Więcej

    Obserwuj swoje dziecko: niebezpieczne używki są wszędzie

    Ostatnio w sferze publicznej coraz częściej słyszy się o zatruciu nieletnich różnymi substancjami psychotropowymi. W związku z tym toksykolodzy z Wydziału Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii i Informacji o Zatruciach Państwowej Służby Kontroli Leków przypominają, jak rozpoznać główne objawy zatrucia i udzielają porad, jak powinni zachowywać się rodzice i wychowawcy.

    Czytaj również...

    Jak napisano w nadesłanym oświadczeniu „Kurierowi Wileńskiemu” z Państwowej Służby Kontroli Leków, nie są zbierane informacje statystyczne o osobach zatrutych, w tym o uczniach. Jednak zmiany w sposobie konsultacji pozwalają czasem zauważyć tendencje dotyczące zatruć niektórymi substancjami. Objawy stosowania lub zatrucia substancjami psychotropowymi są bardzo zróżnicowane i zależą od mechanizmu działania konkretnej użytej substancji psychotropowej.

    Czytaj więcej: Śmiertelnie niebezpieczne e-papierosy z narkotykami w szkołach

    Substancje psychotropowe o działaniu stymulującym

    Jeśli u kogoś pojawią się objawy, takie jak wyraźne pobudzenie, euforia, niewyraźna mowa, niepokój, podwyższone ciśnienie krwi, szybkie bicie serca, częste oddychanie, halucynacje, pocenie się, nudności, wymioty, można podejrzewać tę osobę o przyjmowanie substancji psychotropowych o działaniu stymulującym (np. kokainy, amfetaminy, metamfetaminy, ecstasy itp.).

    Substancje psychotropowe o mieszanym działaniu

    Osoby przyjmujące substancje psychotropowe o mieszanym działaniu (konopie indyjskie, syntetyczne kannabinoidy, nikotyna), doświadczają relaksu i uczucia szczęścia, ale też smutku, dezorientacji, zaburzonej percepcji czasu i przestrzeni, koncentracji, pamięci lub umiejętności formułowanie myśli. Wyższe dawki mogą powodować zwiększone wrażenia wzrokowe, węchowe, słuchowe, smakowe, zmiany nastroju i uczuć, senność i reakcje paniki. Pojawić się może także przyśpieszone tętno, zaczerwienienie oczu, zaburzenia koordynacji, niewyraźna mowa, suchość w ustach i gardle oraz zwiększony apetyt.

    Substancje o działaniu hamującym

    Stosowanie substancji psychotropowych wywołujących działanie hamujące (np. opiatów) skutkuje triadą głównych objawów — zahamowaniem świadomości i oddychania, a także wąskimi źrenicami (mioza). Pojawia się senność, niskie ciśnienie krwi, szybkie bicie serca, zahamowana ruchliwość przewodu pokarmowego, zwiotczeniem mięśni. W przypadku ciężkiego zatrucia tymi substancjami dochodzi do niewydolności oddechowej (częstość oddechów 2–4 razy/min., oddychanie może ustać).

    Niektóre substancje mają inne niż pobudzające działanie | Fot. Freepik.com

    Działanie halucynogenne

    W celach odurzających stosuje się czasami substancje psychotropowe o działaniu halucynogennym (LSD, halucynogenne grzyby, meskalina, dimetylotryptamina, fencyklidyna itp.). Wzmacniają one i zakłócają percepcję dźwięków i obrazów, zniekształcają kształty, kolory i rozmiar. Mogą wystąpić halucynacje, zaburzenia koordynacji, nudności, wymioty, depresja, silne ataki lękowe, uczucie utraty samokontroli, psychoza. Tego rodzaju objawy mogą powrócić i pojawić się po tygodniu lub nawet kilku miesiącach bez przyjmowania powyższych substancji. Obserwuje się wtedy zwiększony puls, szybki oddech, podwyższone ciśnienie krwi, niewielki wzrost temperatury ciała, pocenie się i drżenie, wielkość źrenic może się zmienić (bardziej charakterystyczne są źrenice rozszerzone), czasami pojawia się wzrost aktywności, mogą wystąpić też drgawki.

    Obowiązkowo należy zwrócić się do lekarzy

    Jeśli rodzice lub nauczyciele zauważą podejrzane lub zagrażające życiu objawy u dziecka, zalecane jest natychmiastowe wezwanie pogotowia. Przy długotrwałym stosowaniu substancji psychotropowych zachowanie dziecka może się zmienić. Gdy podejrzewamy, że przyjmuje ono substancje psychotropowe, można zwrócić się o pomoc do Republikańskiego Centrum Chorób Uzależnień.

    W celu uzyskania konsultacji można skorzystać się z aktywnego przez całą dobę telefonu Wydziału Informacji o Nadzorze nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii i Zatruciami Państwowej Służby Kontroli Leków przy Ministerstwie Zdrowia RL 8 (5) 236 20 52.

    Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

    Afisze

    Więcej od autora

    Wynagrodzenie nie jest najważniejsze: co najbardziej motywuje pracowników?

    — Pandemia Covid-19 znacząco wpłynęła na zmianę sposobu przyznawania dodatkowych zachęt do pracy. Dla pracowników dzisiaj ważne jest, aby pracodawca więcej uwagi poświęcał usługom związanym ze zdrowiem, takim jak ubezpieczenie zdrowotne i profilaktyka, a także możliwościom dbania o zdrowie...

    Leszek Skierski: „Pierwotna myśl Fredry wciąż przemawia do widzów”

    Honorata Adamowicz: Dlaczego postanowiliście wystawić „Damy i huzary” w Wilnie? Leszek Skierski: W roku 2023 obchodziliśmy 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry. Z tej okazji płocki teatr wystawił na Międzynarodowy Dzień Teatru sztukę „Damy i huzary” — jedną z najlepszych komedii...

    Beata Dzianowicz o „Strzępach”: „To film dla widza, który wierzy w ludzi”

    Honorata Adamowicz: Dlaczego postanowiła pani napisać scenariusz i wyreżyserować film o tak trudnym temacie, jakim jest choroba Alzheimera?  Dr hab. Beata Dzianowicz: Choroba Alzheimera i wszystkie inne neurodegeneracyjne choroby, których jest wiele, przerażają mnie bardziej niż np. wylew. Chciałabym bardzo...

    Groźna kalima znów nad Litwą: wyzwanie dla roślin i zdrowia człowieka

    — Duża fala upałów dotarła na Litwę w niedzielę. W południowo-zachodnich regionach Litwy temperatura przekraczała 20 stopni. Wraz z tym ciepłem już po raz drugi w tym roku dotarł do nas też pył saharyjski z dalekiej północy Afryki —...