Samorząd Rejonu Wileńskiego otrzyma 1 000 000 litów na odnowienie szpitala w Czarnym Borze

Czytaj również...

Certyfikat - dowód otrzymania 1 000 000 litów na odnowienie szpitala w Czarnym Borze
Certyfikat - dowód otrzymania 1 000 000 litów na odnowienie szpitala w Czarnym Borze

W dn. 9 września br. dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Lucyna Kotłowska podpisała umowę, na mocy której Samorząd otrzyma 1 000 000 litów na odnowienie Szpitala Opieki Paliatywnej w Czarnym Borze. Umowę L. Kotłowska podpisała z Ministerstwem Gospodarki oraz organizacją pożytku publicznego „Litewska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości”.

Prace remontowe

85% kwoty pochodzi z funduszy unijnych, 15% – to środki przeznaczone z budżetu państwa.

Aktualnie z powodu technicznego stanu gmachu dochodzi do dużych strat energii cieplnej, które z kolei skutkują nieefektywnym wykorzystaniem przeznaczanych na to środków.

Zakończenie prac remontowych planowane jest na koniec kwietnia 2010 roku.

Zwiększenie miejsc

Obecnie szpital ma 33 łóżka, planowane prace pozwolą na zwiększenie ilości łóżek do 50. W szpitalu zatrudnieni są 2 lekarze (rodzinny i terapeuta), 9 pielęgniarzy, 5 pomocników pielęgniarzy, laborantka kliniczna, masażysta, pomocnik terapeuty ruchowego, pracownik społeczny, 7 pracowników pomocniczych.
Szpital wybudowano w roku 1991. W tymże roku otworzył on swe podwoje dla pierwszych pacjentów.

Uwaga władz

Główny lekarz szpitala czarnoborskiego Walentyna Jeleńskich pozytywnie ocenia wysiłek Samorządu Rejonu Wileńskiego skierowany na odnowienie szpitala oraz zapewnienie tym samym lepszych warunków dla starzejącej się społeczności gminy Czarny Bór.

„Niezmiernie cieszy nas otrzymywana pomoc oraz całokształt pracy na naszą rzecz, na rzecz naszych pacjentów. Społeczność starzeje się, toteż tego typu placówki zdrowotne są bardzo potrzebne. Bardzo dobrze, że placówki te swą uwagą i troską obdarzają władze rejonu”.

Samorząd – aktywnym wnioskodawcą

Samorząd Rejonu Wileńskiego bardzo aktywnie pozyskuje środki pochodzące z funduszy Unii Europejskiej. W sierpniu br. Wydział Inwestycji złożył 4 wnioski o otrzymanie wsparcia unijnego, we wrześniu planowane jest złożenie kolejnych 9 wniosków.

W roku bieżącym Samorząd już otrzymał ponad 6 mln litów na odnowę Szkoły Średniej w Sużanach, Gimnazjum „Ryto” w Rudominie oraz na wybudowanie Centrum Kryzysowego Rodziny i Dzieci we wsi Kowalczuki.

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...