Otwarcie wystawy „Polska i Litwa – razem w imię wolności” [GALERIA]

Czytaj również...

Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau w poniedziałek brał udział w otwarciu wystawy „Polska i Litwa – razem w imię wolności” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski oraz Ambasadę RP w Wilnie. Wystawa będzie dostępna do 27 września na placu Sirvydasa w Wilnie. Otwarcie uwiecznił nasz fotoreporter, Marian Paluszkiewicz.

„Myślę, że jest to bardzo wzruszający i potrzebny sposób uczczenia 30-lecia odnowienia naszych relacji dyplomatycznych. Właśnie ta wystawa wskazuje nam na to, co łączy nas bardziej niż cokolwiek innego: potrzeba wolności. Kiedy zastanawiamy się, co
po długich doświadczeniach wieku XIX i XX spowodowało, że jesteśmy tutaj dzisiaj razem w tak naturalny i radosny sposób, to przychodzi mi do głowy tylko jedna odpowiedź. Jest to nasza wspólna wolność” – oświadczył podczas otwarcia Zbigniew Rau.

Czytaj więcej: Wolni z wolnymi. 30-lecie nawiązania stosunków między Polską a Litwą

Fot. Marian Paluszkiewicz


Afisze

Więcej od autora

„Wystarczy spojrzeć na narracje o powstaniu 1863 r.”. Doroszewska wytyka antypolonizm w Rosji

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński” nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad z Urszulą Doroszewską, byłą ambasador RP na Litwie (2017–2023). Doroszewska przekonuje, że budowanie wspólnej narracji historycznej między Polską a Litwą to element strategicznej odporności regionu — stawia na równi z infrastrukturą militarną czy energetyczną. Odnosi się do przemówienia Putina dzień przed inwazją na Ukrainę.

W Leszczyniakach działa silny samorząd uczniów. „Nie zawsze tak było”

Dyrektor Wileńskiej Szkoły w Leszczyniakach w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” opisała działalność samorządu uczniowskiego, który od kilku lat wychodzi poza funkcje formalne. Wskazuje też, że nie zawsze tak było.

W niemieżskim gimnazjum obowiązuje parytet języka podczas uroczystości. „Sprawiedliwość nie zawsze jest wyliczana matematycznie”

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński" nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad ze Zbigniewem Maciejewskim, dyrektorem polsko-litewskiego Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu. Maciejewski opisuje wypracowany przez lata model równego traktowania obu społeczności szkolnych — litewskiej i polskiej — niezależnie od proporcji liczebnych.