Komorowski: Polska to dla Japonii brama do rynku UE

Czytaj również...

Prezydent Bronisław Komorowski przekonywał podczas piątkowego polsko-japońskiego forum gospodarczego w Tokio, że Polska to dla Japonii atrakcyjna brama do rynku Unii Europejskiej.

„Polska to otwarta brama o atrakcyjnym progu wejścia do Europy dla japońskich przedsiębiorców” – podkreślił prezydent Polski.

Jak zaznaczył, warto wzmacniać relacje gospodarcze UE-Japonia.

Liczę na to, że negocjacje miedzy UE a Japonią dotyczące zawarcia umowy o partnerstwie gospodarczym zakończą się korzystnym porozumieniem, które przyczyni się do dalszego rozwoju współpracy także polsko-japońskiej – powiedział Komorowski.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman zauważył, że Japonia jest największym inwestorem azjatyckim w Polsce. Zwrócił uwagę, że na 300 japońskich przedsiębiorstw działających w Polsce 90 to firmy produkcyjne.

Inwestycje japońskie w Polsce to głównie branże motoryzacyjna i elektroniczna. Usilnie namawiamy partnerów japońskich do wyjścia poza te dwie dziedziny – zaznaczył Majman. Jak dodał, PAIiIZ namawia Japończyków, by inwestowali w Polsce w bazę naukowo-badawczą, w przetwórstwo spożywcze czy w energetykę.

W polskiej misji gospodarczej, która towarzyszy prezydentowi w podróży do Tokio, znalazły się firmy z branży spożywczej, logistycznej, transportowej, budowlanej czy kolejowej.

Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek reprezentuje w Tokio Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki zajmującego się białą gęsią kołudzką. Japończycy mówią, że pierze z gęsi chińskiej to w naszych sklepach dolna półka, a z gęsi kołudzkiej to najwyższa półka – podkreślił Kłopotek.

z Tokio Agnieszka Szymańska (PAP)

Afisze

Więcej od autora

Rozbawione Rudomino. Noc Świętojańska z rozmachem [Z GALERIĄ]

Atrakcyjny program artystycznyNa uczestników imprezy czekał niezwykle atrakcyjny program artystyczny. Artyści, którzy tego dnia wystąpili w Rudominie, zabrali wszystkich w wyjątkową muzyczną podróż. Na scenie wystąpił zespół „Jam Ram”...

Plener malarski dla artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego [Z GALERIĄ]

19 czerwca Centrum Kultury w Rudominie zaprosiło artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego do udziału w plenerze malarskim. Plener poprowadziła malarka Renata Utowka.Tegoroczny plener malarski został zorganizowany przy...

„Rodzina – najcenniejszy skarb”. Święto rodziny w Sawiczunach [Z GALERIĄ]

21 czerwca Centrum Kultury w Sawiczunach – filia Centrum Kultury w Rudominie – zaprosiło wszystkich na wyjątkowe święto rodziny, aby wspólnie spędzić czas i celebrować największy skarb, jakim jest...