Wycieczka na wzgórze Żeburtany

Czytaj również...

Uczniowie wraz z nauczycielami zebrali tam naprawdę sporo śmieci, posegregowali je i wywieźli. Wszyscy cieszyli się z dobrze wykonanej pracy.
Uczniowie wraz z nauczycielami zebrali tam naprawdę sporo śmieci, posegregowali je i wywieźli. Wszyscy cieszyli się z dobrze wykonanej pracy.

Wzgórza upiększają kraj, a tym samym również życie ludzi, wzbogacają duchowy nastrój. Najwyższe szczyty od najdawniejszych czasów przykuwają szczególną uwagę, zachwycają, fascynują. Ludzie nadają im piękne nazwy i tym samym wyróżniają je spośród innych, uszlachetniają je. Na wzgórzach ludzie od dawna podziwiali i oddawali cześć siłom przyrody, wznosili zamki i warownie. Są one ważną częścią naszego kraju.

Jedno z największych wzgórz Litwy – wzgórze Żeburtany – zwiedzili również uczniowie 1-4 klas Szkoły Początkowej w Rukojniach, towarzyszyły im nauczycielki Alina Pietkiewicz i Jovita Noreikienė. Wzgórze to znajduje się w lesie pomiędzy wsiami Żeburtany i Wałkarabiszki (9,5 km na zachód od wzgórza Wysokie).

Wzgórze wsi Żeburtany znajduje się w gminie Rukojnie, w odległości około 9-10 km od Szkoły Początkowej w Rukojniach. I chociaż jest to drugi pod względem wysokości (nad poziomem morza) terytorialny punkt Litwy, nie jest on na razie znany szerszej publiczności. W 2007 r. na podstawie pomiarów geodezyjnych została ustalona wysokość wzgórza – 293,57 m nad poziomem Morza Bałtyckiego.

Wycieczka została zorganizowana w celu zapoznania się z okolicami Rukojń – po to, by zainteresować uczniów niezwykłymi miejscowościami Litwy, nauczyć ich troszczyć się o nie i chronić je. Podczas wycieczki uczniowie nie tylko cieszyli się dobrą pogodą i pięknymi widokami, wysłuchali opowieści mieszkającej nieopodal nauczycielki Jovity Noreikienė o tym, dlaczego na wierzchołku wzgórza znajdują się duże, stare kamienie, co one „widziały”. Uczniowie również zbierali porozrzucane śmieci pozostałe po „odpoczywających” tu mieszkańcach. Dzieciaki chętnie sprzątały teren.

W telewizji, w radiu i w innych środkach masowego przekazu uczniowie często słyszą: należy chronić przyrodę. Jednak mimo to nie każdy zachowuje się tak, jak należy. Osoby zanieczyszczające środowisko wyrzucają śmiecie, gdzie się da. O tym uczniowie mieli możliwość przekonać się po tym, jak wspięli się na wzgórze Żeburtany. Uczniowie wraz z nauczycielami zebrali tam naprawdę sporo śmieci, posegregowali je i wywieźli. Wszyscy cieszyli się z dobrze wykonanej pracy.

Serdecznie dziękujemy leśniczemu leśnictwa kowalczuckiego (nadleśnictwo wileńskie) Kornelijusowi Indrašiusowi za możliwość dotarcia do wzgórza Żeburtany nieodpłatnym transportem oraz wesołemu i uczynnemu gajowemu (zarazem wspaniałemu kierowcy) Henrykowi Osińskiemu.

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...