W Polsce protestowano przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie

Czytaj również...

W sobotę, 17 marca, o godzinie 11, w wielu miastach Polski (Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Toruniu, Poznaniu, Łodzi, Siedlcach i Katowicach) odbyły się manifestacje i pikiety solidarnościowe z demonstrującymi w tym samym czasie Polakami w Wilnie. Zorganizowała je Prawica Rzeczpospolitej. W Warszawie organizatorów wspierała Federacja Organizacji Kresowych; znacząco zaznaczyło swoją obecność stowarzyszenie „Memoriae Fidelis”.

Kilkudziesięciu (ok. 50) uczestników zebrało się pod ambasadą Litwy, w Alejach Ujazdowskich. Rozwinięto używane poprzednio transparenty protestujące przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie, a także nowe: „gigantyczny” (5m x 1,5m), z polsko– i angielskojęzycznym napisem: „Władze litewskie rabują Polakom ziemię, niszczą szkolnictwo i sieją nienawiść” oraz „Wilno Warszawa wspólna sprawa”.

Manifestację otworzył Lech Łuczyński, sekretarz generalny Prawicy Rzeczpospolitej, po czym przekazał głos przewodniczącemu partii marszałkowi (były marszałek Sejmu RP — red.) Markowi Jurkowi. Marszałek, odwołując się do szczytnych tradycji współżycia Polaków i Litwinów w jednym państwie oraz wspólnej walki o wolność z carskim zaborcą i sowieckim totalitaryzmem, podkreślił, że Polska i Litwa mając wspólne interesy powinny ze sobą współdziałać. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ litewskie władze dyskryminują Polaków na Litwie, łamiąc w ten sposób traktat polsko-litewski. Dlatego Prawica Rzeczpospolitej postuluje powołanie rządowo-sejmowej Komisji do zbadania realizacji postanowień Traktatu wobec Polaków na Litwie.

Następnie zabrał głos niżej podpisany, wiceprezes Federacji Organizacji Kresowych. Najpierw odnosząc się do rozpowszechnianych ostatnio tez (np.: w programie I polskiego Radia) jakoby nasze manifestacje (w Polsce i w Wilnie) nie sprzyjały dobrym stosunkom polsko-litewskim oświadczyłem, że zły stan wzajemnych stosunków jest rezultatem szykanowania litewskich Polaków przez władze litewskie, a organizowane przez nas manifestacje, zarówno dzisiejsze jak i poprzednie, służą poprawie tych stosunków, ponieważ stosunki polsko-litewskie będę tylko wtedy dobre, kiedy Polacy na Litwie będą swobodnie korzystali z przysługujących im praw.

Poinformowałem również zebranych o rozpętanej na Litwie hecy w kwestii terminu manifestacji (jakoby w 74. rocznicę polskiego ultimatum przedstawionego Litwie Kowieńskiej, a nie w pierwszą rocznicę uchwalenia ustawy o reformie szkolnictwa) oraz o reakcji posłów litewskich (postulat zmiany terminu demonstracji) i polskich (to posłowie koalicji rządowej ustalili przed rokiem termin protestu). Jako ewenement odnotowałem zachowanie władz Wilna, które nie ugięły się przed naciskiem i zezwolenia na demonstrację nie cofnęły.

Kończąc omówiłem przygotowany dla Forum Rodziców Szkół Polskich „Raport o wynikach polskich szkół (…) Wileńszczyzny”. Zwróciłem uwagę, że Raport całkowicie obala głoszone przez władze litewskie „mity” (faktycznie kłamstwa) mające świadczyć o niskim poziomie polskiej oświaty oraz podważa założenie leżące u podstaw uchwalonej przed rokiem reformy oświaty. Na zaczerpniętych z Raportu przykładach pokazałem skalę dokonywanych przez władze litewskie manipulacji.

Kolejny mówca, Aleksander Szycht — prezes Stowarzyszenia „Memoriae Fidelis” — przypomniał mniej znane opinii publicznej postanowienia reformy, których skutkiem będzie zamykanie polskich szkół niezależnie od tego, czy będą chętni do pobierania w nich nauki, czy nie. Mówił również o fiasku rozmów polsko-litewskich o reformie oświaty i przestrzegał przed bezczynnością. Zwracał również uwagę na inne problemy Polaków, tj. kradzież ziemi czy wymierzone w ich prawa polityczne próby zmian granic okręgów wyborczych.

Następnie odczytał skierowany do mieszkańców Wileńszczyzny Apel Komitetów Strajkowych Szkół Polskich na Litwie.

Krzysztof Kawęcki — wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej — wyrażając poparcie dla manifestujących w Wilnie Rodaków, odczytał „Rezolucję solidarności z Polakami na Litwie” wzywającą władze litewskie do rezygnacji z ujednolicenia wymagań maturalnych z języka litewskiego, wprowadzania nauczania po litewsku różnych przedmiotów, likwidacji polskich szkół oraz do uczciwej reprywatyzacji, umieszczania dwujęzycznych nazw miejscowości i ulic, polskiej pisowni polskich nazwisk, rezygnacji z zamiarów zmian granic okręgów wyborczych.

Uczestnicy manifestacji przyjęli Rezolucję przez aklamację — jednomyślnie i bez głosowania. Podobnie postąpili uczestnicy manifestacji i pikiet w innych miastach.

Profesor Andrzej Czachor przypomniał o silnych więzach łączących Polskę i Litwę, deklarował solidarność z walczącymi o swoje prawa Polakami na Litwie i wyraził nadzieję na poprawę ich sytuacji.

Po wystąpieniu prof. Czachora manifestacja została zakończona.

Przebieg manifestacji relacjonowały i nagrywały liczne stacje telewizyjne i rozgłośnie radiowe.

W przededniu manifestacji jej organizatorzy zwrócili się do premiera RP Donalda Tuska — Prawica Rzeczypospolitej z „Listem otwartym” (w dniu 15 marca), a Federacja Organizacji Kresowych z „Apelem” (w dniu 16 marca) — postulując w tych dokumentach powołanie rządowo-sejmowej Komisji do zbadania realizacji postanowień Traktatu wobec Polaków na Litwie. W przypadku stwierdzenia naruszeń zagwarantowanych w Traktacie praw Polaków Prawica Rzeczypospolitej domaga się podjęcia przez władze państwowe stosownych działań w stosunkach dwustronnych i na arenie międzynarodowej. Federacja Organizacji Kresowych postuluje natomiast renegocjacje Traktatu.

Adam Chajewski
wiceprezes Federacji Organizacji Kresowych

Afisze

Więcej od autora

Wspólne uczczenie Dnia Koronacji Króla Litwy Mendoga oraz Dnia Hymnu Narodowego!

RUDOMINO (Centrum Kultury w Rudominie, ul. Wileńska 2):Zespół wokalny „Gija”;Profesjonalny męski zespół a cappella „Quorum”.NA GÓRZE JUOZAPINĖ (Juozapinė, rejon wileński):Zespół wokalny „Kolurija”;Zespół wokalny „Baladė”;Chór „Pagirių dainoriai”.BUKISZKI (ul. Mokyklos 1):Zespół...

Uroczystość ku czci św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach [Z GALERIĄ]

Święto rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach.Podczas liturgii wierni modlili się w intencji wszystkich Janów i Janin, życząc im zdrowia oraz wszelkich...

Rozbawione Rudomino. Noc Świętojańska z rozmachem [Z GALERIĄ]

Atrakcyjny program artystycznyNa uczestników imprezy czekał niezwykle atrakcyjny program artystyczny. Artyści, którzy tego dnia wystąpili w Rudominie, zabrali wszystkich w wyjątkową muzyczną podróż. Na scenie wystąpił zespół „Jam Ram”...