Więcej

  Wilno w Gdańsku z udziałem „Kuriera Wileńskiego”

  W dniach 11-13 sierpnia odbył się Festiwal „Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske”, który w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Partnerem i gościem festiwalu był również „Kurier Wileński”.

  Czytaj również...

  Tegoroczna odsłona festiwalu była okazją do uczczenia aż trzech jubileuszy: wspomnianego już 20-lecia festiwalu, 25-lecia współpracy partnerskiej między Wilnem i Gdańskiem oraz oczywiście 700-lecia założenia Wilna. Uroczysta gala inauguracyjna wydarzenia odbyła się w piątkowy wieczór w Centrum św. Jana w Gdańsku. 

  Czytaj więcej: Wspólnota i rocznice, czyli „Wilno w Gdańsku” po raz dwudziesty

  Współpraca z Wilnem ma charakter szczególny

  „Nasze miasto ma wiele relacji partnerskich z samorządami w Polsce i na świecie. Ale to współpraca z Wilnem nosi miano tej szczególnej, opartej o wyjątkowe relacje ludzi i instytucji” — mówił rozpoczynając galę Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

  „Wilno od lat słynęło z bogatego życia kulturalnego, z jarmarków, na które tłumnie zjeżdżali się ludzie z wielu stron świata. Tradycyjne wileńskie jarmarki, kaziuki, gromadzą do dziś przedstawicieli tradycyjnego rzemiosła z całej Litwy, najbardziej interesujących ludowych artystów. Namiastkę tej tradycji postanowiliśmy przenieść 20 lat temu do Gdańska, organizując festiwal Wilno w Gdańsku, który był i jest płaszczyzną do budowania dialogu z sąsiadem, a najlepszym do tego narzędziem jest sztuka, język uniwersalny, burzący wszelkie podziały” — zauważył przedstawiciel władz miasta.

  Władze Wilna podczas festiwalu reprezentowała m.in. Simona Bieliūnė, wicemer Wilna, która odwiedziła Gdańsk po raz pierwszy. 

  „Dostrzegam, że wiele nas łączy. Jesteśmy dużymi, wolnymi miastami z ambicjami, mamy wspólne tradycje i historię, dzięki ludziom, którzy je budują. Każdy z nas jest inny, każdy z nas jest wyjątkowy i może nauczyć się od drugiego czegoś nowego. Chciałabym, aby projektów, które będziemy wspólnie realizować, było coraz więcej. Czuję się odpowiedzialna za kontynuację partnerstwa i współpracy między naszymi miastami. Święty Krzysztof jest ważny w Wilnie, jest patronem miasta. Bardzo się cieszę, że Orkiestra Kameralna Świętego Krzysztofa wystąpi podczas festiwalu” — wicemer Wilna nawiązała do koncertu, który uświetnił uroczystość otwarcia festiwalu.

  Wartość wspólnoty

  Tomasz Snarski, dyrektor festiwalu „Wilno w Gdańsku” zwrócił natomiast uwagę na hasło tegorocznej edycji, którym była wspólnota.

  „Co to jest wspólnota? Wspólnota rodzi się wtedy, gdy babcia z Wilna zabiera swojego wnuka urodzonego w Gdańsku na pielgrzymkę do Ostrej Bramy, by pokazać mu ukochane miasto nad Wilią i Litwę. Wspólnota jest wtedy, ilekroć siostra Michaela Rak, pracownicy i wolontariusze hospicjum otaczają sercem najsłabszych, chorych. Wspólnota rozwija się, gdy są ludzie gotowi o niej opowiedzieć, jak Romuald Mieczkowski w kwartalniku »Znad Wilii« czy zespół magazynu »Kurier Wileński«, które od lat nam towarzyszą. Wspólnota pogłębia się dzięki kulturze, gdy pisarze, poeci, muzycy, filmowcy, artyści sztuk plastycznych czy twórcy ludowi zabierają nas w przestrzeń swojego świata, zadają pytania, pozwalają obcować z pięknem i dobrem, wypłynąć na głębię. I wreszcie, wspólnota ma szansę trwać, gdy jest prawdziwym spotkaniem ludzi, gdy tworzy więzi wykraczające poza tu i teraz” – mówił podczas gali otwarcia Snarski.

  Cały tegoroczny program „Wilna w Gdańsku”, jak zauważył dyrektor, został ułożony w kluczu wspólnoty. Składał się z trzech filarów: kultury, integracji, jarmarku, które miały pokazać świat gdańsko-wileńskich relacji.

  Czytaj więcej: Tomasz Snarski: „Kultura jest środkiem, by to, co najlepsze w przeszłości, zachować dla przyszłości”

  Gala rozpoczęcia festiwalu była również okazją do uhonorowania osób, które na różnych płaszczyznach angażują się we współpracę między oboma miastami
  | Fot.FPPnW, Olga Alehno

  Odznaczani za zaangażowanie

  Gala rozpoczęcia festiwalu była również okazją do uhonorowania osób, które na różnych płaszczyznach angażują się we współpracę między oba miastami. Otrzymali je: Edyta Tamošiūnaitė — wicemer rejonu wileńskiego, Renata Lisovska-Urbanovič — główna specjalistka Departamentu Kultury Administracji Samorządu Miasta Wilna, siostra Michaela Rak — założycielka i dyrektorka Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, Paulius Jurgutis, Birutė Jonuškaitė-Augustinienė — litewska prozaiczka, publicystka i poetka, Rasa Rimickaitė — attaché ds. Kultury w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce, dr Eduard Mažul – sekretarz w Ambasadzie Republiki Litewskiej, attaché ds. Kultury Republiki Litewskiej w Polsce, o. Tomasz Jank, Tomasz Snarski — dyrektor artystyczny festiwalu „Wilno w Gdańsku”, Bożena Kisiel — prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Vytenis Urba — wieloletni koordynator Jarmarku Wileńskiego z Wilna.

  Przez kolejne dni gdańszczanie i turyści, których nie brakowało nie tylko w długi, ale i bardzo pogodny weekend w Gdańsku, mogli wziąć udział w szerokiej propozycji kulturalnej przygotowanej przez organizatorów, spotkać się z wilnianami, a także — zabrać ze sobą na pamiątkę najnowszy numer wydania magazynowego „Kuriera Wileńskiego”.

  Goście festiwalu mogli zabrać ze sobą na pamiątkę najnowszy numer wydania magazynowego „Kuriera Wileńskiego”
  | Fot. FPPnW, Olga Alehno

  Więcej o gdańsko-wileńskich festiwalowych w spotkaniach w kolejnym sobotnim wydaniu.

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  Polacy na Łotwie mogą być dumni ze swojej aktywności w ZPŁ [Z GALERIĄ]

  Ilona Lewandowska: W 2024 r. ukazała się twoja książka pt. „Związek Polaków na Łotwie – 100 lat historii”. Rok wcześniej przygotowałeś wystawę poświęconą ZPŁ. Skąd zainteresowanie tym tematem? Tomasz Otocki: Od wielu lat regularnie jeżdżę na Łotwę, interesuje mnie kultura...

  „Traktat wyjątkowy” – ważna publikacja poświęcona relacjom polsko-litewskim 

  W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą podpisania Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Polską a Litwą w Ambasadzie RP w Wilnie została zaprezentowana anglojęzyczna publikacja pod redakcją dr Aleksandry Kuczyńskiej-Zonik i doc. dr. Andrzeja...

  Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia w Wilnie. „Nie jest za późno upominać się o sprawiedliwość”

  W pierwszym dniu zjazdu odbyła się otwarta dla uczestników z zewnątrz konferencja na temat: „Zbrodnie totalitaryzmu — sprawiedliwość i pamięć w XXI wieku”. Konferencję otworzyli Marek Mutor, prezes PEMC oraz Arūnas Bubnys, dyrektor generalny Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu...

  35 lat krzewienia polskiego folkloru

  „Rudomianka” jest przykładem tego, że folklor nie tylko nie przestaje być aktualną propozycją kulturową, ale wręcz staje się coraz bardziej atrakcyjny. Przez 35 lat działalności zespół urósł z 17-osobowej grupy, która dała mu początek, aż do 170 osób. –...