58
Europejska Fundacja Praw Człowieka w obronie Wilnoteki

12 sierpnia 2011 r. do Sądu Administracyjnego Okręgu Wileńskiego wpłynęło odwołanie od postanowienia inspektora etyki dziennikarskiej w sprawie opublikowanego na stronie portalu internetowego wilnoteka.lt artykułu „W obronie polskich szkół na Litwie”. Skargę na portal złożył Kazimieras Garšva, prezes Stowarzyszenia „Vilnija”, który zarzucił Wilnotece wprowadzanie w błąd społeczeństwa co do faktycznej sytuacji polskiej oświaty na Litwie oraz wzniecanie waśni narodowościowych.

Zaniepokojeni rodzice uczniów szkół polskich na Litwie, zorganizowani w ruch społeczny Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie, wystosowali list otwarty i petycję do władz Litwy i Polski, w których sformułowali obawy wobec rozpatrywanej w Sejmie Republiki Litewskiej nowelizacji Ustawy o Oświacie. Wilnoteka zredagowała dane pisma, opatrzyła je własnym komentarzem, opinią redakcji oraz zaapelowała o włączenie się do akcji zbierania podpisów pod listem otwartym.
11 lipca br. inspektor etyki dziennikarskiej na mocy postanowienia ukarała portal internetowy wilnoteka.lt za upublicznienie artykułu „W obronie polskich szkół na Litwie”. Inspektor uznała, że w części dotyczącej jednostronności przekazywania wiadomości portal naruszył etykę dziennikarską. Publikacji zarzucono stronniczość, powierzchowność i nieprzedstawienie argumentacji popierającej zmiany w ustawie. Postanowienie zostało opublikowane w Litewskim Dzienniku Ustaw (Dz. U. 15 lipca 2011 roku) oraz na stronach internetowych Inspekcji. Wilnoteka została zobowiązana do opublikowania postanowienia na swojej stronie internetowej.

Obecnie sprawa znajduje się pod patronatem Europejskiej Fundacji Praw Człowieka, której nadrzędnym celem jest ochrona praw człowieka, bez względu na jego narodowość, rasę, płeć, wyznania czy status socjalny.

Europejska Fundacja Praw Człowieka

58 odpowiedzi to Europejska Fundacja Praw Człowieka w obronie Wilnoteki

  1. Kmicic mówi:

    Jeszcze raz brawa dla Fundacji.
    Moim zdaniem należy dla Wilnoteki zażądać wymiernego(liczonego w Euro) odszkodowania i sankcji służbowych dla litewskich urzędasów.
    Zaczyna się prawdziwa walka o polskie szkoły na LT.
    Warto zacząć od żądania?(!!!) zbudowania przez litewskie władze szkół dla mniejszości narodowych (w tym polskiej) na Kowieńszczyżnie i Laudzie.Władze LT same zobowiązały się do zagwarantowania rdzennym mniejszościom narodowym nieskrępowanego dostępu do oświaty w języku ojczystym.Wymagać i w razie odmowy (to pewne) skarżyć i skarżyć … do skutku…
    Ile lat można tolerować bezkarność antypolskich litewskich władz ?

  2. Lukasz mówi:

    Gratuluje! Tak dalej, w końcu ktoś się wziął za obronę praw naruszanych przez instytucje litewskie. Wcześniej Kurier, teraz Wilnoteka. Kiedy to się skończy?

  3. tomasz mówi:

    Pewnie że dobrze robi Fundacja. To jakiś kompletny idiotyzm kolejny zresztą, litewskiego sądu. A niech sobie media piszą nawet że ziemia jest płaska. Najwyżej nikt ich nie będzie czytał. Dopóki nie namawiają do przemocy a tak w tym przypadku nie jest, to jest ich sprawa.
    Mnie dziwi nieco tylko to że Wilnoteka sama nie odwołuje się w swojej sprawie.

  4. kto mąci mówi:

    Znowu garšva

  5. Enroth mówi:

    Z góry przepraszam za ten komentarz, który całkowicie odbiega od tematu, ale mam do prośbę. Czy ktoś mógłby mi podać jakieś strony, na których mogę poszukać mieszkań do wynajęcia? Jestem studentem z Białegostoku i przyjechałem tutaj na wymianę, obecnie jestem na kursie języka litewskiego. Niestety moi koordynatorzy z Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogiczne są, delikatnie mówić, do niczego. Nie są w stanie/nie mają czasu bądź chęci, aby pomóc mi w czymkolwiek. Dlatego zwracam się o pomoc tutaj. Pozdrawiam.

  6. krotochwilny Lech mówi:

    @ Kmicic 1

    Droga wolna – żądaj. 🙂

  7. krotochwilny Lech mówi:

    Jeżeli jakieś medium,mając na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd podaje niepełne informacje powinno za to ponosić odpowiedzialność, ponieważ półprawda bywa czasem gorsza od kłamstwa. A medialne agendy AWPL w takim właśnie przedstawianiu rzeczywistości celują.

  8. @ Kmicic

    “Warto zacząć od żądania?(!!!) zbudowania przez litewskie władze szkół dla mniejszości narodowych (w tym polskiej) na Kowieńszczyżnie i Laudzie”

    W czyim imieniu? Dla kogo?

  9. Jurgis mówi:

    Wilnoteka jest dobrze prowadzonym portalem dla Polaków i o Polakach.
    Trzeba się liczyć z atakami wyznawców
    “interesu państwowego Litwy” – patrz artykuł “język antylitewski”.
    Front walki o prawa Wilniuków przebiega wzdłuż linii Garszwa-Songajła – Landzbergis + sprzyjających im członkom rządu.
    Lekko nie będzie !

  10. Kmicic mówi:

    do 8 :
    Przedszkola,polskie domy kultury i polskie szkoły dla Polaków z
    Laudy i Kowieńszczyzny budowane ze środków RL, zadziwiony Dominiku.
    Żyje na tych terenach wielokrotnie więcej Polaków niż Litwinów w Puńskiem.
    A niby dlaczego mają być gorzej traktowani niż Lt z Puńska ?

  11. Kmicic mówi:

    do Jurgis 10:
    “Łatwo nie będzie”- To tylko mobilizuje 😀
    Przecież nie warto się zajmować “łatwymi” sprawami.
    ps.
    Tak naprawdę jest to zresztą b. łatwa sprawa, gdyby polskim władzom zachciało się chcieć.

  12. @ Kmicic

    “Żyje na tych terenach wielokrotnie więcej Polaków niż Litwinów w Puńskiem”

    Swobodnie manipuluje Pan rzeczywistością. A prościej mówiąc, kłamie Pan. Nie pierwszy zresztą raz. I – niestety – prawdopodobnie nie ostatni.

  13. octopus mówi:

    Co za odkrycie, że na kowieńszczyźnie obecnie żyje sporo Polaków, niech pan Kmicic podzieli się tą tajną informacją bo prawie dwadzieścia lat mieszkałam na Litwie i nie byłam świadoma owego stanu rzeczy ;)))

  14. Kmicic mówi:

    Do 12 :
    Kłamie Pan Panie Dominiku.
    Prosze sprawdzić ilu współcześnie Polaków żyje na szeroko rozumianej Kowieńszczyznie i Laudzie( nie wspomnę o 300 000 Polaków zlitewszczonych pod terrorem Lt Kowienskiej w okresie międzywojennym, z których wielu wróciło by chętnie do swoich polskich korzeni). Wie Pan z pewnością,że Litwinów w całej Polsce(łacznie z Puńskiem)jest nieco ponad 5.800.Odsyłam również do http://kurierwilenski.lt/2011/03/14/w-spisie-powszechnym-stawiam-na-polskosc/
    … zacytuje tylko kilka postów:
    Hela- Kalwaria Suwalska, Marzec 14, 2011 at 14:27 –

    Chciałabym powiedzieć że w litewskim obwodzie mariampolskim jest nas według ostatniego spisu 3816 czyli 2% ludnosci;p dodam że w całym obwodzie ani w kalwarii,ani w wyłkowyszkach czy w Wisztyńcu, Mariampolu, nie ma polskiej mszy ani jednej szkółki polskiej chociażby jednej- i to sie nazywa wsparcie ze strony rodaków?!,zupełnie sie o nas milczy , tylko wilno i wilno na okrągło a o polakach z litewskiej suwalszczyzny to nic!!!! nawet wisztyniec byl polski w 1919-20 roku, pozniej po agresji sowieckiej lietuvisy zajely z mariampola wisztyniec i go juz nie oddaly, ale w umowie suwalskiej miał byc polski wisztyniec, a dzisiaj to dalej kompletna litwinizacja! ratujcie nas, dajcie choc nam mszę polską i szkółkę chociaż jedną, przecież 2% to nawet wiecej niz w kowieńskim okręgu w kowienskim jest 0,3%, a w naszym mariampolskim 2%, ale faktycznie z korzeniami polskim zapewne jest nas wiecej tak jak w kowienskim, pytam sie gdzie podziala sie 200 tys mniejszosc polska z litwy kowienskiej?
    jeżeli nie bedziecie o nas pamietac zostalo nas 3816 osób to juz po polskosci na litewskiej suwalszczyznie! taki los czeka i wilno jesli sie nie zmobilizujecie!

    Loreta- Vilkawiskis, Marzec 14, 2011 at 14:38 –

    O pani Hela ma dużo racji, własnie w naszym okręgu milczy sie o polakach o tych ledwie 2% ale jednak jestesmy mimo litwinizacji,mimo braku polskich szkół , mimo braku polskich mszy…,serce się kraje jak to pisze, jednak to gorzka prawda, zapomnialas polsko o nas, wilniuki tez zapomnieli o nas;/Aciu za pamiec , jak tak dalej bedziecie to nie pozostanie nawet 1% polakow na calej litwie, obecnie te 2% to gorzka walka z lietuvisami o polskosc bez wsparcia przegramy

    Pan Czesław- Sejny, lat 61, Marzec 14, 2011 at 14:43 –

    serce się raduje ale i wgłębi płacze, jak widzialem do polskiej szkoły w sejnach przywiózł pan z litewska rejestracją EZD łoździeje swe dziecko i wypuscil do szkoly, nie wszyscy puszczaja dzieci do litewskich szkol, bo wszystkie szkoly w rejonie lozdzieje sa litewskie;/ to brutalna prawda, ludzie co chcą utrzymac polskosc wiozą swe dzieci 20 km do szkoły w polsce po to aby je uchronnic od litwinizacji; te panie co pisały z mariampolskiego wlasnie przypominają tego pana z tym dzisckiem z litwy:)

    Anna, Marzec 14, 2011 at 14:45 –

    Takie niepozorne 2%, a to aż 3816 osób!

    Pan Czesław- Sejny, lat 61, Marzec 14, 2011 at 14:50 –

    na wstepie pozdrawiam moich rodaków zza suwalskiej ziemi:)
    to co mówią panie z mariampolskiego to czysta prawda, sam bylem swiadkiem jak pewien mezczyzna z litewskimi rejestracjami samoochodu EZD łoździeje( lazdijai) wypuscił swe dziecko w polskiej szkole w sejnach, mowie serce mi sie wtedy krajało i radowało, ze nawet po wieku litwinizacji znajduja sie ludzie co chcą swe dzieci wychowac na polskosci, mowie to gdyż przypomina miten czlowiek wlasnie walke tych pań z litewskiej suwalszczyzny, oby tak dalej, pan też dowozi swe dziecko 20-30 km po to aby je wychowac na polaka, bo w litewskiej szkole w lazdija to nic by z polaka nie zostalo, a tak to do naszych sejn uczeszcza:)

    Magde- Vilkaviskio rajonas, Liubavas, Marzec 14, 2011 at 15:38 –

    Taip, to barrdzo dobrze, że jeszcze polacy na suvalkiji nie zginęli, szkoda tylko że o nas nikt nie pamięta, sama też wpiszę w rubrykę lenkas- bo jestem polką, mimo że moi najblizszi z rodziny piszą sie na lietuvisów,moi dziadkowie byli polaki to i ja jestem!
    Sudie, atsipraszau że nie dobrze mowie po polsku ale u nas nie ma szkół polskich , swoją polskosc i tak zawdzieczam babci:, i tak juz mlodziez nie umie po polsku, ich rodzice też nie, wynaradawiaja sie, lituanizacja totalna zrobila swoje, ale mozemy ją zatrzymac!

    Magde- Vilkaviskio rajonas, Wisztyniec, Marzec 14, 2011 at 15:39 –

    Taip, to barrdzo dobrze, że jeszcze polacy na suvalkiji nie zginęli, szkoda tylko że o nas nikt nie pamięta, sama też wpiszę w rubrykę lenkas- bo jestem polką, mimo że moi najblizszi z rodziny piszą sie na lietuvisów,moi dziadkowie byli polaki to i ja jestem!
    Sudie, atsipraszau że nie dobrze mowie po polsku ale u nas nie ma szkół polskich , swoją polskosc i tak zawdzieczam babci:, i tak juz mlodziez nie umie po polsku, ich rodzice też nie, wynaradawiaja sie, lituanizacja totalna zrobila swoje, ale mozemy ją zatrzymac!

    Magde- Vilkaviskio rajonas, Wisztyniec, Marzec 14, 2011 at 15:41 –

    wysłałam podwójnie abyscie na nas spojrzeli i zobaczyli że jestesmy, mieszkam w lubowie ale pochodzę z wisztyńca, nie zapominajcie o nas

    Teresa- Wyłkowyszki( Vilkaviskis LT), Marzec 14, 2011 at 22:58 –

    Apeluje do was, polacy i z pochodzeniem polskim z mariampolskiego okręgu- postawcie na polskosć!, zaznaczajcie rubrykę lenkas.
    nAPRAWDĘ jesli nas bedzie to bedziemyh mogli zdzialac wiele a chociaz msze polskie i szkółki na początek bo wiele jest do zrobienia jak pani Anna mówiła- 2%to nie jest zero

    Kasia, Marzec 14, 2011 at 23:04 –

    Wyłkowyszki pani Teresy,Lorety i pana Mantasa są tak samo polskie jak i litewskie, mariampol i kalwaria także,pragnę przypomnieć ze cala suwalszczyzna litewska i polska była Jaćwieska a nie litewska!,mamy takie samo prawo jak lietuvisy!
    a kieruje szczegolnie tu do lietuvisów: jak wam nie wstyd wiele was ma korzeni polskich a dajecie takie nagonki jak kiedys szawel z tarsu przesladowal chrzescijan, czas sie obudzić!

    Arleta- Preny, Marzec 15, 2011 at 19:30 –

    Taaaa. napewno nas nie zawiedziecie w sprawie polskich szkół i mszy w kosciolach polskojezycznych, ale oczekujemy wyraznych konkretów i działań, nie zawiedzcie polaków z litwy kowieńskiej a konkretnie z litewskiej czesci suwalszczyzny, my chcemy polskich szkół i mszy, co to za pomoc skoro dalej nie mamy nawet mszy ani jednej szkółki polskiej, dalej litwinizacja to dbacie w końcu o tą polskosc czy nie?!, nie tylko pod wilnem są polacy . pod mariampolem też są , pozdrawiam panią Loretę, Annę, Magdę, Helenę bo wreszcie dostrzegła czesc ludzi ze m tu jestesmy i wolamy o pomoc!
    Na początku wpiszemy w rubryke lenkas! ale dalej to panie kmicic i inni oczekujemy konkretnych działań, czas skończyć z tym ciemnogrodem gdzie tak jest jak w jakiejs mongolii?!, w krajach gdzie mieszkają rozne narodowosci to mają i msze i szkoly!,litwinow kolo sejn jest 5 tys., a w naszej suwalszczyznie polnocnej i srodkowej jest 4 tys ppolaków i nie mamy żadnej szkoły polskiej ani kosciołu! Wreszcie dostrzeżcie to wileńscy polacy i rodacy z polski że my chcemy zostać polakami dajcie nam żyć!

    Kmicic, Marzec 15, 2011 at 22:27 –

    Do Pani Arleta-Preny, Teresy,Lorety, Pana Mantasa;
    Potwierdzam, Polaków na (obecnie)litewskiej suwalszczyżnie jest tyle samo co Litwinów w Polsce, a więcej niż w Puńsku/Punskas. Trzeba żądać takiej samej ilości szkół, przedszkoli, domów kultury, dotacji państwowych , mediów itd. co mają Litwini w Puńskiem.

    Wisaginia, Marzec 15, 2011 at 22:55 –

    Czas rozprawić się z lietuvisami!
    Suwalczanie i Kowieńczucy to też Polacy:)
    Trzymamy za was kciuki

    Monika2, Marzec 15, 2011 at 22:59 –

    Czas wreszcie skończyć tą ciemnogrodzką litwinizację! msze i szkoły kowieńczukomi suwalszczakom!,to XXI wiek anie ciemnogród!Pozdrawiam dzielnych Polaków z Litwy kowieńskiej,apel do młodych nie dajcie sie zmanipulowac lietuvisom, nie wyrzekajcie sie swego polskiego pochodzenia;

    Anna, Marzec 15, 2011 at 23:02 –

    Pięknie widzę że polskosc na litwie kowieńskiej odżywa:)
    Musimy wspolnymi silami wspomagac naszych braci z suwalszczyzny i laudy;],pozdrawiam

    Leszek, Marzec 16, 2011 at 14:36 –

    a w mojej rodzinie jest tak: prababcia polka,pradziadek polak, babcia polka,babci rodzice polacy dziadek polak, mama polka, jej rodzice też polacy, wiec kim ja jestem?
    u mojego sąsiada podobnie tyle że mojej sasiadki mama wywodząca sie z pod Wiejsieji była polką, rodzice też, ale obecnie jej dzieci a sąsiadki mojej rodzenstwo cioteczne nie umie po polskiu i pisze listy po ruskiu albo litewsku,a sasiadka dalej jest polką,jej rodzeństwo mimo ze jest w 100% polskie, nie umie po polsku wogóle bo i gdzie mialoby sie nauczyc w skoro w tamtych terenach brak polskich szkół , niestety taka prawda,pan remigijus wlasnie poruszyl tu kwestie lituanizacji,,zgadzam sie w nim w 100%

    Leszek, Marzec 16, 2011 at 14:39 –

    moja rodzina uchroniła sie od litwinizacji bo pod Druskiennikami była szkola pollskia przed wojną i dziadkowie uczyli sie w nim, w wiejsiejach juz tak nie bylo
    dlatego sąsiadki rodzina już nie jest polska mimo ze sasiadka jest dalej polką

    paździoch, Marzec 16, 2011 at 14:41 –

    ad 314
    Rodzina sąsiadki jest polska , tylko ma problemy z językiem. Temu można przecież zaradzić .

    zza grobu, Marzec 16, 2011 at 14:58 –

    litewskie media starają sie wraz z urzedami jak najwiece3j zaniżyc polakow i rosjan na litwie faktycznie organizacje polskie szacują na 350 tys polaków, a ja sie pytam czy to ci z laudy? heh bo przed wojną bez wilenszczyzny i druskienik na litwie zylo 200 tys polaków a z wilnem to juz nawet nie liczę:), to wychodzi ze jakies 600-700 tys jest pochodzenia polskiego, wiele osób o tym zapomina, jednakze mowie ze niestety jesli szkol polskich nie bedzie przybywac ani mszy polskich to procent polaków bedzie malal i niezaleznie czy w Mariampolu,Kownie, Ucianie czy w Wilnie daje na ten spis ze zapisze sie jako polacy 5,5%.:)

    Antanas, Marzec 16, 2011 at 15:50 –

    no tak w naszym miescie niechlubnie sie wydarzył sąd nad królem polskim, nie powinno tak być, w mojej rodzinie nie było takich osób,zarówno z mojej jak i żony strony , ale rzeczywiscie pół miasta koszedar podburzane przez lietuvisów zrobiło sąd,niezależnie od pochodzenia,bo przed wojną koszedary były w 60% polskie, a tylko 20% litewskie, obecnie jest 1% polaków, sam nie wiem czy ja litwin jestem xe względu ze ostatnio dowiedzialem sie o swoim pochodzeniu co mnie przeobraziło o 180 stopni, do tej pory bylem gorliwym litwinem ale dowiadujac sie ze moi dziadkowie byli w wiekszosci polakami oprocz babci mamy to nawet nauczylem sie waszego języka , jednak jestem teraz w rozbiciu nie wiem teraz kim jestem, cale zycie mi sie wywróciłopo odkryciu swych korzeni, dlatego w spisie teraz okreslilem sie jako „Nenurodyta, moi rodzice jednak wpisali rubryke lietuviu niestety lituanizacja zrobiła swoje jak wy to polacy okreslacie

    Antoni, Marzec 16, 2011 at 19:08 –

    Dziękuję za piękne podpowiedzi i komentarze ,naprawdę widzę że warto być Polakiem,ożka też ma argumenty ale za słabe,a zresztą moi dziadkowie byli Lenkas wiec i ja mam ich w sobie, byłem zagubiony ale nareszcie sie odnalazłem, nawet w ksiedze parafialnej mimo ze mam litewski chrzest to moi dziadkowie figurują jako Krystyna i Leopold
    Koszedary to piękne miasteczko, szkoda tylko że zhańbione sądem nad królem, miło mi że tak myslisz polaku z wileńszczyzny, tak sie napaliłem że nawet zmienię w urzedzie swą narodowosc oraz imię-Antoni

    Polak z Kowieńszczyzny, Marzec 16, 2011 at 19:10 –

    aaaa, a Ja jestem z rejonu kowieńskiego- Wieprze, a jakie miasteczko pan jest?

    Polak z Wileńszczyzny, Marzec 16, 2011 at 19:13 –

    Mickuny

    Loreta- Vilkawiskis, Marzec 16, 2011 at 21:54 –

    Ewidentnie nas tu sie obraża, jak niektóre osoby typu ”polskie slonie”-dramblis, nikt nie będzie próbował otumanić mówiąc że nas nie ma na tych terenach, my jestesmy i jeszcze dalej będziemy…

    Loreta- Vilkawiskis, Marzec 16, 2011 at 22:11 –

    Brak mi już słów, ale że są tacy ludzie, jak to mówią na naszych terenach ”zabity litwin”-tylko że nikt nie uciszy kowieńczuków i suwalszczaków, my jestesmy i jest nas tyle co litwinów w puńsku i sejnach,przykro słuchać takiego obrażania nas na forum gazety polskiej, jesli sie nie podoba to idź pan na delfi sobie ponarzekać na nas,prawda w oczy kole co nie? Polaków nikt nie uciszy,niezależnie czy z Wilna czy z Kowna

    Asta, Marzec 16, 2011 at 22:22 –

    Na wstepie pozdrawiam wszystkich zapomnianych polaków i moją rodzinną Olitę. do polskie słonie: czy nie czasem komentarze w innym języku są zakazane?
    U nas w Olicie stworzylismy kółko polskie taki mały zespolik , jest wspaniale, obecnie rozwijamy sie , mamy też w planach utworzyć polski dom kultury dla 728 polaków z Olity (Alytus). Pozdrawiam

    Kowienczuk, Marzec 17, 2011 at 16:08 –

    ty ożka cicho siedz.jednakze ten ozka ma w jednym racje , nasz los kowienczukow zupelnie nie obchodzi ani Polski ani Polaków Wileńskich, na ogol mowi sie ze tylko na litwie polacy sa pod wilnem i w wilnie, ale o nas kowienczukach o suwalszczakach i laudanczykach nikt nic nie mowi, na szczescie istnieja dwa ZPL w Wedziagole i Kownie,mam nadzieje ze Polacy wezma sobie do serca to i beda tlumnie zapisywac sie jako Polacy, a niektorzy ;Litwini niech zamiast szczekac na nas niech zajrzy w swoja metryke, moga sie bardzo zdziwic! pozdrawiam ktorzy pamietaja o nas z wilenszczyzny…

  15. Andrzej mówi:

    Panie Lechu “jednostronności przekazywania wiadomości portal naruszył etykę dziennikarską. Publikacji zarzucono stronniczość, powierzchowność i nieprzedstawienie argumentacji popierającej zmiany w ustawie.” jest moim zdaniem enigmatyczne. Artykuł opisywał obawy rodziców polskich. nie jest to zadaniem dziennikarza ustosunkowawszy się do informacji jaką recenzuję. To było by nie etyczne. A wyrok nie wspomniał co było według inspektora niedoinformowanie. Poza tym każdy dziennikarz jak i czytelnik ma prawo informować o swoim punkcie widenia, jako felieton. Lechu a czy ty wiesz co to CENZURA !!, Czy ty tak bezwarunkow przyjmujesz wszystko to co robi rząd nie ma w tobie ani trochę zwątpienia. Czytałeś ustawę o oświacie? powiedz ze polacy nie mają się czego obawiać i nie bedzie to krok ku asymilacji. Powiedz to na tym forum. Jak z czystym sumieniem chrześcijanina możesz to powiedzić że nie taka jest intencja to to napisz. Jak nie możesz to zamilknij !!!!

  16. @ Kmicic

    Jest Pan świadomym manipulatorem. Powoływanie się na głosy z forum internetowego jako argument w dyskusji jest śmieszne. 300 tys. Polaków, którzy z chęcią wróciliby do polskich korzeni – w jaki sposób Pan to zweryfikował? Ma Pan na to jakieś dowody? Jakieś badania? Czy jak zwykle ssie Pan z brudnego palca?

  17. @ Kmicic

    Poza tym, kto Pana ośmielił do wypowiadania się w imieniu Polaków na “szeroko rozumianej Kowieńszczyznie i Laudzie” (jak szeroko? Kłajpeda i Telsze też?) i decydowania o tym, kim i czym mają być? Może raz na zawsze przestanie Pan traktować Polaków na Litwie jak bezwolne stado prymitywów, którzy potrzebują Białego Pana z Korony, aby im przewodził? Może pozwoli im Pan mówić we własnym imieniu, własnym głosem i samemu decydować o swoim losie? Może czas przestać wykorzystywać innych do leczenia własnych kompleksów?

  18. Tomasz Otocki mówi:

    Pan Kmicic tak się zagalopował, że liczbę Polaków w tzw. Litwie Kowieńskiej – prawidłowo podaną przez p. Helenę z Kalwarii Suw. – powiększył – bagatela! – o 50%. Jeśli ktoś ma kłopoty z odróżnieniem 200 tys. – co nb. było tylko szacunkiem organizacji polskich w dwudziestoleciu międzywojennej, a u nas przedstawiane jest jako pewnik (również dobrze mogło być między 150 a 180 tys.) – od 300 tys., a jeszcze do owych 300 tys. chce coś doliczać, być może nie powinien zabierać się za naprawianie świata.

    Warto pamiętać, powtarzam to bez końca, że prawdziwa lituanizacja Polaków na Kowieńszczyźnie, Kiejdańszczyźnie, powiecie trocko-koszedarskim etc., nastąpiła nie w okresie smetonowskim – choć wtedy łatwo nie było, ale w czasie LSRR, którą wielu obrońców Polaków na LT codziennie wychwala. Inna sprawa to masowa emigracja z tych terenów do Polski w i po 1945 r. – proszę choćby sprawdzić co stało się z polskimi działaczami z Litwy Kowieńskiej, ilu z nich zamieszkało ostatecznie w PRL. Tak więc piszmy może mniej “o terrorze”, bardziej o faktach.

    Porównywanie zwarcie zamieszkanej przez Litwinów gminy Puńsk z Litwą Kowieńską, gdzie niestety – w wyniku splotu RÓŻNYCH okoliczności, nie tylko “litewszczenia pod terrorem” – Polacy żyją w niewielkiej liczbie i w ROZPROSZENIU, co wydatnie utrudnia organizację szkolnictwa, jest albo głupotą, albo obliczoną na tani poklas demagogią. A warto by też spytać, ilu kowieńskich Litwinów-Polaków zainteresowanych jest “powrotem do polskości”, na ile głos p. Heleny – z pewnością szczery – jest reprezentatywny dla tej społeczności?

  19. zozen mówi:

    ad 7. gdyby taką argumentację stosować do mediów litewskojęzycznych, to część z nich bez przerwy dostawała by nagany od komisji etyki.
    Ale tak naprawdę w d… one mają etykę dziennikarską i żadnych komisji się nie boją, a nawet postanowień sądu.

  20. Kmicic mówi:

    do obrońców LT Kowieńskiej oraz jej kontynuacji we współczenym wydaniu czyli do T.Ochockiego i Dominika .W (jakże podobnych w swych wypowiedziach z wielce “zasłużonymi” dla sprawy polskiej Widackim i Maciejkancem) :
    http://www.polskiekresy.info/index.php?option=com_content&view=article&id=95:traktat-polsko-litewski-a-mniejszosc&catid=123:litwa&Itemid=499
    “..Tak naprawdę poniższy tekst – pisze Adam Chajewski- powinien być zatytułowany: Traktat polsko-litewski a większość polska na Wileńszczyźnie, ponieważ odnosi się nie do sytuacji Polaków na Litwie, gdzie są oni mniejszością, ale do sytuacji Polaków na Wileńszczyźnie litewskiej, gdzie zamieszkują zwarty obszar i stanowią większość. Na obrzeżach tego obszaru oraz na terenach Litwy przedwojennej, gdzie jest co najmniej kilka kilkutysięcznych wysp polskich [!!!!!](w tym gmina jawniuńska, gdzie Polacy stanowią większość) porównywalnych z wyspą litewską w Polsce w okolicach Puńska (około 6 tysięcy Litwinów) Polacy, wbrew zapisom Traktatu polsko- litewskiego, dysponują bardzo ograniczonymi prawami. Owszem, mogą tworzyć oddziały Związku Polaków, głosować w wyborach na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie. Poza tym mają jeszcze kilka zespołów folklorystycznych i jedną szkołę. Znajdują się więc w znacznie gorszej sytuacji niż Polacy na Wileńszczyźnie, o Litwinach w Puńsku nawet nie wspominając.”
    Porównajmy zatem Puńsk z Jawniunami i kilkoma podobnymi wyspami polskości na obrzeżach Wileńszczyny, jedynie takie porównanie daje rzeczywisty obraz tego co się dzieje na LT(przypominam UE , NATO, podpisane Konwencje i Traktaty)
    Co do antypolskiego terroru powszechnego na Lt Kowieńskiej(międzywojnie) to wystarczy sięgnąć do żródeł historycznych ,np. jak wtedy potraktowano polskie szkoły i polskie organizacje np. “Pochodnia”.
    Czy to wystarczy, czy też mam podawać kolejne przykłady i dane ?
    Pytanie do obu Panów?
    Czy Panowie zgadzają się z akcją nieposłuszeństwa obywatelskiego zaplanowaną w polskich środowiskach szkolnych w reakcji na narzuconą wbrew wielokrotnym i b.licznym protestom ustawę likwidujaca praktycznie wielowoiekowe polskie szkolnictwo? Czy uważacie ,że trzeba się pogodzić z jej wdrożeniem i antypolskim wychowywaniem polskiech dzieci oraz pogarszaniem sytuacji mniejszości polskiej?
    Co Panowie w tej sprawie mogą i chcą konkretnie zrobić?

  21. Tomasz Otocki mówi:

    “Do obrońców LT Kowieńskiej oraz jej kontynuacji we współczenym wydaniu…” – odechciewa się jakiejkolwiek polemiki, zwłaszcza z kimś kto złośliwie przekręca nazwiska forumowiczów, gdy sam nie raczył dyskutantów zapoznać ze swoim (pod nickiem lepiej obrzuca się gnojem). Kiedyś Lenin mawiał, że kucharka może rządzić państwem, dziś – parafrazując P. Zarembę – “kucharki polemizują” i prowadzą stosunki międzypaństwowe. Komu to wyjdzie na zdrowie?

  22. ben mówi:

    do tomasz 3:
    Naprawdę?
    Dziwię się w takim razie, że EFPC “objęła patronatem” tę sprawę. Wszak bez protestu samego zainteresowanego, czyli wilnoteki,”sprawa” się już zakończyła.

  23. Kmicic mówi:

    do Pana T. Otockiego:
    Jakie będą odpowiedzi na zadanie dwa pytania w poście 20 ?

  24. @ Kmicic

    Nie ustosunkował się Pan do moich argumentów, dlaczego zatem ja mam się czuć zobowiązany do odpowiadania na Pańskie pytania?

  25. tomasz mówi:

    do ben: Widocznie EFPC potrzebuje takich spraw. A Wilnoteka nie protestuje bo niby dlaczego by miała?
    A jak się sprawa zakończy? Pożyjemy- zobaczymy.

    do Kmicic 20:
    Już nie raz mówiłem, że przeinaczanie faktów i prostacka propaganda nie służą …dam,dam…SPRAWIE.
    No ale ty jesteś “nieprzemakalny” jak celofan.
    Jestem akurat na Litwie i jakoś nie słyszałem o żadnej akcji i to już zaplanowanej, nieposłuszeństwa obywatelskiego. Może ty w Łodzi wiesz lepiej. To co niby będzie się działo?

  26. tomasz mówi:

    do Dominik Wilczewski: Bo to nie ty jesteś od zadawania pytań. To sprawa przesłuchującego a potem będzie wyrok. Choć właściwie samo poddawanie w wątpliwość myśli objawionych Kmicica już jest wyrokiem. 😉

  27. krotochwilny Lech mówi:

    @ Tomasz Otocki 18

    “A warto by też spytać, ilu kowieńskich Litwinów-Polaków zainteresowanych jest „powrotem do polskości” – Słuszna uwaga ale Kmicic i jemu podobni wcale nie zamierzają nikogo pytać bo sami wiedzą lepiej… nawet od samych zainteresowanych.

  28. Adam81w mówi:

    Brawo Fundacja. Brawo Forum.

    Zabrał się Garszwa za Wilnotekę, za KW. Strach się bać.

  29. Adam81w mówi:

    „A warto by też spytać, ilu kowieńskich Litwinów-Polaków zainteresowanych jest „powrotem do polskości”

    Hm jakby to powiedzieć… Jak ktoś jest Litwinem-Polakiem to zgodnie z logiką to do polskości wracać nie musi bo już w niej/przy niej jest.

    A i może jeszcze zróbmy tym kowieńskim Polakom badania jak bardzo chcą tej polskości i określmy to na jakiejś skali i potem tylko ustalmy, że do polskości będziemy dopuszczać tych tylko Polaków z Kowieńszczyzny, którzy w tym teście uzyskali powyżej 500 kiloPoldków?

  30. tomasz mówi:

    do Adam81w 28: A szczególne brawa dla fundacji za stworzenie precedensu dla litewskich sądów w sprawie pisowni polskich nazwisk. 🙁

  31. von Judenstein mówi:

    @ tomasz
    Znowu ten Kmicic? chłopie,no dajże wreszcie spokój z tym swoim byłym kocha…Musisz o tym rozpowiadać wszem i wobec?

  32. Maur Litwin mówi:

    Według spisu powszechnego, w 1923 roku określono liczbę Polaków na Litwie na 415 tys. osób. Dla przypomnienia- Wileńszczyżna w tym czasie była częścią Polski.

  33. @ Maur Litwin

    A może jakieś źródło tych rewelacji? Czy może kolejne kłamstwo?

  34. Kmicic mówi:

    do 31;
    Protestuję..:-D
    Pomiędzy tak różnymi gatunkami do niczego nie mogło dojść i nie dojdzie 😀
    ps.
    A do swojego fan clubu już przywykłem i też od dawna mnie nudzi.
    Wracając do tematu:
    Polacy na LT obecnie szybko dojrzewają do bardziej stanowczych i wyrazistych działań. Tyle tylko,że potrzeby są jeszcze większe , np. żądanie tych samych ilości szkół, przedszkoli, Domów Kultury, korzystnych granic okręgów wyborczych i państwowych dotacji czyli tego wszystkiego czym dysponuje Puńsk np.dla porównywalnych z Puńskiem Jawniun(lub innych wysp polskości), to temat aktualny od kilkunastu lat.A wygląda na to ,że dopiero za lat kilka(-naście) zostanie w sposób jednoznaczny wyartykuowany.Trzeba się śpieszyć ,ze wszystkim na raz…

  35. Jurgis mówi:

    Odnoszę wrażenie że mimo ewidentnej potrzeby wsparcia Polaków na Litwie na tym forum pojawiają się głosy aby temu przeszkadzać i osłabiać działanie.
    Osoby które chcą coś zrobić i robią w tej sprawie są tylko krytykowani i zniechęcani -zamiast być wspierani.Uważam że krytyka może być konstruktywna i życzliwa lub zacietrzewiona i destrukcyjna.Tej drugiej jest za wiele.

  36. ben mówi:

    do 35:
    Zgoda!
    Zwłaszcza gdy padła konkretna propozycja zrobienia czegokolwiek a nie mówienia o nie swoich działaniach, jaką przedłożył swego czasu senbuvis. Ani ty ani Kmcic akcesu nie złożyli. Nie wspomnę o innych “działaczach”! 🙂

  37. ben mówi:

    Do tomasz:
    Nie rozumiem.
    Wilnoteka jest, a raczej powinna być, stroną. Poza tym, jak można “objąć patronatem” sprawę, skoro strona (wilnoteka) nie protestuje?

  38. Powiłas mówi:

    Kmicic nie musi składać akcesu on po prostu działa i działa pragmatycznie i mądrze. Ci co chcą wspierają go tak jak chcą i mogą.Bez akcesów do wiadomości Saugumy !

  39. ben mówi:

    Działa? Raczej pisze, że działa! 🙂

  40. kokosza mówi:

    “Działa? Raczej pisze, że działa!”

    To właśnie jest jedyna dzialalność bena co ślicznie widać,slychać i czuć.

  41. von Judenstein mówi:

    @ Kmicic, Sierpień 24, 2011 at 00:57
    Kmicic,jestem pełen szacunku dla ciebie za to co robisz.

    @ ben,Sierpień 24, 2011 at 10:18
    “Działa? Raczej pisze, że działa!”
    Czyli tylko o tym pisze a NIE DZIAŁA? szok! no to rzeczywiście ten kmicic to kawał babinicza jest! A ty, ben, to WIESZ czy tylko przyjmujesz na wiarę to co mówi tomasz?

  42. ben mówi:

    do von Judenstein:
    Tym razem przyznaję się do błędu. Przepraszam.
    Źle to ująłem.
    Już poprawiam.
    Działa? Raczej daje do zrozumienia w swoich postach, że działa. 🙂
    A tak w ogóle, to pytasz, czy jak zwykle coś mi próbujesz insynuować? 🙂

  43. tomasz mówi:

    do von Judenstein 31: Kmicic w poście 34, protestuje. Zatem dostałeś rozkaz. 🙂

    do Kmicic 34: To się śpiesz jak pośpieszny co to niedawno się wykoleił niedaleko Łodzi.

    do ben 37: Słusznie piszesz – Nie rozumiesz. 😉

    do Powiłas 38: Dobre 🙂 A jakieś konkrety tej “mądrej” działalności oraz “pragmatycznej” też?
    Bo ja spotkałem już kilka osób na Litwie co to by to pewnie i potwierdziły. Stuknięte zostały na kasę co z pewnością jest pragmatyczne i mądre też ale tylko jednostronnie. I to o dziwo nie są ci “faszyści Litwini” co mnie tak bardzo dziwi że aż strach.

  44. ben mówi:

    do kokosza:
    Witaj nieznajomy/a! 🙂
    Już cię lubię! 🙂
    Proszę, wyprostuj mnie, jeżeli się mylę:
    Jest to forum dyskusyjne, prawda?
    Cóż jeszcze miałbym na nim robić poza wyrażaniem swoich poglądów?
    “Dawać do zrozumienia” że coś robię, mimo że robią to inni?
    I co, dasz mi za to ciastko? Pochwalisz? 🙂
    Widzisz, między mną a tobiepodobnymi jest diametralna różnica. Ja nie muszę się swoją robotą chwalić, ty choćbyś chciał/a, nie pochwalisz się niczym. 🙂

  45. ben mówi:

    do tomasz:
    No to mnie uświadomiłeś! 🙂

  46. von Judenstein mówi:

    @ ben
    “A tak w ogóle, to pytasz, czy jak zwykle coś mi próbujesz insynuować?”
    Tym razem tylko pytam, ale tak w ogóle to 🙂

    @ tomasz, Sierpień 24, 2011 at 14:36
    “Kmicic w poście 34, protestuje. Zatem dostałeś rozkaz”.
    Ja mu nie wierzę,nikomu nie wierzę.Coś tam między wami musiało być!Nie ma róży bez ognia!

    “Stuknięte zostały na kasę co z pewnością…”
    Tomasz,ty wiesz o takiej zbrodni i nie doniosłeś jeszcze na gestapo? A gdzie poczucie lojalności wobec Państwa?
    Ale z teściową wszystko w porządku,tak? Elementy też już spłacone?

  47. tomasz mówi:

    do von Judenstein: Może to i słusznie. Siostra oddziałowa pewnie na to coś ma.
    Jestem problem . Nie znam aktualnego adresu gestapo. Niebo? Piekło? Piwnica Judensteina/Zadensteina/roberta?
    Co ma do tego państwo? Czy to ono zostało stuknięte? Przy okazji jakie państwo? III Rzesza?
    Owszem dziękuję przekażę pozdrowienia. W sprawie alimentów do Kmicica proszę, ma w tej sprawie bogatą wiedzę. Mi jeszcze nie zasądzili. No nie mają za co ale kto tam może być pewien przyszłości?

  48. von Judenstein mówi:

    @ tomasz, Sierpień 24, 2011 at 18:56
    Coś ci powiem,tomasz,ale tylko no proszę cię,nikomu nie mów: gestapo to po niemiecku GEheime STAatsPOlizei.W skrócie:GE-STA-PO czyli policja panstwowa.

    Działam w pojedynkę,Zadensteina i Roberta do tego nie mieszaj.

    Państwo? Nie znam szczegółów ale te zaległe elementy to chyba Państwo płaci? A jakie Państwo to już ty najlepiej wiesz.

    Tomasz,ja tam nie wnikam czy Kmicic tobie,czy ty jemu,tych elementów nie zapłaciliscie.W każdym razie sprawa jest niejasna do dzisiaj i,uważam,powinniście ją jak najprędzej wyjaśnić,dla dobra da…da…dam…SPRAWY!

    “Mi jeszcze nie zasądzili.”
    Niech żywi nie tracą nadziei,czy jakoś tak… 🙂

  49. tomasz mówi:

    do von Judenstein: Coś ci powiem w tajemnicy ale tylko proszę nie mów nikomu: Aktualnego adresu nie podałeś.

    A będę mieszał bo twoje prośby czy życzenia mam tam gdzie ty moje.Albo nawet bardziej.

    A to dobrze że państwo za mnie płaci. Bez znaczenia jakie i za co.

    Pewnie po co wnikać czy ktoś komuś ukradł rower czy jemu ukradli. Radio Erewań. 🙂

    Dobra to zaczekam sobie cierpliwie.

    Takie pytanie poza konkursem. Nawaliłeś się czy to taka norma?

  50. von Judenstein mówi:

    Komentarz usunięty. [3]

  51. Maur Litwin mówi:

    Do 33,Dominik Wilczewski, Sierpień 23, 2011 at 22:47 –

    @ Maur Litwin

    A może jakieś źródło tych rewelacji? Czy może kolejne kłamstwo?

    ODP…
    A samemu nie łaska zajrzeć do danych archiwalnych?
    Akurat dane spisów są łatwo dostępne.

    Można zajrzeć też do danych np. CIA, Mormonów czy innych opracowań.

    Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesujące nas hasło lub zespół haseł ze sobą powiązanych i będziemy mieli nawet parę milionów stron do wyboru. …

  52. Kmicic mówi:

    więcej informacji w Rzepie:
    http://www.rp.pl/artykul/243283,703153-Polscy-dziennikarze-zaplaca-za-krytyke-litewskich-przepisow.html
    ps.
    Ciekawe, co się dzieje z pozwaniem instytucji litewskich przez KW w podobnej sprawie ?

  53. Budzik mówi:

    Bardzo wygodny sposób pozycjonowania konfliktu. Nie wymyślił tego ktoś o umyśle “Kubusia Puchatka”. Wprowadzenie nowego nazewnictwa w kwestii dopominania się o prawa mniejszości, w szczególności w kwestii ochrony praw nabytych. Bardzo ciekawy wątek na linii podziału. Ochrona praw nabytych – to wg Służby Etyki Dziennikarskiej “wzniecanie waśni narodowościowych”. TO wyczerpuje znamiona pomówienia… Zatem mamy do czynienia nie tylko z naruszeniem procedury administracyjnej. Według mojej opinii sprawa ma także pryzmat cywilny

  54. pani mówi:

    > 52. Kmicic, z linkiem do rp.pl o powodach nagany i nagonki przez garszwistow. A to za polska opinie bez litewskiej – kara, a za litewskie – nagrody? Nie znam wypowiedzi G. i innych z Vilnii opatrzonych rowniez wypowiedziami adwersarzy. Vilnija ma vieloletnia bogata, dotowana prase – gdzie w niej sa opinie adwersarzy???

  55. Kmicic mówi:

    do Pani 54:
    Miejmy nadzieję ,że na tak rażąca stronniczość wspomnianej komisji zwrócą uwagę prawnicy z EFHR.
    ps.
    O nagonce na Wilnotekę też była mowa przed kamerami kilku telewizji i innymi mediami w czasie dzisiejszego zgromadzenia przed ambasadą LT.

  56. Powiłas mówi:

    Zastanawiające reagowanie na fakty, rzetelną ocenę i zaangażowanie KMICICA czy to polskie piekiełko,kołtuństwo czy zastępcy VIDOQ,a na dyżurze?

  57. Budzik mówi:

    Powiłas
    Polskie piekiełko jest czymś fantastycznym, ponieważ stanowi pochodną wolności słowa a być może nawet demokracji. Taka paleta barw jest czymś fantastycznym, pod warunkiem, że malarz sam płaci za swoje farbki:)

  58. Pingback: media.efhr.eu » European Foundation of Human Rights in defence of Wilnoteka