Licheń latem

Czytaj również...

Fot. archiwum ASRW

Lato — to okres pielgrzymek. Zwiedzając święte miejsca każdy z nas może poczuć się pątnikiem.

7 sierpnia br. z miejscowości Czarny Bór wyruszyła pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Swą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Niepokalanowa. Tutaj znajduje się muzeum św. Maksymiliana Kolbe. Przy głównym wejściu do muzeum widnieje napis: „Był człowiek…”, wprowadzający nas w klimat ofiary życia za życie, jaką złożył św. Maksymilian w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Życie i tragiczny los Wielkiego Człowieka, jakim był św. Maksymilian, wprowadziły nas w głęboką zadumę…

Następnie podążyliśmy w kierunku Żelazowej Woli, gdzie znajduje się odnowione muzeum genialnego kompozytora Fryderyka Chopina. Miejscowość ta — to raj dla oka i ucha. Na terenie pieczołowicie wypielęgnowanego parku z rzadkimi drzewostanami znajduje się szlachecki dworek, w którym są eksponowane rzeczy należące niegdyś do rodziny Chopinów. Zwiedzającym towarzyszą melodie z dzieł słynnego twórcy. Byliśmy zachwyceni tym obiektem architektoniczno-przyrodniczym.

W Licheniu Matka Boża zaznaczyła swą obecność — odcisnęła swe stopy na licheńskiej ziemi Fot. archiwum ASRW

Znów naprzód. Podążamy już do naszego ostatecznego celu — Lichenia. Tu znajduje się Sanktuarium z Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Gdy wjechaliśmy do Lichenia, z zieleni wyłoniła się świątynia-kolos. Mieliśmy możliwość dokładnie zwiedzić miasto, wspiąć się na wieżę bazyliki i obejrzeć niepowtarzalną panoramę okolicy. Z ust przewodnika płynęły niesamowite historie o cudownych obrazach i świętych ludziach. Zwiedziliśmy Golgotę, obiekt wybudowany z głazów polnych. Wstąpiliśmy do kościoła św. Doroty. Uczestniczyliśmy we Mszach świętych; szczególne wrażenie wywarła na nas Msza św. wieczorna, zakończona procesją ze świecami. Każdy z nas mógł pomodlić się lub wznieść prośbę w swojej intencji. Właśnie w Licheniu Matka Boża zaznaczyła swoją obecność – odcisnęła swoje stopy na licheńskiej ziemi.

Bogatsi duchowo i pełni dobrych chęci wyruszyliśmy z powrotem na Litwę.

Pielgrzymka została zorganizowana dzięki inicjatywie pani Renaty Adamowicz, dyrektora filii Środowiskowego Centrum Usług Socjalnych Starostwa Czarnoborskiego Domu Samopomocy „Pod jednym dachem”. W imieniu całej grupy chciałabym pani Renacie serdecznie podziękować. Do realizacji wycieczki przyczyniły się także p. Stanisława Wołodkowicz i p. Wioleta Milewska. Wszystkim paniom szczere Bóg zapłać.

Ewa Kupcewicz

Fot. archiwum ASRW

Fot. archiwum ASRW

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...