„Warto i trzeba współpracować” – międzynarodowa konferencja w Oszmianie

Czytaj również...


Prezydium międzynarodowej konferencji w Oszmianie Fot. archiwum ASRW
Prezydium międzynarodowej konferencji w Oszmianie Fot. archiwum ASRW

– do takiego wniosku doszli uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej współpracy przygranicznych rejonów, która w końcu ubiegłego miesiąca odbyła się w Oszmianie. W obradach konferencji wzięła udział liczna delegacja Samorządu Rejonu Wileńskiego, przedstawiciele gminy suwalskiej oraz pełniące obowiązki gospodarzy – kierownictwo rejonu oszmiańskiego.

Obradom patronował i we wszystkich rozmowach i spotkaniach uczestniczył ambasador Białorusi na Litwie Władimir Drażin. Zainteresowanie konferencją było bardzo duże, gdyż specjalnie z Mińska do Oszmiany przyjechali przedstawiciele Telewizji Białoruskiej, czołowych gazet krajowych, jak też prasy lokalnej. W pracy konferencji wzięli też udział członkinie Zgromadzenia Narodowego Białorusi Walentina Łuzina i Tamara Filippowicz, przedstawiciel konsulatu RP.

Podczas konferencji odbyła się prezentacja reprezentowanych jednostek administracyjnych – Maria Rekść, mer rejonu wileńskiego, przedstawiła walory rejonu stołecznego, Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki, zachwalał uroki Suwalszczyzny, a Jurij Adamczik, przewodniczący komitetu wykonawczego rejonu oszmiańskiego, opowiedział o możliwościach współpracy i oczekiwaniach z nią związanych mieszkańców tego malowniczego i mającego duży potencjał zakątka Białorusi.

Z referatem o możliwościach uczestnictwa we wspólnych projektach w celu pozyskania środków z Unii Europejskiej wystąpił Władysław Kondratowicz, kierownik Działu Inwestycji Samorządu Rejonu Wileńskiego, który ma już spore doświadczenie w tej dziedzinie i niemałe osiągnięcia. Planowane są wspólne projekty z zakresu ochrony środowiska (m.in. budowy oczyszczalni ścieków), projekty kulturalne i turystyczne.

Po wysłuchaniu kolejnych odczytów i dyskusji na temat zgłoszonych projektów wszyscy uczestnicy doszli do jednomyślnego wniosku – współpracować warto i trzeba. Perspektywy tej współpracy są naprawdę obiecujące, a korzyści dla lokalnych społeczności wymierne.

Fot. archiwum ASRW
Fot. archiwum ASRW

Oprócz udziału w konferencji jej uczestnicy wzięli udział w otwarciu muzeum im. Franciszka Bohuszewicza w Oszmianie, spróbowali wyrobów miejscowego zakładu przetwórstwa mięsa, zwiedzili historyczne Holszany oraz kilka tzw. agromiasteczek.

Wszyscy pozostali pod wrażeniem wyjątkowej gościnności gospodarzy, którzy gotowi byli nieba uchylić, a także dobrego stanu gospodarki w dobie panoszącego się kryzysu, zadbanych dróg i zasianych pól, budownictwa mieszkaniowego oraz wyjątkowej czystości ulic, parków i skwerów, którą mogli podziwiać podczas wycieczki po stolicy Białorusi – Mińsku.

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...