30. rocznica litewsko-polskiego traktatu o sąsiedzkiej współpracy 

W tym roku przypada 30. rocznica podpisania Traktatu u o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między RP a RL. Z tej okazji 25 kwietnia na zamku w Miednikach odbyła się konferencja poświęcona rocznicy dwustronnego porozumienia.

Czytaj również...

Zaszczyt otwarcia tego ważnego dla obu krajów wydarzenia przypadł merowi rejonu wileńskiego Robertowi Duchniewiczowi. – 26 kwietnia 1994 r. litewsko-polski Traktat o współpracy podpisany przez prezydentów naszych krajów, Algirdasa Brazauskasa i Lecha Wałęsę, był historycznym wydarzeniem, które miało ogromny wpływ nie tylko na rozwój stosunków dwustronnych, ale także na wzmocnienie sytuacji w regionie. (…) Współpraca pomiędzy naszymi krajami jest przykładem dla innych krajów, jak z różnych perypetii historycznych można wyjść za pomocą negocjacji, dialogu, konstruktywnej rozmowy i stworzyć tak silne relacje między naszymi krajami. Myślę, że rozpoczęta dzisiaj konferencja również stanie się wydarzeniem historycznym – powiedział mer Duchniewicz.

25 kwietnia na zamku w Miednikach odbyła się konferencja poświęcona rocznicy dwustronnego porozumienia
| Fot. vrsa.lt

Dyrektor Instytutu Historii Litwy dr Alvydas Nikžentaitis w swoim przemówieniu podkreślił, że wydarzenie w Miednikach ma znaczenie symboliczne: odbywające się po raz pierwszy w rejonie wleńskim obchody symbolizują wagę polskiej mniejszości narodowej i jej interesów. Podziękował merowi rejonu wileńskiego za piękną inicjatywę i wyraził nadzieję, że upamiętnienie tej rocznicy będzie swego rodzaju zachętą dla obywateli tego samego państwa – litewskich Polaków i litewskich Litwinów – do integracji, współpracy i wspólnego patrzenia w przyszłość.

Podczas wydarzenia historycy i wybitni politycy obu krajów podzielili się swoimi refleksjami na temat rozwoju stosunków litewsko-polskich w dobie niepodległości, miejsca obu krajów w polityce historycznej. Pierwszą część wydarzenia zwieńczyło otwarcie wystawy.

Podczas wydarzenia historycy i wybitni politycy obu krajów podzielili się swoimi refleksjami
| Fot. vrsa.lt

Druga część polityczno-społecznego wydarzenia upamiętniającego rocznicę odbyła się 26 kwietnia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej, z udziałem polityków Litwy i Polski. Jubileusz traktatu był dobrą okazją nie tylko do wspomnień o przeszłości, ale także do omówienia aktualnych kwestii dla stosunków między krajami i dyskusji na temat przyszłości stosunków polskich-litewskich w szerszej perspektywie – współpracy regionalnej.

Organizatorami wydarzenia byli: Litewski Instytut Historii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy, Muzeum Historyczne w Trokach, Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Czytaj więcej: 30-lecie traktatu polsko-litewskiego. Debata była burzliwa: „lepiej rękę uciąć”, ale i „wybierzmy Europę”


Artykuł opublikowany w wydaniu magazynowym „Kuriera Wileńskiego” Nr 17 (50) 04-10/05/2024

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...