Zmarła Danuta Silienė, wieloletnia dyrektorka Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 14 grudnia 2024 r. odeszła do Pana Danuta Silienė, wieloletnia dyrektorka Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie, pedagog, wychowawczyni i osoba, która swoją pracą i zaangażowaniem wpisała się na stałe w historię wileńskiej oświaty.

Czytaj również...

Danuta Silienė urodziła się 4 października 1948 r. w rejonie solecznickim. Ukończyła Szkołę Średnią w Dziewieniszkach. W latach 1964–1968 studiowała nauczanie początkowe w Wileńskiej Szkole Pedagogicznej. Od 1968 do 1971 r. pracowała jako nauczycielka klas początkowych w Szkole Początkowej nr 51 w Wilnie, a od 1971 do 1984 r. — jako nauczycielka biologii w Szkole Średniej w Niemenczynie. W latach 1972–1979 kontynuowała naukę, studiowała biologię w Wileńskim Instytucie Pedagogicznym.

W 1984 r. rozpoczęła pracę w Szkole Średniej nr 19 jako wychowawczyni w świetlicy, od 1989 r. pracowała już jako nauczycielka klas początkowych.

W latach 1996–2005 była wicedyrektorem do spraw nauczania. Od maja 2005 r. czasowo pełniła obowiązki dyrektora. W 2007 r. wygrała konkurs na dyrektora, ogłoszony przez stołeczny samorząd i objęła stanowisko na stałe.

Dzięki jej determinacji i wizji w 2017 r. szkoła uzyskała status gimnazjum, wykorzystującego elementy Koncepcji Kształcenia Humanistycznej Kultury poprzez Sztukę.

Danuta Silienė pozostawała na stanowisku dyrektora do 31 lipca 2018 r., kończąc swoją ponad 50-letnią karierę pedagogiczną. Została nagrodzona dyplomami honorowymi Ministerstwa Oświaty oraz Samorządu Miasta Wilna.

Ciało śp. Danuty Silienė zostanie wystawione w poniedziałek, 16 grudnia, od godziny 16:00 w domu pogrzebowym „Ramybė” przy ul. Dzūkų 101a w sali nr 1. Odprowadzenie na cmentarz na Lipówce odbędzie się we wtorek, 17 grudnia, o godz. 12:00.

Społeczność Gimnazjum im. Władysława Syrokomli składa szczere wyrazy współczucia Rodzinie i bliskim Zmarłej. Pamięć o śp. Danucie Silienė pozostanie żywa w sercach tych, którzy mieli zaszczyt z nią pracować i uczyć się.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie.


Społeczność Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie

Afisze

Więcej od autora

„Wystarczy spojrzeć na narracje o powstaniu 1863 r.”. Doroszewska wytyka antypolonizm w Rosji

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński” nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad z Urszulą Doroszewską, byłą ambasador RP na Litwie (2017–2023). Doroszewska przekonuje, że budowanie wspólnej narracji historycznej między Polską a Litwą to element strategicznej odporności regionu — stawia na równi z infrastrukturą militarną czy energetyczną. Odnosi się do przemówienia Putina dzień przed inwazją na Ukrainę.

W Leszczyniakach działa silny samorząd uczniów. „Nie zawsze tak było”

Dyrektor Wileńskiej Szkoły w Leszczyniakach w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” opisała działalność samorządu uczniowskiego, który od kilku lat wychodzi poza funkcje formalne. Wskazuje też, że nie zawsze tak było.

W niemieżskim gimnazjum obowiązuje parytet języka podczas uroczystości. „Sprawiedliwość nie zawsze jest wyliczana matematycznie”

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński" nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad ze Zbigniewem Maciejewskim, dyrektorem polsko-litewskiego Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu. Maciejewski opisuje wypracowany przez lata model równego traktowania obu społeczności szkolnych — litewskiej i polskiej — niezależnie od proporcji liczebnych.