Więcej

  Rozdano stypendia dla wybitnych onkologów. Patron to tym razem „Pelczar, nie Pelčaras”

  W piątek 1 grudnia w Narodowym Instytucie Raka w Wilnie rozdano prestiżowe stypendia im. Kazimierza Pelczara. W rozmowie z sekretarzem Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie, Janem Kraśkiem, dowiedzieliśmy się, że dyrektor instytutu w przemówieniu na gali imię i nazwisko Kazimierza Pelczara wymawiał w oryginalnej, polskiej formie. „To wróży dobrą współpracę”, komentuje nasz rozmówca.

  Czytaj również...

  Wyróżnienie związane z PSML-em

  Stypendium wyróżnia naukowców i lekarzy, którzy przyczyniają się do polepszania dobrobytu pacjentów onkologicznych. Jest to inicjatywa ściśle związana z Polskim Stowarzyszeniem Medycznym na Litwie — to stowarzyszenie m.in. organizuje sponsorów. W tym roku nagrodzeni zostali Greta Butkienė (Jarockytė) i Algirdas Žalimas.

  Ta nagroda to wyróżnienie za umiejętność połączenia pracy naukowej z pracą w klinice — czy badania mają przełożenie na pracę kliniczną lekarzy i dobrobyt pacjenta. Zgodnie z tradycją, jedno ze stypendium otrzymuje lekarz, a drugie „czysty” naukowiec; Jarockytė jest naukowczynią w tej edycji.

  Zapytaliśmy sekretarza PSML-u, Jana Kraśkę, o przebieg gali.

  — Na początku gali było przemówienie nowego dyrektora Valdasa Pečeliūnasa, mówił o Pelczarze, imię i nazwisko „Kazimierz Pelczar” wymawiał po polsku, nie „Kazimieras Pelčaras”. Zauważyłem to nie tylko ja, tak sądzę. Myślę, że to jest bardzo miły gest, dotychczas zazwyczaj mówiono po litewsku — zauważa nasz rozmówca.

  — Myślę, że jest to wróżba dobrej współpracy dyrekcji z naszym stowarzyszeniem. Z dyrektorem spotykaliśmy się już — i ja jako sekretarz, i pani Halina Mikszo jako wiceprezes, choć znamy się dwa tylko tygodnie i dyrektor dopiero ustala politykę — ale takie ukierunkowanie na lekarzy, naukowców i dbałość o niuanse zapowiada owocną współpracę — liczy Kraśko.

  Zauważył ponadto, że jest to nagroda ściśle związana z polskim stowarzyszeniem, które m.in. znalazło sponsorów — Orlen Lietuva i Polfa Tarchomin.

  — Nagroda przyznawana jest od sześciu lat. To inicjatywa łączona PSML i Narodowego Instytutu Raka, sponsorów organizujemy my. Instytut gości galę, stypendystami są jego pracownicy, w tym roku były rozmowy o tym z personelem instytutu, żeby być może rozszerzyć to stypendium poza naszą instytucję — zapowiada sekretarz stowarzyszenia.

  Czytaj więcej: Wręczono stypendia im. prof. Kazimierza Pelczara

  Międzynarodowe inicjatywy polskich medyków

  Jan Kraśko jest sekretarzem stowarzyszenia od października, od wyborów nowego zarządu, o czym pisaliśmy niedawno. Zapytaliśmy o jego wizję dalszego rozwoju organizacji.

  — Jako sekretarz zdecydowałem się iść do zarządu razem z Eleonorą Kvaščevičienė, bo jest ukierunkowana na młode osoby, widzi tu zasoby energii i intelektualne, chcemy skupić młodych wokół projektów organizacji. Teraz jesteśmy główną organizacją, która organizuje Światowy Zjazd Lekarzy Polskich oraz Kongres Polonii Medycznej w Krakowie we wrześniu. Nasza grupa młodzieżowa jest odpowiedzialna za organizację 1/6 całego kongresu, tworzymy sesję naukową przez młodych dla młodych — podkreśla.

  — Zjazd ten współorganizujemy jako część Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, wraz ze Szwecją, Niemcami i Izbą Lekarską w Krakowie. Silnie zaangażowana jest właśnie Litwa i USA, z czego sesję młodzieżową organizuje 7 działaczy naszego stowarzyszenia, 2 działaczy z Niemiec, jedna z USA i jedna ze Szwecji — dodaje rozmówca.

  Czytaj więcej: Przegląd BM TV z Eleonorą Kvaščevičienė, prezes PSMnL. „Jeśli się nie zbada dziecka, potem będzie za późno”

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  82 lat od utworzenia AK. Polscy i litewscy weterani pojednali się już 20 lat temu

  Armia Krajowa walczyła z okupantem, niemieckim jak i sowieckim. Działała także na terytorium Wileńszczyzny, co do dziś wywołuje dyskusje historyczne. Powstawała od początku wojny, chociaż armią krajową stanie się dopiero 3 lata później. 27 września 1939 r. powstała Służba...

  Kalinowcy krytycznie o 2020: „Białorusini w poniedziałek po prostu poszli do pracy”

  — Lubimy mówić o tym, co zrobimy po wyzwoleniu, ale mało mówimy o tym, co trzeba robić, aby kraj wyzwolić. U nas edukowany naród, który zrobił błąd w 1994 r., chociaż większość zagłosowała inaczej. Teraz dzieci, wnukowie wychodzą na...

  Kalinowcy w Wilnie: „Nikt nie chciał umierać za Gdańsk. W efekcie zginęło 50 mln ludzi”

  Obecni byli nawet dziennikarze francuscy z portalu Le Point, którzy przyjechali opisywać nastroje w krajach Wschodniej Europy przed zbliżającą się drugą rocznicą początku wojny na Ukrainie. Wydarzenie zorganizowało Towarzystwo Białoruskiej Kultury na Litwie, w skrócie TBK. Przewodniczący Alaksander Adamkowicz otworzył...

  Wyjeżdżający z Litwy Białorusini i Ukraińcy podnieśli statystyki emigracji

  Według danych agencji w 2023 r. z Litwy wyemigrowało 12 tys. obcokrajowców i 10 tys. obywateli Litwy. W porównaniu z 2022 r. liczba emigrantów wzrosła o 44 proc., wyjechało wówczas 15,3 tys. stałych mieszkańców. Główne kierunki emigracji pozostają takie...