W piątek polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe w Warszawie

Czytaj również...

W piątek 17 września w Warszawie polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe poświęcone obronności i bezpieczeństwu, sprawom wewnętrznym, gospodarce i energetyce. Na spotkanie do Warszawy jedzie delegacja dziewięciu litewskich ministrów i sześciu wiceministrów na czele z premier Ingridą Šimonytė. Planuje się, że premierzy na posiedzeniu rządów podpiszą wspólną deklarację o współpracy między stronami.

| Fot. lrv.lt

W Warszawie zaplanowano spotkanie Šimonytė z prezesem rady ministrów Mateuszem Morawieckim, marszałkiem Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Ministrowie w delegacji Litwy

  • energetyki Dainius Kreivys;
  • finansów Gintarė Skaistė;
  • obrony Arvydas Anušauskas;
  • opieki socjalnej i pracy Monika Navickienė;
  • łączności Marius Skuodis;
  • zdrowia Arūnas Dulkys;
  • oświaty Jurgita Šiugždinienė;
  • sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska;
  • spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė;
  • wiceminister spraw zagranicznych Arnoldas Prancevičius.

Czytaj więcej: Polepszające się polsko-litewskie stosunki to dziedzictwo Lecha Kaczyńskiego

Współpraca w formatach UE i NATO

Według rządu Litwy podczas spotkań w Warszawie będą poszukiwane możliwości wzmocnienia współpracy dwustronnej. Obejmą dziedzinę bezpieczeństwa, obronności, spraw wewnętrznych, gospodarki i energetyki, a także w innych dziedzinach.

„Omówiona zostanie realizacja strategicznych projektów infrastrukturalnych oraz współpraca między krajami w formatach UE i NATO. Na spotkaniu rządów omówione zostanie znaczenie zachowania tożsamości mniejszości narodowych i ich wkładu w zacieśnianie stosunków dwustronnych” — stwierdził rząd.

Podczas wizyty Ingrida Šimonytė odwiedzi Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Odda hołd pamięci bojowników getta warszawskiego.

Delegacja pod przewodnictwem premier Litwy odwiedzi Warszawę 17 września, upamiętniając 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

To już drugie takie spotkanie rządów Litwy i Polski. Pierwsze spotkanie odbyło się 17 września 2020 roku w Wilnie, pod przewodnictwem ówczesnego premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa.

Czytaj więcej: Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe 2020


Na podst.: lrv.lt, BNS, własne

Afisze

Więcej od autora

Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi – XXIV Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”

Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi poświęcone są upamiętnieniu twórczości wybitnego pisarza, piewcy Laudy, nowelisty i publicysty Henryka Sienkiewicza, pierwszego polskiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905)...

Wspólne uczczenie Dnia Koronacji Króla Litwy Mendoga oraz Dnia Hymnu Narodowego!

RUDOMINO (Centrum Kultury w Rudominie, ul. Wileńska 2):Zespół wokalny „Gija”;Profesjonalny męski zespół a cappella „Quorum”.NA GÓRZE JUOZAPINĖ (Juozapinė, rejon wileński):Zespół wokalny „Kolurija”;Zespół wokalny „Baladė”;Chór „Pagirių dainoriai”.BUKISZKI (ul. Mokyklos 1):Zespół...

Uroczystość ku czci św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach [Z GALERIĄ]

Święto rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach.Podczas liturgii wierni modlili się w intencji wszystkich Janów i Janin, życząc im zdrowia oraz wszelkich...