W Pakienie uhonorowano zwycięzców 33. Olimpiady Języka Polskiego na Litwie

Czytaj również...

12 maja w Szkole Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie uhonorowano zwycięzców i uczestników 33. Olimpiady Języka Polskiego na Litwie. W III etapie zmagań olimpijskich wzięli udział uczniowie klas 10–12 z 23 szkół, w tym 10 uczniów z rejonu wileńskiego.

Droga młodzieży, jestem z was dumna i przekonana, że dzięki wam polskość tutaj nie zaniknie. Dziękuję z całego serca nauczycielom, polonistom za trud, pracę i wysiłek i wierzę, że ten nasz patriotyzm zostanie przekazany następnym pokoleniom – powiedziała mer Maria Rekść.
| Fot. VRSA.LT

10 zwycięzców etapu krajowego olimpiady, w tym dwie uczennice z rejonu wileńskiego, w dniach 7–8 kwietnia br. brało udział w międzynarodowym etapie olimpiady w Polsce. Margaryta Anuszkiewicz z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie znalazła się na liście laureatów olimpiady w Polsce i zajęła eksponowane miejsce pośród najlepszych uczestników z Polski i spoza kraju. W zawodach, należy zauważyć, startowało łącznie ponad 1500 uczniów.

Mer Maria Rekść, zwracając się do zwycięzców olimpiady i polonistów, którzy ich przygotowali, dziękowała za pielęgnowanie przywiązania do języka ojczystego. – Jestem dumna i niezmiernie się cieszę, że spośród 23 uczestników olimpiady aż 10 reprezentuje rejon wileński. Gratuluję wszystkim uczestnikom i zwycięzcom. (…) Chciałabym, byśmy wspólnie cieszyli się z tego, że na naszej Litwie jest zakątek zwany Wileńszczyzną, w którym każdy odnajdzie i polskość, i patriotyzm. (…) Droga młodzieży, jestem z was dumna i przekonana, że dzięki wam polskość tutaj nie zaniknie. Dziękuję z całego serca nauczycielom, polonistom za trud, pracę i wysiłek i wierzę, że ten nasz patriotyzm zostanie przekazany następnym pokoleniom – powiedziała mer Maria Rekść.

Czytaj więcej: Mer Maria Rekść rozmawiała z marszałkiem największego województwa w Polsce i przedstawicielami „Wspólnoty Polskiej”

Gratulacje zwycięzcom i uczestnikom złożyli licznie przybyli goście, w tym posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė i Czesław Olszewski, wicemer Wilna Edyta Tamošiūnaitė, przedstawiciele Ministerstwa Oświaty, Nauki i Sportu, Samorządu Rejonu Solecznickiego, „Macierzy Szkolnej”, czołowi polscy poloniści.

Dyplomy uznania wręczono uczennicom z rejonu wileńskiego, które zajęły podczas polonijnych zmagań krajowych miejsca nagradzane, a także ich polonistkom:

II miejsce w zmaganiach na Litwie i eksponowane miejsce pośród najlepszych uczestników z Polski i spoza kraju – Margaryta Anuszkiewicz z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie (nauczyciel Alina Miłosz);

IV miejsce w zmaganiach na Litwie: Joanna Dacewicz z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach (nauczyciel Edyta Klimaszewska) i Karolina Bartoszko z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu (nauczyciel Anna Bartoszko).

Listy gratulacyjne za udział w olimpiadzie otrzymali: Justyna Sakalauskaitė, Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie; Konrad Dejnarowicz, Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce; Augustyna Driukaitė, Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu; Žyvilė Sokolovskytė, Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie; Beata Kuzmina, Gimnazjum w Rukojniach; Beata Gulbicka, Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach; Anastasija Kuršukaitė, Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie.


Tłum. L24.lt


Afisze

Więcej od autora

Na trasy rejonu wileńskiego wyjeżdża 15 autobusów elektrycznych

Na trasy komunikacji publicznej w rejonie wileńskim wyjechało 15 nowych autobusów elektrycznych, a w Niemenczynie uruchomiono dla nich 7 stacji ładowania. To jeden z najważniejszych kroków podjętych w ostatnich latach w celu odnowy floty autobusowej rejonu wileńskiego oraz poprawy jakości połączeń transportowych.

Przedsiębiorcy z rejonu wileńskiego zaproszeni na spotkanie z merem

Spotkanie zaplanowano w ramach czwartego posiedzenia Rady Rozwoju Biznesu. Jest to unikalny, wciąż nowatorski na Litwie format trójstronny, łączący biznes, samorząd oraz lokalną społeczność, co pozwala na podejmowanie w...

Do 2030 roku w rejonie wileńskim powstanie prawie 50 nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych

Według mera Roberta Duchniewicza nowa infrastruktura pomoże zapewnić lepszą dostępność ładowania pojazdów elektrycznych w różnych miejscowościach rejonu oraz zachęci mieszkańców do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu.„Coraz częściej widzimy, że...