„Otwierając serce stajesz się przyjacielem bez granic”

Czytaj również...

 

Głównym celem kilkudniowych spotkań było zapoznanie się z pracą misyjną
Głównym celem kilkudniowych spotkań było zapoznanie się z pracą misyjną

Grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Szumsku oraz Gimnazjum im. S. Moniuszki w Kowalczukach miała wyjątkową okazję podczas letnich wakacji zwiedzić Polskę.
Misyjna działalność Kościoła, tak mocno i szeroko rozpowszechniania na świecie, stała się zatem inspiracją dla naszej młodzieży, aby poznać rówieśników z Polski i zaangażować się na rzecz afrykańskiej misji w Zambii. Dlatego młodzież wzięła udział w kilkudniowym szkoleniu zorganizowanym w dniach 19 – 23 czerwca 2016 r. przez Fundację im. Ks. Kard. A. Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”, które zostało przeprowadzone w ramach projektu Europejska Akademia Animatorów Wolontariatu „Przyjaźń nie zna granic” przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+ i które będzie realizowane do końca października 2016 r. przez Fundację „Serce bez granic” w osobie koordynatora projektu Justyny Anny Grzyb przy współpracy z „Macierzą Szkolną” w Wilnie, której przedstawicielem w projekcie jest Krystyna Dzierżyńska.
Chociaż szkolenia odbywały się w Serpelicach nad Bugiem, mieliśmy także możliwość podróżować po południowej części Rzeczypospolitej. Głównym celem kilkudniowych spotkań było zapoznanie się z pracą misyjną poprzez rozmowy z misjonarzem, zwiedzanie Muzeum Misyjnego w Świętym Krzyżu, a nawet Muzeum Kardynała A. Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, gdzie mieści się siedziba Fundacji. Nie zabrakło również zaprezentowania piękna ziemi Sandomierskiej, gdzie naszym przewodnikiem i opiekunem grupy podczas szkolenia był ks. Daniel Koryciński – Dyrektor Muzeum Kard. A. Kozłowieckiego i Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej.
Ważną częścią szkolenia były również spotkania o charakterze ekonomiczno-biznesowym, podczas których nasza młodzież z gminy Kowalczuki mogła dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystać wiedzę ekonomiczną i doświadczenia w ramach pomocy w zrealizowaniu projektów pomocowych dla potrzeb Trzeciego Świata. Dlatego wielką atrakcją była możliwość zwiedzenia firmy ERKADO w Gościeradowie, którego właścicielem jest Zbigniew Kozłowski oraz dzięki uprzejmości Adama Krępy zwiedzić fabryki tłoków samochodowych produkowanych w firmie Federal-Mogul w Gorzycach.
Już dziś z niecierpliwością czekamy początku września, gdyż tym razem wyruszymy do Warszawy na drugie szkolenia w ramach projektu. Zapał misyjny, którego z pewnością nie zabraknie naszej młodzieży do kontynuacji e-realizacji programu, będzie z pewnością umacniany słowami samego Kardynała Kozłowieckiego, który będąc Wielkim Misjonarzem Zambii, powtarzał: „Dzięki waszym dobrym sercom, osierocona misja żyje, pracuje i rozwija się.”
Nauczyciel geografii
Oleg Shilko

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...