzieci jak wyjeżdżały na kolonie, tak i wyjeżdżają, mimo, że nie ma scentralizowanych wyjazdów. A jaka jest rzeczywistość w szkołach? Zazwyczaj wyjeżdżało około połowy uczniów, a w tym roku mamy tylko wyjazd na parafiadę. Nasi przyjaciele mówią, że senatorzy, mający korzenie na Ukrainie i Białorusi, kawał mięsa rzucają właśnie tam, a Litwa otrzymuje tylko obgryzioną kość. Więc mniejszości na Litwie dyskryminują nie tylko kłumpi, ale też i bracia-rodacy. Dla wielu rodziców kolonie w Polsce były powodem, dlaczego oddali swą pociechę do naszej szkoły. Więc niech zanik polskich szkół na Litwie legnie na sumieniu garniturowych polityków.

 8. tomasz mówi:

  Bardzo mnie śmieszy takie stawienie sprawy jak w poście nr 7.
  Przypomina stary kawał:

  Pewien bogaty Żyd miał brata. Biednego brata. Opiekował się nim jednak każdego miesiąca przyznając mu zapomogę. Zapomogę ten biedny brat odbierał w biurze od księgowego bogatego brata.
  Pewnego miesiąca stawił się jak zwykle po pieniądze a tu mu księgowy wręcza tylko połowę zwyczajowej sumy.
  – Dlaczegho tak mało?
  – Proszę zrozumieć. Pana brat ma w tym miesiącu ślub córki. I w związku z tym mnóstwo wydatków.
  – Niech sobie wydaje córkę jak chce. Ale dlaczego za moje pieniądze?

  Ot tak to wygląda. Choć jakby się tak zastanowić to nie ma się z czego śmiać. Tu się załamać można wobec takiego stawiania sprawy.

 9. do Tomasza mówi:

  A ja “Co jest grane” popieram. Wyjazdy na kolonie do Polski dla dzieci z Litwy to jedyna mozliwość doskonalenia języka ojczystego w okresie letnim. Spacerując między Polakami na imprezie AWPL częściej słyszałam dialogi po rosyjsku aniżeli po polsku. Więc dzieci w polskich rodzinach często mówią właśnie w tym języku, a nie po polsku.
  Teraz ta możliwość jest zabrana.
  Co do doskonalenia polskiego wśród naszych sąsiadów… Kilka razy oprowadzałam grupy, które po pobycie w Polsce wracały do domu przez WIlno. Byłam proszona oprowadzać w języku rosyjskim. I kiedy odezwałam się do młodzieży po rosyjsku, powiedzieli: “Nakonecto slysym normalnuju rec”!
  Jaki byś miał stosunek po takich spotkaniach z sąsiadami do sprawy, którą naświetlił post 7?

 10. Kmicic mówi:

  W tym roku już rozdano granty.I każdy musi sobie radzić jak może. W przyszłym roku ma ruszyć bogato dotowany i bardzo atrakcyjny program pobytu dzieci polskich z LT.Jako odtrutka na wszystko co im tu szykują od lat antypolskie władze litewskie.

 11. tomasz mówi:

  ad 9: Z zasady z anonimami nie rozmawiam. A zdania w tej kwestii nie zmieniam. Takie stawianie sprawy jest poniżające dla polskich szkół, rodziców, nauczycieli i dzieci.

 12. Miron mówi:

  Do Tomasza.Ojakiej ponizajacej sprawie ty mowisz?Przyjedz do dowolnej miejscowosci na Wilenszczyznie i wytlumacz dlaczego w tym roku nie ma kolonii!A mlodziez nie bardzo rozumie,ze teraz rzadzi PO i dla PISowskiej Wspolnoty Polskiej dac pieniadze nie ma zamiaru.Odzialy Wspolnoty opiekowaly sie ,czy patronowaly konkretnym szkolom.A teraz robta co chceta.Panowie senatorowie podziela pieniadze jak im podpowiada sumienie!!!

 13. do Tomasza mówi:

  Z zasady z osobami, które nie znają elementarnych zasad gramatyki nie rozmawiam. Jeszcze w pierwszej klasie mię uczono, że imiona (Krzyś, Bartłomiej, Tomasz) piszemy dużą literą.
  Druga sprawa w nasze dyskusji dotyczy anonimowosci. Czyż w internecie nie jesteśmy anonimowi? Mogę wpisac dowolne imię (Krzyś, Bartłomiej, Tomasz), ale nadal podostanę anonimem. Internet – nie miejsce na takiego typu zarzuty. Co Panu by dało, gdybym przestał/przestała byc anonimem i ujawnił/ujawniła swoje nazwisko?
  I przesada ze zdaniem: ?Takie stawianie sprawy jest poniżające dla polskich szkół, rodziców, nauczycieli i dzieci.”
  Niech Pan przyjedzie i pobędzie Polakiem (rodzicem, nauczycielem) na Litwie. Po jakim czasie Pan się załami czy ZLITUANIZUJE?;)

 14. tomasz mówi:

  do Miron: O takiej jak w tym dowcipie który przytoczyłem. I o tym że ktoś uzależnia polskie szkolnictwo od kasy na kolonię jaka wpłynie lub nie wpłynie z Polski. To może to że jesteście Polakami też jest uwarunkowane forsą z Polski?

  ad 13. Z anonimami nie gadam.

 15. do Tomasza mówi:

  A co Ty, kochanieńki, wiesz o szkolnictwie polskim na Litwie? Jakie Ty wogóle masz prawo do wypowiadania się o nim, skoro Ciebie Tu nie ma, Litwini nie plują Ci w twarz, nie borykasz się z problemami z jakimi borykają się Polacy na Litwie. I tylko nie podważaj POLSKOŚCI Polaków mieszkajacych na Litwie, bo ONA u nas jest NIEUWARUNKOWANA, gdyż JĄ bronimy.
  Jak śmiesz tak o nas wypowiadac się?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.