Więcej

  Medale z 28. Międzynarodowej Parafiady w rękach dzieci i młodzieży z Mickun

  Czytaj również...

  Uczniowie z Mickun wywalczyli 28 medali podczas 28. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży Fot. archiwum szkoły
  Uczniowie z Mickun wywalczyli 28 medali podczas 28. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży Fot. archiwum szkoły

  W dniach 7 – 29 lipca piętnastoosobowa grupa uczniów Gimnazjum w Mickunach, pod kierownictwem nauczyciela wychowania fizycznego Marka Wajtonisa (finaliści XVIII Parafiady Archidiecezji Wileńskiej), uczestniczyła w 28. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Warszawie. W tym roku młodzi sportowcy spotkali się pod hasłem „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”.

  28. Parafiada to prawie 1500 uczestników, 33 reprezentacje z Polski, 54 reprezentacje polonijne z 7 krajów (Litwa, Łotwa, Ukraina, Rosja, Białoruś, Rosja, Niemcy) oraz reprezentacja, która powróciła do nas po latach nieobecności – „Słoweński Orol” ze Słowacji. Uczestnicy wystartowali 1730 razy w 13 dyscyplinach sportowych. Wręczono 366 medali i 43 puchary dla zwycięzców poszczególnych konkurencji.
  Podczas uroczystości zamknięcia dokonano podsumowania i wręczenia nagród w trzech filarach, na których bazuje program Parafiady – stadion, teatr i świątynia. Uczestnicy parafiady kształcą te trzy kluczowe sfery swojego życia na różny sposób. Umysł – konkursami wiedzy, przeglądami teatralnymi, zwiedzaniem ciekawych miejsc, czy warsztatami historycznymi, serce poprzez kontakt z Bogiem, modlitwę, sakramenty i Mszę Świętą, natomiast wszystkie konkurencje sportowe i zdrowa rywalizacja rozwijają ciało parafiadowicza. W programie edukacji kulturalnej znaczące miejsce zajmowała historia. Realizowano projekt „Ku pierwszym Piastom”, upamiętniający 1050. rocznicę Chrztu Polski. Kamila Radziewicz, uczennica naszego gimnazjum, nie ograniczyła się udziałem w zawodach sportowych, pomyślnie uczestniczyła również w konkursie wiedzy religijnej „Chrzest = 966” oraz zajęła III miejsce. Młodzież mogła też wziąć udział w turnieju o tytule „Masters of Adventures” – nowej propozycji zajęć rekreacyjnych polegających na rozgrywaniu różnego typu gier: od układania puzzli, przez grę planszową, przestrzenną, typu „Escape Room” po turniej łucznictwa historycznego.

  W ogólnej klasyfikacji drużyn reprezentacja z Mickun zajęła piąte miejsce, jednak jeżeli chodzi o punktację w zawodach sportowych gimnazjaliści z Mickun okazali się niekwestionowanym zwycięzcą (trener Mark Wajtonis), zdobyli 335 punktów.  Na drugim miejscu klasyfikacji sportowej uplasowała się drużyna z miejscowości Dolina na Ukrainie (248 punktów), a na trzecim – Katolicki Klub Sportowy Viktoria ze Stalowej Woli (246 punktów). Ogółem uczestniczyło 89 drużyn. W koszykówce nasza drużyna również zajęła 1 miejsce, za co została nagrodzona dyplomem oraz pucharem. Poza tym nasi sportowcy wywalczyli 28 medali!
  Z Warszawy parafiadowicze udali się na dwutygodniowy obóz do Zakopanego, gdzie na nich czekały kolejne liczne zawody sportowe i plastyczne, nowe nagrody, medale, dyplomy i pamiątki. Młodzież poznała kulturę góralską znajdującą odzwierciedlenie w budynkach, zwyczajach i tradycjach oraz organizowanych imprezach i atrakcjach. Zwiedziła Gubałówkę  jedną z ważniejszych atrakcji Zakopanego, wybrała się na spacer Doliną Kościeliską, podziwiała Widok na Giewont z Doliny Strążyskiej. 29 lipca cała nasza drużyna szczęśliwie wróciła do Mickun.
  Uczestnicy wyrażają wdzięczność wszystkim organizatorom, wolontariuszom, opiekunom i uczestnikom 28. Parafiady. Dziękujemy Samorządowi Rejonu Wileńskiego, Związkowi Polaków na Litwie, w Mickunach oraz proboszczowi parafii mickuńskiej księdzu Eduardasowi Kirstukasowi.

  Afisze

  Więcej od autora

  Plany odnowienia dwóch terenów zielonych w rejonie wileńskim

  Spotkanie odbyło się na jednym z wybranych przez architektów terenów – Geograficznym Centrum Europy. Gości powitał Władysław Kondratowicz, dyrektor administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego, który krótko przedstawił rejon wileński – zielony pierścień o ogromnych możliwościach. – Rejon wileński jest łącznikiem między...

  Omówiono działania na rzecz prewencji pożarów w rejonie wileńskim

  W spotkaniu, które odbyło się 17 maja, wzięli udział i opowiedzieli o wdrażanych środkach zapobiegawczych Donatas Gurevičius, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Cywilnego Straży Wileńskiej Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa, Erikas Žalalis, naczelnik działu utrzymania ruchu Państwowej Straży Pożarnej, Kęstutis Velikianecas,...

  Spotkanie w fabryce drobiu „Vilniaus paukštynas” w Rudominie w sprawach istotnych dla lokalnej społeczności

  Dyrektor generalny Tadas Sprindžiūnas przedstawił działalność, procesy i wizję fabryki. Gościom pokazano główne zaplecze produkcyjne – rzeźnię i przetwórnię. Personel fabryki przedstawił też główne cele funkcjonowania zakładu – dostarczanie zdrowszej żywności, dbałość o czystsze środowisko i współpracę społeczną. „Vilniaus...

  Szkoła-przedszkole w Bujwidziszkach będzie miała nową dobudówkę

  Obecnie w szkole-przedszkolu w Bujwidziszkach działają dwie grupy wychowania wczesnoszkolnego (35 dzieci), oddział wychowania przedszkolnego (14 dzieci) oraz klasy początkowe, w których naukę pobiera 29 dzieci. W dwupiętrowym budynku dodatkowo powstanie 75 miejsc, a w wyposażonym pomieszczeniu będą działać...