Na Litwę spływają życzenia. Prezydent Duda podkreślił partnerstwo polsko-litewskie

Czytaj również...

16 lutego 1918 r. Rada Litewskiej podpisała Akt Niepodległości Litwy. Dzień ten jest wspominany jako symboliczny dzień odzyskania przez Litwę niepodległości. Z tej też okazji Litwie i jej mieszkańcom życzenia złożyli przedstawiciele krajów partnerskich, m.in. prezydent Polski, Andrzej Duda.

Flaga litewska wisi i powiewa.
Litwa tradycyjnie otrzymała życzenia od krajów partnerskich
| Fot. LRP.lt

Życzenia od prezydenta Polski

„Z wielką radością obserwuję relacje Polski i Litwy oparte na wzajemnym zrozumieniu, współpracy i dialogu. Bez względu na przeciągającą się pandemię, nasze kraje blisko współpracują polepszając sytuację bezpieczeństwa w sąsiedztwie oraz wspierają walkę społeczeństwa demokratycznego Białorusi” — czytamy w życzeniach prezydenta Dudy dla Litwy z okazji Dnia Niepodległości.

Życzenia złożył także papież Franciszek. Pobłogosławił mieszkańców Litwy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podkreślił, że wraz z objęciem przez niego fotelu prezydenckiego, ma nadzieję na kontynuację partnerstwa obu krajów. Podkreślił gotowość pielęgnacji demokratycznych wartości, które łączą oba kraje.

Życzenia przyszły ze strony Niemiec. Prezydent Frank-Walter Steinmeier podkreślił wagę wspólnych interesów oraz wartości.

„Wszystko to jest twardy fundament, aby kontynuować naszą pomyślną współpracę i razem reprezentować nasze interesy i wartości w Europie i na świecie” — w uroczystym liście zaznaczył prezydent Niemiec.

Z kolei prezydent Emmanuel Macron zaznaczył, że zbliża się 30-lecie odtworzenia stosunków dyplomatycznych obu krajów. Za powrót do współpracy dyplomatycznej uznaje się dzień 29 sierpnia 1991 roku.

Czytaj więcej: 16 lutego – święto wszystkich, którzy opuścili więzienie narodów

Prezydent Francji wspomniał także ciepłe przyjęcie w poprzednim roku.

Życzenia przyszły nawet z odległej Japonii. Cesarz Naruhito życzył szczęścia i rozwoju.


Na podst.: LRP, własne

Afisze

Więcej od autora

Plener malarski dla artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego [Z GALERIĄ]

19 czerwca Centrum Kultury w Rudominie zaprosiło artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego do udziału w plenerze malarskim. Plener poprowadziła malarka Renata Utowka.Tegoroczny plener malarski został zorganizowany przy...

„Rodzina – najcenniejszy skarb”. Święto rodziny w Sawiczunach [Z GALERIĄ]

21 czerwca Centrum Kultury w Sawiczunach – filia Centrum Kultury w Rudominie – zaprosiło wszystkich na wyjątkowe święto rodziny, aby wspólnie spędzić czas i celebrować największy skarb, jakim jest...

Letnia Szkoła Artystyczna w Solecznikach „W pracowni etruskiego artysty…”

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowych warsztatach artystycznych inspirowanych kulturą starożytnych Etrusków. Podczas dziesięciodniowych zajęć uczestnicy poznają sztukę, rzemiosło oraz codzienne życie jednego z najbardziej fascynujących ludów...