Więcej

  Nauka w szkole rzemiosł — droga w przyszłość

  Czytaj również...

  Dyplomaci przyglądają się podkowom, które wykonali uczniowie szkoły i które demonstruje Kęstutis Navickas, były dyrektora szkoły Fot. Marian Paluszkiewicz
  Dyplomaci przyglądają się podkowom, które wykonali uczniowie szkoły i które demonstruje Kęstutis Navickas, były dyrektor szkoły Fot. Marian Paluszkiewicz

  Szkoła rzemiosł „Sodžiaus Meistrai” w Rudziszkach w rejonie trockim swym uczniom oferuje coś więcej niż naukę  —  bo dom, opiekę, troskę i zawody — które mają zapewnić wychowankom przyszłość.

  — Przyszedłem do tej szkoły, ponieważ chcę zarabiać i mieć dobry zawód, a poza tym mieszkam w pobliżu — powiedział „Kurierowi” Darek Dombrowski, który uczy się zawodu blacharza. Wtóruje mu Marius, również przyszły blacharz — „w zwykłej szkole nie mogłem usiedzieć na lekcjach, ale tu jest tak ciekawie, że ze szkoły  wychodzę jako ostatni”.

  „Przyszedłem do tej szkoły, ponieważ chcę zarabiać i posiadać dobry zawód” — mówi Darek Dombrowski Fot. Marian Paluszkiewicz
  „Przyszedłem do tej szkoły, ponieważ chcę zarabiać i posiadać dobry zawód” — mówi Darek Dombrowski Fot. Marian Paluszkiewicz

  — Naszą szkołę w 2002 roku założyli bracia ze wspólnoty św. Jana. Bracia do naszego kraju przybyli na zaproszenie kardynała Bačkysa i pracują z dziećmi z tak zwanych trudnych rodzin  — powiedziała „Kurierowi” dyrektorka szkoły Dalia Beigenė. Wspólnota św. Jana została założona przez Marie – Dominique Philippe, francuskiego dominikanina, teologa i filozofa. Bracia i siostry ze wspólnoty św. Jana są obecni w krajach Europy, Afryki, Ameryki i Azji w ponad 90 domach zakonnych.

  — Z uczniami pracują nauczyciele z Francji oraz  wyszkoleni przez nich nasi wykładowcy. W trakcie roku szkolnego młodzież uczy się wybranych zawodów. Obecnie oferujemy  zawody: blacharza, kucharza, cukiernika, cieśli  — dodała Beigenė. Mimo że szkoła jest prywatna, to miesiąc nauki uczniom kosztuje około 79 litów. Dyrektorka twierdzi, że niezbędne do funkcjonowania szkoły fundusze są przekazywane  przez prywatnych sponsorów. W tym, zdaniem kierowniczki szkoły, specjalne  podziękowania należą się spółce „Palink”, do której należy sieć handlowa „Iki”. W cukierniczych działach tych hipermarketów uczą się zawodu cukiernika uczniowie tej szkoły i zarabiają pieniądze, które są niezbędne do opłaty nauki. Młodzież, która mieszka dalej korzysta z niewielkiej bursy, która mieści się w szkolnym budynku. W szkole obecnie się uczy ponad 60 osób. W tym roku przyjęliśmy 40 nowych uczniów.

  Virginija Kairienė wtajemnicza swych uczniów w arkana sztuki kucharskiej i cukierniczej Fot. Marian Paluszkiewicz
  Virginija Kairienė wtajemnicza swych uczniów w arkana sztuki kucharskiej i cukierniczej Fot. Marian Paluszkiewicz

  Przed rokiem ściany szkoły opuściło 17 kowali, których szkolili  rzemieślnicy z Francji specjalizujący się w podkuwaniu koni. I co najmniej 12 pracuje w zawodzie.

  — Z tego, co wiemy, kowale, którzy zdobyli ten zawód w naszej szkole, na brak pracy nie narzekają. Wiemy, że kilku pracuje tu, na Litwie, inni w Estonii i Łotwie. Nasi kowale znaleźli również pracę w Rosji oraz Europie  — mówił Kęstutis Navickas, były wieloletni dyrektor szkoły. Zawodu nauczają mistrzowie  z francuskiej organizacji „Les Compagnons du Devoir et de Tour de France”, której początki sięgają XII – XIII wieków.

  Ambasadorzy oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych podczas sadzenia szkolnego „Sadu ambasadorów 2009” Fot. Marian Paluszkiewicz
  Ambasadorzy oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych podczas sadzenia szkolnego „Sadu ambasadorów 2009” Fot. Marian Paluszkiewicz

  Przybyli na zaproszenie dyrektorki szkoły ambasadorzy z placówek dyplomatycznych innych krajów na Litwie uroczyście posadzili drzewka —  i na terenie szkoły powstał sad ambasadorów.

  Obecny podczas uroczystej ceremonii sadzenia drzewek w szkolnym sadzie Nicolas Ortiz, znany na Litwie przedsiębiorca oraz jeden ze współudziałowców sieci hipermarketów „Iki” powiedział: „Potrzeba takich szkół jak ta „Sodžiaus Meistrai”, w której młodzież może  uczyć się zawodów, które zapewnią pracę. Wszyscy chcą być kierownikami i menedżerami, lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak naprawdę o wiele bardziej potrzebni są dobrzy fachowcy i rzemieślnicy niż  menedżerowie”.

  — Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić dzieciom z trudnych rodzin dobrą opiekę, zakładając takie szkoły jak „Sodžiaus Meistrai” w Rudziszkach i mamy nadzieję, że damy dla nich zawód i zabezpieczymy w ten sposób ich przyszłość — mówił „Kurierowi” John Emanuel, przeor braci wspólnoty św. Jana na Litwie.

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  Solecznicki Polak w litewskim wojsku: „W razie konieczności poprowadzę ludzi do walki”

  Witold Janczys: Na czym dokładnie skupia się twój kierunek studiów? Daniel Kumidor: Łączy obronę cywilną i wojskowość. Uczymy się tego, jak na przykład zorganizować obronę cywilną, jak pracować z cywilami. Uczymy się też dowodzenia plutonem, czyli oddziałem złożonym mniej więcej...

  Niemenczyńska Polka w litewskim wojsku: „Całym sercem z Ukrainą”

  W litewskim wojsku Katarzyna ma stopień starszego szeregowego, kieruje transporterem opancerzonym M-113 — pełni służbę w kompanii piechoty zmotoryzowanej w Centrum Szkolenia Bojowego im. gen. Adolfasa Ramanauskasa. Do wojska, jak sama opowiada, trafiła trochę przez przypadek, trochę przez miłość...

  Ukraiński żołnierz dla „Kuriera”: „Przyszli mordować nasze dzieci, kobiety i starców. Nie żałuję ich, jestem żołnierzem”

  Anton ma 28 lat, urodził się w Mukaczewie, w obwodzie zakarpackim na Ukrainie. Brał udział w wydarzeniach na Majdanie. Po tym, gdy w 2014 r. wspierani przez Rosję separatyści opanowali część miast w obwodach donieckim i ługańskim, zgłosił się...

  Jesteśmy źli na to piekło, które Rosja urządziła na Ukrainie

  „Kurier Wileński” rozmawia z Andriusem Tapinasem, litewskim dziennikarzem i działaczem społecznym, który ostatnio uruchomił społeczną zbiórkę na zakup dla walczącej z rosyjską napaścią Ukrainy nowoczesnego drona Bayraktar TB2. Skąd się u Pana pojawił pomysł zorganizowania społecznej zbiórki na dużego drona...