Wileński spektakl POP-EZJA na festiwalu teatralnym w Zgierzu

Czytaj również...

Polski Teatr w Wilnie pod kierownictwem Ireny Litwinowicz został zaproszony do Zgierza w województwie łódzkim w Polsce na konkurs-festiwal „Słodkobłękity” – Zgierskie Spotkania Małych Teatrów ze spektaklem POP-EZJA w reżyserii Bożeny Sosnowskiej i Romualda Ławrynowicza.

| Fot. Polski Teatr w Wilnie

Jak zaznaczają organizatorzy, festiwal napotkali przypadkowo. Zobaczyli ogłoszenie na Facebooku, a po wysłaniu zgłoszenia zakwalifikowali się. Wyjazd sfinansowała Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie.

Niżej możemy przeczytać relację wileńskich twórców z wycieczki do Zgierza.


Sobota w Zgierzu

Do Zgierza przybyliśmy w sobotę, a dzień zaczął się od wycieczki po miasteczku. Podczas wycieczki zwiedziliśmy m. in. jeden z najstarszych basenów w Polsce. Po wycieczce oglądaliśmy spektakle konkursowe. Wśród nich szczególne wrażenie wywarły na nas „Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki” oraz „Smolarek”, świetnie przedstawiający realia współczesnej Polski.

Po występach festiwalowych idziemy szykować się do własnego grania, dopinamy wszystko na ostatni guzik i nagle dowiadujemy się, że nasz spektakl został przeniesiony na inny czas i miejsce. Więc idziemy na następny spektakl. To monodram „Dziewięć sekwencji z życia matki”, który opowiada o depresji poporodowej, w wykonaniu Katarzyny Linke z Częstochowy.

Czas próby

Wreszcie nadchodzi nasz czas. Mamy godzinę , ekipa techniczna pomaga nam ze światłami i wszystkimi wyzwaniami techniki. Już stoimy na scenie, gramy, emocje nas przepełniają, a reakcje widzów dodają skrzydeł. Grało się tak, jak w domu. Atmosfera festiwalu i miejsce spowodowały, że było to chyba jedno z naszych najlepszych przedstawień.

| Fot. Polski Teatr w Wilnie

Po spektaklu przenosimy się na dyskusje. Słuchamy wypowiedzi o innych spektaklach, dyskutujemy, opowiadamy o sobie i o naszym o teatrze. Oczywiście, podczas debaty nie zabrakło emocji i różnych opinii na temat przedstawień. W jury zasiedli Iwona Konecka, Marcin Brzozowski i Piotr Olkusz.

Wysoko ocenieni

Z niecierpliwością czekaliśmy na opinie o naszym spektaklu, bardzo chcieliśmy usłyszeć zdanie jurorów. Zostaliśmy przyjemnie zaskoczeni – jurorzy bardzo pochlebnie ocenili POP-EZJĘ. Ich zdaniem, głównym walorem spektaklu są młodzi aktorzy. Komisja stwierdziła, że to zdolna i ambitna młodzież, która wspaniale prezentuję się na scenie.

Także wskazali, co jeszcze w naszych działaniach można poprawić i dodać. Jurorzy dobrze też ocenili scenografię multimedialną Romana Niedźwieckiego, która mocno konkurowała z aktorami i widz musiał wybierać, co oglądać. Podkreślili, że filmowa inscenizacja wierszy jest kapitalnym pomysłem.

Wyróżnieni

Wreszcie doszło do wręczenia nagród. W czasie oczekiwania na werdykt nasze emocje sięgnęły zenitu. Nasz spektakl został wyróżniony, a Maria Żukowska otrzymała nagrodę w II kategorii, w wysokości 1000 zł za sceniczną osobowość, siłę i aktorską wyrazistość. 

Bardzo się cieszymy, że mieliśmy okazję pokazania POP-EZJI na tym wspaniałym festiwalu. Po warszawskim Teatrze Druga Strefa w lipcu, zgierski festiwal był już drugą naszą odsłoną w Polsce tego lata. Zarówno opinie fachowców i otrzymane nagrody, jak i entuzjastyczne reakcje publiczności przekonują nas, że tworzenie nowoczesnych przedstawień na podstawie twórczości literackiej Polaków z Litwy to dobry wybór, który zamierzamy kontynuować i rozwijać w najbliższych latach.


Na podst.: Polski Teatr w Wilnie

Afisze

Więcej od autora

Plener malarski dla artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego [Z GALERIĄ]

19 czerwca Centrum Kultury w Rudominie zaprosiło artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego do udziału w plenerze malarskim. Plener poprowadziła malarka Renata Utowka.Tegoroczny plener malarski został zorganizowany przy...

„Rodzina – najcenniejszy skarb”. Święto rodziny w Sawiczunach [Z GALERIĄ]

21 czerwca Centrum Kultury w Sawiczunach – filia Centrum Kultury w Rudominie – zaprosiło wszystkich na wyjątkowe święto rodziny, aby wspólnie spędzić czas i celebrować największy skarb, jakim jest...

Letnia Szkoła Artystyczna w Solecznikach „W pracowni etruskiego artysty…”

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowych warsztatach artystycznych inspirowanych kulturą starożytnych Etrusków. Podczas dziesięciodniowych zajęć uczestnicy poznają sztukę, rzemiosło oraz codzienne życie jednego z najbardziej fascynujących ludów...