Młodzież z Polski poznaje Wileńszczyznę

Czytaj również...

Wicemer Jan Gabriel Mincewicz przybliżył młodym rodakom pracę i działalność samorządu.
Wicemer Jan Gabriel Mincewicz przybliżył młodym rodakom pracę i działalność samorządu.

W piątek, 9 listopada, Samorząd Rejonu Wileńskiego odwiedzili uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Młodzież przebywała na Litwie w ramach projektu studyjno-warsztatowego. W sali Samorządu Rejonu Wileńskiego uczniowie spotkali się z przedstawicielem władz rejonu – wicemerem Janem Gabrielem Mincewiczem.

Celem uczniów było poznanie stosunków polsko-litewskich w przestrzeni historycznej od XIV do XXI wieku, zapoznanie się z wieloaspektową sytuacją Polaków na Litwie, a także zgłębienie litewskiego systemu oświatowego. Wizyta posłużyła nawiązaniu nowych kontaktów, znajomości z rówieśnikami z Litwy. Młodzi odkrywali też Wilno, jako miasto od wieków wielokulturowe i wielonarodowościowe.

W ramach 3-dniowego pobytu młodzież odwiedziła placówkę ambasady RP w Wilnie, gdzie spotkała się ambasadorem Januszem Skolimowskim. W Gimnazjum im. Jana Pawła II wzięła udział w akademii szkolnej z okazji Dnia Niepodległości Polski. Uczniowie z Macierzy byli zachwyceni przygotowanym przez rówieśników programem patriotyczno-historycznym. Wzięli też udział w lekcji historii, prowadzonej w języku litewskim.

Podczas spotkania w Samorządzie Rejonu Wileńskiego gł. specjalista Wydziału Współpracy Zagranicznej i Informacji Daniel Spiridenkov przedstawił gościom prezentację multimedialną o rejonie, naświetlając tło historyczne, narodowościowe, kulturowe rejonu. Z kolei wicemer Jan Gabriel Mincewicz przybliżył młodym rodakom pracę i działalność samorządu, gdzie władzę od kilku kadencji sprawuje Akcja Wyborcza Polaków na Litwie. Młodzież dowiedziała się, m.in. o kłopotach, z jakimi od lat borykają się zamieszkujący Wileńszczyznę Polacy – zwrot ziemi, pisownia nazw własnych w języku mniejszości narodowej, walka o oświatę.

Goście z Macierzy odwiedzili także miejscowości związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim – Zułów, Powiewiórkę, Pikieliszki. Wybrali się na wycieczkę po Wileńszczyźnie, zwiedzając Orniany, Jaszuny, Czarny Bór, Ponary, Białą Wakę. Po drodze do Wilna zajechali do Kopciowa i Trok. Natomiast w dniu 11 listopada uczestniczyli w uroczystości składania wieńców na Rossie przy płycie „Matka i Serca Syna”.

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...