4
Comenius z wizytą w Gimnazjum imienia Adama Mickiewicza

Uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza aktywnie uczestniczą we wszystkich etapach realizacji projektu Comenius Fot. Marian Paluszkiewicz
image-63923

Uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza aktywnie uczestniczą we wszystkich etapach realizacji projektu Comenius Fot. Marian Paluszkiewicz

Niezwykły był wczoraj dzień w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, które wraz ze szkołami z Polski, Turcji, Bułgarii, Rumunii realizowało Partnerski Projekt Comenius pt. „Młodzież strzeże i pielęgnuje tradycje ludowe”.

— Do Wilna przybyli w ubiegły piątek, a już jutro odjeżdżają. W ciągu tych kilku dni uczniowie mieli bardzo napięty grafik. Goście odwiedzili już Rumszyszki, gdzie zapoznali się z tańcami ludowymi. W Trokach poznali kuchnię karaimską. Byli także w Ciechanowiszkach, gdzie wili palmy. Dzisiaj ten projekt realizujemy w naszym gimnazjum, każdego roku odbywa się on inaczej. W tym roku jest w postaci jarmarku i kiermaszu, można tu posmakować tradycyjnych dań. Chcemy naszym gościom przybliżyć historię i tradycję naszego kraju — powiedział Czesław Dawidowicz, dyrektor Gimnazjum im. Adama Mickiewicza.

Jak zaznaczył, główne korzyści, jakie daje uczestnictwo w projekcie Comenius, to uatrakcyjnienie sposobów zdobywania wiedzy, wyjazdy do partnerskich szkół w innych krajach, a dzięki kontaktom z rówieśnikami z zagranicy — wzrost motywacji uczniów do nauki języków obcych.

— Dzięki temu projektowi możemy zapoznać młodzież z historią i tradycjami innych krajów. W ubiegłym roku mieliśmy zaszczyt odwiedzić Bułgarię, gdzie zapoznaliśmy się z miejscowymi tradycjami, kulturą narodową tego kraju. Za miesiąc wybieramy się do Rumunii, a jesienią do Turcji. W następnym roku natomiast, w maju, pojedziemy do Polski, gdzie będzie uroczyste zakończenie projektu — powiedział Czesław Dawidowicz.
Jak zaznaczył dyrektor, uczniowie, którzy już uczestniczyli w projekcie, wykazali większe zainteresowanie innymi krajami i kulturami, znacznie poprawiła się ich wiedza na temat warunków życia i rzeczywistości szkolnej w innych krajach. Wykazali również większą tolerancję wobec kultur i obywateli innych krajów.

Goście z Rumunii zaprezentowali także potrawy swojego kraju Fot. Marian Paluszkiewicz
image-63924

Goście z Rumunii zaprezentowali także potrawy swojego kraju Fot. Marian Paluszkiewicz

Uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza aktywnie uczestniczą we wszystkich etapach realizacji tego projektu. Przez cały czas razem z gośćmi bawili się w rytm skocznej muzyki.
— Osobiście bardzo bym chciał wyjechać w ramach projektu Comenius. Dzięki niemu mógłbym bliżej poznać jakiś kraj, jego tradycje. Na pewno bym podszkolił angielski i znalazłbym nowych przyjaciół. Bardzo cieszę się, że dyrekcja naszej szkoły uczestniczy w tym projekcie i daje nam tak wielkie szanse, z których, mam nadzieję, skorzysta jak najwięcej uczniów naszej szkoły — mówił Jacek Romaszewski, uczeń Gimnazjum im. Adama Mickiewicza.

Uczestnicy programu Comenius podkreślają, że realizacja międzynarodowych projektów współpracy szkół przyczynia się do doskonalenia umiejętności komunikacji w języku obcym, przedsiębiorczości, większej otwartości.
— Uczniowie i nauczyciele wileńskiego gimnazjum mile i przyjaźnie nas przyjęli, jesteśmy bardzo zadowoleni. To, co tutaj widzimy, bardzo dużo mówi o kulturze i tradycjach Litwy. Są tutaj dania, o których nigdy nie słyszałem. Bardzo mi smakują faworki. Najbardziej spodobały się mi rękodzieła z drewna. Jestem zachwycony. Umiem już nawet powiedzieć „Laba diena”!— uśmiechał się  Andrei Furchita z Rumunii.

— Niezmiernie cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować także potrawy swojego kraju — dodał.
Uczennica z Turcji Banu Bazkurt twierdzi, że znalazła tutaj przyjaciół, z którymi po przyjeździe do kraju chciałaby nadal obcować.
— Kultura i mentalność ludzi na Litwie bardzo różni się od naszej. Miasto jest piękne, ludzie uprzejmi i wyrozumiali. Bardzo mi się spodobały dania. Uczniowie gimnazjum na pewno musieli nad tym popracować, są bardzo dobrze przygotowani. Dzięki nim teraz wiem, jak wyglądają Zapusty i Kaziuki — mówiła uśmiechnięta Banu Bazkurt.
Przybyli nauczyciele z uczniami z zagranicy twierdzą, że zauważyli, iż wielu uczniów, którzy już wyjeżdżali do innych krajów z programem Comenius, poczuło się bardziej zmotywowanymi do nauki języków obcych, niektórzy z nich znacząco poprawili biegłość w języku angielskim, a nawet w innych językach.

PROJEKT COMENIUS

Projekt Comenius jest częścią programu „Uczenie się przez całe życie”, dotyczącego edukacji na obszarze Unii Europejskiej. Nazwę otrzymał na cześć żyjącego na przełomie XVI i XVII w. czeskiego pedagoga i filozofa, mieszkającego m. in. w Polsce w Lesznie — Jana Amosa Komeńskiego.

Print
image-63925

4 odpowiedzi to Comenius z wizytą w Gimnazjum imienia Adama Mickiewicza

 1. Olga mówi:

  Jestem absolwentką Tej Szkoły z roku
  1957 to była Pierwsza Matura Szkoły
  nr.XI na ul.Krupniczej,ale Dyrektor
  nie chciał uczcić 50 lecia tego wydarzenia.Bardzo tego żałuję bo
  skończyłam Tę Szkołę ze „Złotym Medalem”,a następnie w Polsce uzyskałam tytuł dr.medycyny.

 2. Halina mówi:

  Ja tez jestem absolwentką tej szkoły z roku 1957. Byłam w klasie XIa, a Ola była w XI b. . Szkolę wspominam bardzo miło. Spotykam się czasami z jej absolwentami: Marianem, Jurkiem/juz odszedł od nas/
  Pozdrawiam Cię Olu

 3. Ala mówi:

  nareszcie zmiany na lepsze w kurierze Wileńskim!!! hurra absolwentom Mickiewiczówki! pozdrawiam rocznik 1981!!!

 4. Wereszko mówi:

  Jestem nieco zdziwiony.
  Tytuł projektu brzmiał: „Młodzież strzeże i pielęgnuje tradycje ludowe”. Po lekturze artykułu nie wiem, jakich „tradycji” strzeże młodzież POLSKIEGO gimnazjum w Wilnie? polskich, lietuvskich, karaimskich?
  Nie wyobrażam sobie, żeby np. uczniowie BIAŁORUSKIEGO gimnazjum w Bielsku Podlaskim strzegli tradycji np. polskich, karaimskich, żydowskich. Jako Polak pierwszy bym im to odradzał.
  „To, co tutaj widzimy, bardzo dużo mówi o kulturze i tradycjach Litwy.(…) Umiem już nawet powiedzieć „Laba diena”!— uśmiechał się Andrei Furchita z Rumunii.”
  Szkoda, że uczniowie POLSKIEGO gimnazjum nauczyli tego Rumuna „Laba diena!” a nie „Dzień dobry!”
  „W następnym roku natomiast, w maju, pojedziemy do Polski, gdzie będzie uroczyste zakończenie projektu — powiedział Czesław Dawidowicz.”
  Ciekaw jestem bardzo, czy i w Polsce uczniowie POLSKIEGO gimnazjum w Wilnie będą uczyć swoich kolegów „Laba diena!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.