Więcej

  Jubileuszowy 10. Tydzień Muzyki Fanfarowej w Trokach

  Czytaj również...

   Neringa i Arvydas Mišeikisowie od 10 lat stwarzają możliwości rozwoju i wzrostu młodych talentów muzycznych na Litwie Fot. archiwum
  Neringa i Arvydas Mišeikisowie od 10 lat stwarzają możliwości rozwoju i wzrostu młodych talentów muzycznych na Litwie Fot. archiwum

  Wczoraj, 28 lipca, projektem muzycznym „Morze w lesie” w Centrum Biznesu i Wypoczynku „Trakų Galvė” rozpoczął się X Tydzień Muzyki Fanfarowej w Trokach, który potrwa do 3 sierpnia. Organizatorem tygodniowej imprezy muzycznej jest Szkoła Sztuk Pięknych w Trokach.

  Tydzień Muzyki Fanfarowej obejmuje tak naprawdę trzy święta: międzynarodową szkołę kształcenia umiejętności muzycznych, szkolenia kwalifikacyjne dla nauczycieli muzyki oraz Międzynarodowy Festiwal „Mes sveikinam Trakus” („Witamy Troki”). Inicjatorami i głównymi organizatorami imprezy są Neringa i Arvydas Mišeikisowie. Pani Neringa jest wieloletnim dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Trokach, a pan Arvydas jest kierownikiem orkiestry fanfarowej szkoły.

  — 10 lat dla tego wydarzenia muzycznego, to jednocześnie dużo i mało. Większa odpowiedzialność, ale też więcej radości i satysfakcji z wykonanej pracy. W sprawach organizacyjnych jest o wiele łatwiej, impreza jest znana, nie brakuje chętnych udziału w międzynarodowej szkole kształcenia umiejętności muzycznych, nie brakuje też widzów i przyjaciół naszej imprezy – mówi pani Neringa.

  Reklama (dobiera algorytm zewnętrzny na podst. ustawień czytelnika)

  Na stronie internetowej „The Culture Trip” („Kulturowa podróż”), na której są reprezentowane najważniejsze wydarzenia kulturalne z całego świata, autorzy strony wśród 10 najważniejszych wydarzeń kulturowych, które nie można ominąć będąc na Litwie w tym roku, wymieniają również Tydzień Muzyki Fanfarowej.

  W tym roku do udziału w szkoleniach umiejętności muzycznych zarejestrowało się ponad 100 uczestników z Litwy, Estonii, Francji, Słowenii i Holandii. W tegorocznej szkole będzie pracowało 12 pedagogów, prawdziwych fachowców swego dzieła. Wśród nauczycieli są sławne na całym świecie nazwiska: Steven Mead (Wielka Brytania), Jukka Harju (Finlandia), Sami Al Fakir (Szwecja), Tom Poulson (Wielka Brytania), Bert Langeler (Holandia/Estonia), Jonas Bylund (Szwecja), Liutauras Janušaitis, Domas Alekna i Laimonas Masevičius z Litwy.

  — W 2003 roku organizowaliśmy festiwal orkiestr dętych. Jednak takich imprez na Litwie już było kilka, a my marzyliśmy o tym, aby była to impreza korzystna przede wszystkim dla uczniów naszej szkoły. Dlatego postanowiliśmy, aby festiwal miał kierunek kształcący, tak została powołana międzynarodowa szkoła doskonalenia umiejętności. Odważyliśmy się wysłać zaproszenia do najsłynniejszych mistrzów muzyki fanfarowej, które zostały przyjęte. Po roku, w 2004 startował projekt Tygodnia Muzyki Fanfarowej — opowiada o historii tej imprezy Neringa Mišeikienė.

  — Tradycyjnie możemy przyjąć około 100 uczestników. Chętnych jest zawsze więcej, nie mamy jednak możliwości. Średnio każdego roku 25 procent uczestników — to są nowi uczniowie, którzy biorą udział w naszym projekcie po raz pierwszy. Mamy jednak wielu takich, którzy od 10 lat są z nami – zaznacza Arvydas Mišeikis.

  Tydzień Muzyki Fanfarowej to również święto promujące Troki i Litwę.
  — Przed 10 laty, gdy nasza szkoła wysyłała zaproszenia słynnym muzykom, większość z nich nigdy nie była w Europie Wschodniej. Dla nich Litwa to był mały, postsowiecki kraj, a Troki mała wieś, która posiada bardzo ambitne plany. Jednak po pierwszym Festiwalu, lody ruszyły, wzajemne poznanie wywołało już inne emocje i przeżycia. Każdy z przybywających tu muzyków na swojej stronie internetowej umieszcza link naszego projektu, w ten sposób jesteśmy znani tak naprawdę w ogromnym środowisku artystycznym na całym świecie — mówi Neringa Mišeikienė.

  Międzynarodowa szkoła letnia, w której wykładają profesorowie światowej sławy to ważne doświadczenie i niesamowite przeżycia dla młodych muzyków. To nie tylko kształcenie swoich umiejętności, to wspaniała atmosfera, obcowanie, doskonalenie wiedzy języka angielskiego i ogromna motywacja skierowana na wynik.
  — Co może być bardziej motywującego dla dzieci i młodzieży niż wspólne zajęcia, nauka, a potem występ w ogromnej sali z nauczycielem? – pyta nasza rozmówczyni.

  — Muzyka w życiu każdego człowiek odgrywa bardzo ważną rolę. Rodzice wiedzą, że dziecko, które ma kontakt ze sztuką, rozwija się inaczej. Muzyka budzi wrażliwość, rozwija wyobraźnię, uczy samodzielności myślenia oraz zaspokaja wiele potrzeb emocjonalnych. Daje wiele umiejętności, które będą potrzebne w życiu. W ciągu 10 lat ponad 1 000 młodych muzyków rozwijało swój talent właśnie w naszej międzynarodowej szkole w Trokach. Trudno wyróżnić jeden lub dwa koncerty tegorocznego Tygodnia, każdy jest wart, aby przyjść – zapraszała pani Neringa.

  Wśród sponsorów imprezy wiele spółek prywatnych, funduszy, instytucji państwowych i pozarządowych. Podstawowi sponsorzy to Samorząd Rejonu Trockiego oraz Rada Kultury Litwy

  Wszystkie koncerty Tygodnia Muzyki Fanfarowej są bezpłatne i będą odbywać się wieczorami w różnych miejscach Trok: w Zatroczu w pałacu Tyszkiewiczów, w kościele w Trokach, w Domu Kultury Trok, w naturalnej scenerii przed Zamkiem Trockim, w trockiej restauracji „Pirosmani”, w Centrum Rozrywki i Biznesu „Trakų Galvė”. Galowy koncert można będzie obejrzeć 3 sierpnia o godzinie 17 w Domu Kultury Trok. Powstała w ramach Tygodnia Muzyki Fanfarowej orkiestra zaprezentuje swoje umiejętności pod kierownictwem Berta Langelera, a solistami będą słynni nauczyciele. Tego samego dnia wieczorem o godz. 21 w restauracji „Pirosmani” o godzinie 21 odbędzie się wieczór jazzowy uczniów i nauczycieli Tygodnia Muzyki Fanfarowej.

  Reklama (dobiera algorytm zewnętrzny na podst. ustawień czytelnika)

  Afisze

  Więcej od autora

  To w Wilnie czuję się u siebie…

  Teresa Gumowska-Kacmajor przyjechała do Gdańska z Wilna w wieku 11 lat. Tu ukończyła szkołę średnią, studia lekarskie, tu realizowała się zawodowo i rodzinnie. Jednak nigdy nie czuła się prawdziwą gdańszczanką. Gdy w latach 70. przyjechała po raz pierwszy na Litwę...

  Młodzi zdolni: Ewa Siemaszkiewicz

  Młodzi Polacy z Litwy po ukończeniu polskich szkół w różny sposób szukają swej życiowej drogi. Polska, jako kraj nauki i zamieszkania, jest jedną z nich. Ewa Siemaszkiewicz, studentka IV roku medycyny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest maturzystką Szkoły Średniej im....

  Wielki patriota i strażnik prawdziwej historii Polski

  Stanisław Władysław Śliwa od wielu lat stoi na czele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego łączącego ponad 5 tysięcy członków, ludzi różnych zawodów i stanów w wieku od 18 do 90 lat w całej Polsce. Organizacja, która rok...

  Każdy na swój sposób płaci za swoje tęsknoty…

  "Miejsce, gdzie się osiedlasz, nie jest wystarczająco pojemne dla wszystkiego, co pragniesz przechować. To, co jest twoje, przynależy także do miejsca. Zmieniasz miejsce, rezygnujesz więc z niektórych rzeczy i zyskujesz inne. Zaspokajasz jedną tęsknotę, ale otwierasz drzwi kolejnej. Każda...