Premier Šimonytė pozdrawia z okazji 11 marca. „Byliśmy zjednoczeni”

Czytaj również...

Premier Litwy Ingrida Šimonytė z okazji 11 marca, 31. rocznicy podpisania Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego, pozdrowiła mieszkańców kraju. Życzyła jedności, ale zwróciła też uwagę na potrzebę powracania do dziedzictwa niepodległości.

Premier Litwy zwróciła uwagę na możliwości, jakie daje wolne państwo
| Fot. LRV

Czwarta dekada wolności

„Idzie czwarte dziesięciolecie odtworzonej Niepodległości. Obejrzywszy się zobaczymy, jak wielu ludzi tworzących Litwę urodziło się już w niepodległym kraju. Wierzę, że pokolenia, dla których czasy sowieckie to pojęcie w podręcznikach czy opowiadaniach rodziców, będą potrafiły twórczo i na nowo przemyśleć dziedzictwo kulturowe, wniosą więcej energii oraz różnorodności” — mówiła premier do mieszkańców Litwy.

Czytaj więcej: 11 marca ’90: ogłoszenie zasadniczej woli

„Z drugiej strony, prawdziwa twórczość to nie wspominanie tego, co było, a raczej — umiejętność wyzwolenia siły, która drzemie w naszej tożsamości, ale była przysłonięta przez inne szczegóły. To umiejętność, wydaje się, w dobrze znanych kształtach znaleźć nowe możliwości i barwy” — twierdzi Ingrida Šimonytė.

Mówiła także o pandemii. Wyraziła nadzieję, że wkrótce przyjdzie dzień, gdy pandemiczne dni będą tylko wspomnieniem.

„Przed trzydziestu laty byliśmy bardzo zjednoczeni. To natchnęło i sygnatariuszy Aktu Przywrócenia Państwa, pomogło przeżyć blokadę gospodarczą i skomplikowane wyzwania. To zjednoczenie, nie uciekając się do narzucanych nam pustych sporów, jest bardzo ważne i dzisiaj. Od niego bardzo zależy, jak szybko skapituluje pandemia” — podkreśliła.

Zakończyła życzenia nadzieją na powrót do normalności.

„Wszyscy stęskniliśmy się za prawdziwą wiosną, która tłamsi wszelkie wymysły zimy, pozwala wziąć głęboki oddech i cieszyć się z możliwości obrania swojej drogi, jakie daje wolny kraj” — zakończyła na pozytywnej nucie premier Ingrida Šimonytė.


Na podst.: LRV

Afisze

Więcej od autora

Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi – XXIV Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”

Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi poświęcone są upamiętnieniu twórczości wybitnego pisarza, piewcy Laudy, nowelisty i publicysty Henryka Sienkiewicza, pierwszego polskiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905)...

Wspólne uczczenie Dnia Koronacji Króla Litwy Mendoga oraz Dnia Hymnu Narodowego!

RUDOMINO (Centrum Kultury w Rudominie, ul. Wileńska 2):Zespół wokalny „Gija”;Profesjonalny męski zespół a cappella „Quorum”.NA GÓRZE JUOZAPINĖ (Juozapinė, rejon wileński):Zespół wokalny „Kolurija”;Zespół wokalny „Baladė”;Chór „Pagirių dainoriai”.BUKISZKI (ul. Mokyklos 1):Zespół...

Uroczystość ku czci św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach [Z GALERIĄ]

Święto rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach.Podczas liturgii wierni modlili się w intencji wszystkich Janów i Janin, życząc im zdrowia oraz wszelkich...