Resort oświaty poprawił plan programu. Język polski zostaje jako obowiązkowy

Czytaj również...

Dziś „Kurier Wileński” informował o planach Ministerstwa Oświaty, Nauki i Sportu, aby usunąć język ojczysty z puli przedmiotów obowiązkowych w klasach średnich w szkołach mniejszości narodowych. Chodzi o klasy gimnazjalne III-IV lub 11-12 w szkołach średnich. Ministerstwo wieczorem opublikowało poprawiony dokument z planami wobec programu nauczania.

Korekta planu zmian nauczania nosi dzisiejszą datę
| Fot. Marian Paluszkiewicz, fotomontaż Ignacy Skrobia-Jaworski

„Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu konsultuje się ze środowiskiem oświaty w sprawie odnowionej budowy planu kształcenia średniego” — lakonicznie napisano na stronie ministerstwa.

Język ojczysty — jednak obowiązkowy

Niżej zamieszczono poprawiony dokument. W nim języki ojczyste są już oznaczone jako obowiązkowe w szkołach mniejszości narodowych. Oznacza to, że uczeń nie będzie postawiony przed dylematem wyboru innych przedmiotów nad język ojczysty.

Pozostaje problem 4 godzin zajęć tygodniowo zamiast wcześniejszych 5. Ten temat jednak z pewnością również zostanie przez ministerstwo zauważony po odpowiednich wnioskach. Cieszy, że resort oświaty zareagował jeszcze tego samego dnia. Z pewnością nie jest to koniec tematu reformy programu nauczania.

Odnowiony plan programu można znaleźć na stronie ministerstwa. Swoje uwagi można zgłaszać do 3 maja.


Na podst.: SMM

Afisze

Więcej od autora

Leon XIV w parlamencie Hiszpanii z przesłaniem nt. godności

Leon XIV gościł w Kortezach Generalnych. Na sali zabrakło parlamentarzystów lewicowego Podemos i bloku galicyjskiego BGN, którzy zaprotestowali przeciwko obecności przywódcy religijnego w parlamencie świeckiego państwa.Centralnym punktem przemówienia była...

List Zełenskiego ws. pokoju. Rosja odmówiła

Zełenski opublikował list otwarty do Putina. Zaproponował bezpośrednie rozmowy. Putin odrzucił możliwość spotkania, a list uznał za „niewłaściwy”. Ukraina zareagowała zapowiedzią.

Szkoła w Leszczyniakach. Dyrektor Maria Klimaszewska: „U nas nikt nie zostaje sam”

Nasza rozmowa z dyrekcją Szkoły w Leszczyniakach (Lazdynai) była bardzo serdeczna. Szkoła jest bardzo aktywną prenumeratorką polskiego dziennika na Litwie „Kurier Wileński”, przekazując uczniom wiarygodne autorskie treści w języku...