Więcej

  Wycieczka śladami św. Stanisława Kostki [Z GALERIĄ]

  „Życiem swym przetarł do nieba szlak, żebyśmy mogli za nim iść” — pieśń o św. Stanisławie Kostce. W dniach 21-22 lutego 2024 r. społeczność Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki udała się na wycieczkę do Przasnysza i Rostkowa — miejsc związanych z naszym patronem św. Stanisławem Kostką. Wyjazd zorganizowała dyrektor gimnazjum p. Jolanta Driukienė wraz z uroczą przewodniczką, byłą uczennicą naszej szkoły p. Lusią Łapszewicz.

  Czytaj również...

  Św. Stanisław Kostka był pierwszym błogosławionym jezuitą w historii Kościoła wyniesionym na ołtarze w 1606 r. Jest patronem między innymi dzieci i młodzieży, od 1674 r. szczególnym patronem Polski i Litwy, a od okresu międzywojennego patronem szkoły w Podbrzeziu na Litwie.

  Pierwszy przystanek naszego wyjazdu mieliśmy w Przasnyszu, zwiedziliśmy Muzeum Historyczne, poznając historię tego uroczego miasta i legendę o jego powstaniu. Później udaliśmy się do Klasztoru Mniszek Klarysek Kapucynek, gdzie nasz wspaniały przewodnik p. Przemysław w bardzo interesujący sposób opowiedział o życiu sióstr oraz przedstawił historię najbardziej znanej postaci wśród „Mateczek” przasnyskich, Mieczysławy Kowalskiej bł. Marii Teresy od Dzieciątka Jezus. Po krótkiej modlitwie udaliśmy się do Sanktuarium M.B. Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, aby dowiedzieć się o życiu ojców pasjonistów.

  Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wyjazdu była wizyta naszej grupy w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP, który jest najstarszą świątynią w mieście. To w niej ochrzczono Stanisława Kostkę i tu są pochowani jego rodzice oraz bracia.

  Po aktywnie spędzonym dniu udaliśmy się na smakowitą obiadokolację i odpoczynek do Zajazdu Sebory.

  Kolejny dzień naszego zwiedzania spędziliśmy w Rostkowie, dawnej siedzibie rodu Kostków, w miejscu urodzenia św. Stanisława w 1550 r., którego ojcem był Jan Kostka, kasztelan zakroczymski, a matką Małgorzata z Kryskich. W sanktuarium pw. św. Stanisława Kostki spotkał się z nami ks. kan. mg. Adam Chmielewski, który ciekawie i zrozumiale opowiedział historię życia naszego patrona, wskazał, na czym polegała droga do świętości Stanisława Kostki. Mamy nadzieję, że pomoże to nam i naszym uczniom w odkłamywaniu wizerunku świętego, który wydaje się nam niedoścignionym wzorem, niemożliwym do naśladowania. Po wysłuchaniu opowiadania księdza Adama, wspólnie odmówiliśmy Litanię do św. Stanisława Kostki i po błogosławieństwie udaliśmy się w drogę powrotną do Podbrzezia.

  W imieniu całej społeczności serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tak wspaniałego i treściwego wyjazdu, celem którego było poznanie życia naszego patrona.

  Czytaj więcej: Podwójne święto w Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu


  Anna Jankowska, katechetka

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  Kwietniowe spotkanie na PUTW w Wilnie poświęcone tematowi tożsamości narodowej

  Temat pierwszy — to autoportret Polaka oraz pytanie, co oznacza być Polakiem i co oznacza być Polonusem. Definicja pierwsza, kulturowo-etniczna, sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, kto się poczuwa do przynależności do narodu polskiego. Można pielęgnować tradycję, znać język,...

  Tenis stołowy. Gimnazjum w Mickunach w gronie najsilniejszych w kraju

  Droga do finałowego konkursu była bardzo długa, trzeba było przejść trzy etapy — rejonowy, strefowy i międzystrefowy. Po przejściu tych etapów szkoły znalazły się w gronie sześciu najsilniejszych szkół na Litwie. Do finału weszła także drużyna chłopców i dziewcząt z Gimnazjum...

  Świątecznie, przyjaźnie i stylowo: spotkanie seniorów w Ejszyszkach

  Swą obecnością na spotkaniu zaszczycił mer rejonu solecznickiego pan Zdzisław Palewicz. Seniorzy z Ejszyszek entuzjastycznie powitali przybyłych z solecznickiej i jaszuńskiej filii PUTW, co przełożyło się na dobry nastrój i radosne uniesienia, szczególnie wśród osób, które od dawna się...

  Wycieczka edukacyjna Powiewiórka – Zułów: „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego na Litwie”

  Marszałek urodził się w Zułowie 5 grudnia 1867 r. w rodzinie Józefa i Marii Piłsudskich. Ochrzczony został w kościele Sorokpolskim św. Kazimierza. Obecnie miejscowość ta się nazywa Powiewiórka; zachował się w niej jeden z najstarszych na Litwie kościołów, który...