Wakacyjne wspomnienia — kolonie w Siedlcach

Chociaż czas wakacji już się skończył, dzieci ze Szkoły-Przedszkola „Wilia” żyją jeszcze wspomnieniami z wakacji, a mianowicie mile wspominają czas spędzony na koloniach w Polsce, w Siedlcach.

Czytaj również...

Wyjazd miał miejsce w dniach 7-13 sierpnia. 37 dzieci wraz z 4 opiekunami ze Szkoły-Przedszkola „Wilia” w Wilnie wyjechało na kolonie do Siedlc. Odbyło się to w ramach zaproszenia Uniwersytetu Przyrodniczo–Humanistycznego, wydziału Nauk Społecznych Instytutu Pedagogiki w Siedlcach. Szkoła-Przedszkole „Wilia” i Instytut Pedagogiki mają podpisaną umowę o współpracy. Celem tego pobytu było wzmocnienie poczucia polskiej tożsamości kulturowej dzieci, upowszechnienie polskich tradycji narodowych, poznanie najważniejszych zabytków Polski, a także kształtowanie pięknej mowy polskiej.

Czytaj więcej: „Wilia” rośnie! Polską szkołę czeka rozbudowa

Opiekowały się nami panie prof dr hab. Anna Klim-Klimaszewska, dr Sabina Wieruszewska–Duraj oraz dr Małgorzata Wiśniewska wraz ze studentkami.

Codziennie odbywały się zajęcia z języka polskiego, był między innymi wieczór polskiego kina dla dzieci, spartakiada sportowa, wieczór teatralny oraz dyskoteka.

| Fot. archiwum Szkoły-Przedszkola „Wilia”

Podczas zajęć artystycznych dzieci malowały zbiorowy plakat „Pokój” z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.

| Fot. archiwum Szkoły-Przedszkola „Wilia”

Miałyśmy zajęcia edukacyjno-pokazowe w Centrum Symulacji Medycznej/ Ambulans, gdzie dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy medycznej, poznały pracę ratowników, co spodobało się tak bardzo, że wielu zaczęło marzyć o zawodzie ratownika.

Miło wspominamy wycieczkę do Warszawy, gdzie przeszliśmy ulicami Starówki, zwiedziliśmy Zamek Królewski, a na zakończenia odwiedziliśmy Łazienki Królewskie.

| Fot. archiwum Szkoły-Przedszkola „Wilia”

Rodzice i nauczyciele podkreślają ogromną rolę, jaką podczas tych wyjazdów odgrywa bezpośredni kontakt z „żywym” współczesnym językiem polskim. „Było bardzo fajnie i dobrze byłoby wrócić na kolonie za rok!” — tak brzmiała jednogłośna opinia wszystkich uczestników kolonii.

| Fot. archiwum Szkoły-Przedszkola „Wilia”

W imieniu dyrektor Szkoły–Przedszkola „Wilia” Pani Zofii Matarewicz, uczestników oraz rodziców pragniemy serdecznie podziękować Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w szczególności dla Pana Mikołaja Falkowskiego oraz dla Konsula Ambasady RP w Wilnie, Pani Irminy Szmalec, za udzielenie wsparcia finansowego, bez którego program kolonii nie byłby taki bogaty.


Nauczycielka Regina Filipowicz

Afisze

Więcej od autora

Plener malarski dla artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego [Z GALERIĄ]

19 czerwca Centrum Kultury w Rudominie zaprosiło artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego do udziału w plenerze malarskim. Plener poprowadziła malarka Renata Utowka.Tegoroczny plener malarski został zorganizowany przy...

„Rodzina – najcenniejszy skarb”. Święto rodziny w Sawiczunach [Z GALERIĄ]

21 czerwca Centrum Kultury w Sawiczunach – filia Centrum Kultury w Rudominie – zaprosiło wszystkich na wyjątkowe święto rodziny, aby wspólnie spędzić czas i celebrować największy skarb, jakim jest...

Letnia Szkoła Artystyczna w Solecznikach „W pracowni etruskiego artysty…”

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowych warsztatach artystycznych inspirowanych kulturą starożytnych Etrusków. Podczas dziesięciodniowych zajęć uczestnicy poznają sztukę, rzemiosło oraz codzienne życie jednego z najbardziej fascynujących ludów...