Protest w obronie Polaków na Litwie w Warszawie

Czytaj również...

Fot. Piotr Apolinarski
Fot. Piotr Apolinarski

Podobnie jak w latach 2010 i 2011, także w tym roku, w trakcie oficjalnych obchodów Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego w Warszawie, członkowie stowarzyszenia Memoriae Fidelis oraz reprezentanci Federacji Organizacji Kresowych protestowali przeciwko dyskryminacji przez władze litewskie Polaków na Litwie.

Przyczyną protestu był, zapowiadany w mediach, udział — po rocznej absencji — w warszawskich obchodach prezydent Litwy Dali Grybauskaitė.
Protestujący rozwinęli po trzy transparenty, w różnych miejscach, po obu stronach tradycyjnej trasy przejścia prezydentów Polski i Litwy — od Grobu Nieznanego Żołnierza pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Głosiły one m. in. po polsku i po angielsku:

„Litewskie władze rabują Polakom ziemię, niszczą szkolnictwo, sieją nienawiść”;
„Władze litewskie łamią prawa człowieka”;
„Stop dyskryminacji Polaków na Litwie”;
„Nie bądźmy obojętni wobec krzywdy Polaków na Litwie”;
„Prosimy o pomoc dla Polaków dyskryminowanych na Litwie”.

Wprawdzie tym razem, choć obecna w Warszawie — parę godzin później spotkała się z prezydentem Bronisławem Komorowskim — Dalia Grybauskaitė nie pojawiła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie, tym niemniej transparenty upominające się o prawa Polaków na Litwie mogli obejrzeć licznie zgromadzeni warszawiacy. Można się także z nimi zapoznać, przeglądając fotograficzną relację PAP z obchodów.
Nasz protest miał także symboliczny wymiar krajowy. Można by powiedzieć, że był prowadzony w imieniu, wzywanych pod Grobem Nieznanego Żołnierza do apelu, obrońców kresów wschodnich.
Protest na Placu Piłsudskiego trwał około półtorej godziny, do zakończenia uroczystości.

Adam Chajewski
wiceprezes Federacji Organizacji Kresowych

Afisze

Więcej od autora

Rozbawione Rudomino. Noc Świętojańska z rozmachem [Z GALERIĄ]

Atrakcyjny program artystycznyNa uczestników imprezy czekał niezwykle atrakcyjny program artystyczny. Artyści, którzy tego dnia wystąpili w Rudominie, zabrali wszystkich w wyjątkową muzyczną podróż. Na scenie wystąpił zespół „Jam Ram”...

Plener malarski dla artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego [Z GALERIĄ]

19 czerwca Centrum Kultury w Rudominie zaprosiło artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego do udziału w plenerze malarskim. Plener poprowadziła malarka Renata Utowka.Tegoroczny plener malarski został zorganizowany przy...

„Rodzina – najcenniejszy skarb”. Święto rodziny w Sawiczunach [Z GALERIĄ]

21 czerwca Centrum Kultury w Sawiczunach – filia Centrum Kultury w Rudominie – zaprosiło wszystkich na wyjątkowe święto rodziny, aby wspólnie spędzić czas i celebrować największy skarb, jakim jest...