Towarzyski mecz „Polonii” z „Žalgirisem” zakończony bandycką napaścią

60
37

Towarzyski mecz między dwoma klubami piłkarskimi — „Polonią Wilno” i „Žalgirisem” — zakończył się wygraną Litwinów wynikiem 8:1. „Polonia” w tym sezonie po raz pierwszy od lat gra w I lidze (awansowała z II ligi), „Žalgiris” zaś gra w litewskiej ekstraklasie — „A lyga”.

Na początku meczu, w drugiej minucie, bramkę zdobył dla wileńskiego klubu Mindaugas Vilius, jednak później inicjatywę przejął „Žalgiris” i mimo kilku udanych ataków, „Polonia” nie zdobyła więcej punktów. Dla „Žalgirisu” pięć bramek strzelił Szkot Calum Elliot (w 19, 21, 41, 46 i 63 minutach), kolejne dwie strzelił Chorwat Tomislav Pek (w 85 minucie z rzutu karnego i w 88 min.), a także jedną w 65 minucie zdobył Artūras Jeršovas.

Po meczu doszło do ataku kibiców „Žalgirisu”, wspomaganych przez litewskich neonazistowskich skinheadów, na kibiców „Polonii” przy wyjściu ze stadionu. Mimo dysproporcji sił na trybunach (mecz oglądało ok. 50 kibiców „Polonii” i ok. 30 kibiców „Žalgirisu”), do bandyckiego ataku ruszyła o wiele większa liczba osób — szacuje się, że było ich około 120. Mimo zasłoniętych twarzy, było widać że napastnicy wywodzili się z różnych litewskich klubów kibicowskich oraz ugrupowań skinowskich. Do ataku ruszyli z okrzykiem „Lietuva lietuviams!” (lit. „Litwa dla Litwinów”), z tłumu dochodziły też pojedyncze przekleństwa i obelgi pod adresem Polaków. Mimo dwukrotnej przewagi liczebnej napastników i biernej postawy policji, kibice „Polonii” obronili swoją flagę, której zniszczenie, jak sądzą, chodziło agresorom. Policja nikogo nie zatrzymała.

60 KOMENTARZE

 1. Litwini , co tu sie dziwic, pokazuja na co im maksymalnie stac 🙁 tolerancja niesamowita 🙁

 2. zapraszam neonazistów z Litwy na pogawędkę w centralnej Koronie. Jest taka stacja paliwa, gdzie podejmuje skromnym posiłkiem strudzonych gości.
  Wiem, jak wszędzie wśród ludzi, że nie wszyscy Litwini słuchają i przyjmują to, co szepcą media na podświadomość lub oficjalnie do mózgów.
  Również tu na forum w kwietniu, spotkałem się z przychylną odpowiedzią na mój komentarz, użytkownika forum podającego się za Litwina.
  Chłopcy z Polonii – tak trzymać! – na Was u nas w Koronie czeka przyjęcie (min. woda środkowo europejska, wydobywana tradycyjną metodą z dziada pradziada)

 3. Jak serca niedotlenione to i mózgi nie pracują normalnie. Więcej wolności dzikusom, a niebawem całkiem Litwę zakopią do piachu “historii”.

 4. Nic tylko podpuścić naszych koroniarskich kiboli, żeby wpadali na mecze Polonii. Zamiast prać się między sobą, by się przydali do czegoś.

 5. Trzeba powiększyć szeregi Polonii Wilno i to bardzo, być bardziej zorganizowanymi, nawiązać kontakty z klubami kibicowskimi w Koronie i otrzymać jakieś porady… aby w następny raz kłumpiom swoje miejsce!
  Brawa za ucalenie flagi!

 6. Brawa za podjecie walki! Ciekawe gdzie ci napastnicy byli gdy polacy sie bawili w kownie.

 7. A jednak teraz możemy przyznać, że kibole w Wilnie i Kownie wykonali dobrą robotę.

 8. to wynik demokracii i powszechnej
  propogandy o przewadze wartošci alež widzimy že to jest klamstwo,žadnej tolerancii-hanba i
  tylko!

 9. Skoro przez ostatnie lata p.prezydentowa,rząd,politycy wszelkiej maści oraz media litewskie stwierdziły iż największym zagrożeniem dla Litwy jest Polska i Polacy,to mamy efekty tej polityki.
  Zdziwienie tylko budzi głupota tych “elit”,które potem są zdziwione że RP ma gdzieś współpracę zarówno gospodarczą jak i polityczną.Zaś obecne wypowiedzi polskich urzędnikow o planowanych inwestycjach myślę że należy traktować jak “polityczną poprawność” która tak naprawdę nic nie kosztuje,a wspólnych inwestycji od tego nie przybędzie.

 10. Towarzyski mecz „Polonii” z „Žalgirisem” zakończony bandycką napaścią…

  Po napasci policja litewska naliczyla 18 trupow kibicow Polonii, z wyrzniętymi na czolach orlami.

  Myslcie co piszecie, i nie strachajcie ludzi. Zwykla kibolska patasowka. Brawo dla fanow Polonii za zachowanie flagi. I nie czepiajcie tu polityki.

 11. Taka sytuacja powinna mieć finał w sądzie – tak rozróbki pseudokibiców są traktowane w cywilizowanych krajach.Powinny być przejrzane nagrania kamer z meczu,wyłowieni pseudokibice a podłoże nietolerancji wypalone gorącym żelazem (paragrafów
  kodeksu karnego).

 12. To nie była zwykła kibolska potasowka, jeżeli zaatakowali ludzie z różnych litewskich klubów kibicowskich oraz ugrupowań nacjonalistów, czy może ktoś potwierdzić że to prawdziwa informacja ????

 13. Przepraszam “chaim” ,ale to jawno nie byla “patasowka” kibicowska .Widoczne jest jak to bylo zorganizowane .To nie byli kibice ,lecz po prostu bandyci .Zanim mnie nie zawalili to prawie nikt nie udezal,a gdy tylko zwalilem sie to posypal sie grad uzezen w glowe i to tylko w glowe,na ciele nigdzie nie ma ani siniaka .Wiele wiem,tak celnie kopia tylko w rozprawach bandyckich,ktore wiedza gdzie trzeba bic .

 14. Moge potwierdzic ze napadawszych bylo znacznie wiecej niz kibicow Zalgirisa ktorzy byli na meczu .

 15. POLONIO TRZYMAJ SIĘ !! WILNO ZAWSZE POLSKIE !! litwa to państwo sezonowe, a Wileńszczyzna to nasze województwo! CHWAŁA ŻELIGOWSKIEMU

 16. nasi chłopcy z naszych klubów wiedzą kto w Koronie swój, a kto wróg. To, że są pewne nie ścisłości między chłopcami z różnych klubów, to tylko dlatego, że to różne kluby właśnie. Wiem, wiem to na pewno, znam naszych chłopców, bom kiedyś był taki sam, choć może z pewnym dystansem, wiem, że staną wszyscy za chłopcami z Wilna, Wiem to na Pewno!

 17. Policjant ktory byl na miejscu podczas wypadku sam podeszedl do mnie i zapytal czy mam do kogokolwiek jakies pretenzje ,odpowiedzialem przeciez nie znam nikogo z nich i nawet zwarzy nie widzialem.No to sie zawrocil i poszedl sobie .W dupie to policja ma .

 18. Policja nikogo nie zatrzymała. a w czasie wizyt polskich kibiców a Kownie policja zatrzymywała dosyć licznie – oczywiście Polaków.
  Czy pokazano ten napad w lt telewizji ?

 19. Nic nie mowiono o tym w telewizji,oraz w internecie. Policja muwi ze walki nie bylo.

 20. do Pokerdugy i Żeligowski:
  Czyli standard- lt standard,- i jak zwykle na korzyść Rosji. Dopiero gdy echem rozejdzie się po mediach w RP , ktoś coś bąknie w lt mediach, albo i nie bąknie. Trzeba o tym pisać na delfi pl i w poloniarskich portalach w czasie EURO.

 21. antifa kom. 31
  chłopie odbiegasz od tematu.
  Był czas w Koronie, gdy podczas demonstracji skiny dobrze prali zomowców i wtedy skiny byli ok.
  Antifa wtedy też była wtedy ok, choć inaczej się nazywała, lecz pogląd się nie zmienił.

 22. Śmierć debilizmowi umysłowemu.

  Co do incydentu to powinniśmy przywitać litwinów w Polsce.

 23. Zamiast się napinać i wygrażać lietuviskim troglodytom chowającym się za barwy klubowe, myślę, że lepiej byłoby po prostu zainwestować w fanklub Polonii. Choćby wyprodukować koszulki z logo “Polonii” i rozprowadzić po polskich klubach, a zebrane środki przeznaczyć na zakup sprzętu dla Polonii, czy na inne wydatki. Tak samo, jak można byłoby zorganizować, np. w Warszawie mecz o “Puchar Kresów”, zapraszając Polonię Wilno i Pogoń Lwów. Wydatek nie aż tak wielki, a promocja obu polskich klubów by się przydała.

  Nota bene dziwię się, że żaden z polskich klubów z Ekstraklasy nie wpadł na pomysł współpracy z Polonią…

 24. Myślę, że przyszedł czas, abyśmy to my tym razem dogadali się z Ruskimi i znów odzyskali Wilno z wileńszczyzną.

 25. do marek: jedynym klubem, którego kibice wspierają np. finansowo Polonię Wilno, to Polonia Warszawa. Zresztą wybieramy się jesienią do Wilna większą grupą…

 26. Nie podgrzewałbym nastrojów. Domagałbym się jedynie ukarania fanów Zalgirusu na podstawie rejestrów z monitoringu i tu bym nie odpuścił.
  Woja futbolowa z Litwą jest nam nie potrzebna. Zbyt wiele jest nabrzmiałych i zaległych spraw do załatwienia aby przykryć je tematem rozróbek na stadionach.

 27. Wielkie dzięki za poparcie finansowe a kibice zalgirisa jeszcze dostaną za swoje, litwinie dobrze wiedzą kto rządzi na ulicach.

 28. Żeby było śmieszniej komunikat policji mówi że żadnej bójki na stadionie na Lipówce nie było pomiędzy kibicami Polonii i Żalgirysa.
  Może są jakieś zdjęcia ,lub inne dowody bo inaczej wychodzi że było to zjawisko nadprzyrodzone………

 29. Naród który tak krótko ma swoje Państwo w sprawach tolerancji dla innych nacji zachowuje się tak inni Europejczycy 900 – 1000 lat temu.
  Łabasiki – średniowiecze minęło – jest 21 wiek

 30. Typowe chowanie głowy w piach ze strony LT “policji”. Przejawy antypolonizmu są z jej strony mocno lekceważone, przecież nie można dopuścić aby codzienne antypolonistyczne wybryki LT wyszły na jaw. Wtedy bowiem do międzynarodowej opinii publicznej dotarłoby, że LT robią cały czas dobrą minę do złej gry.

 31. do 42:
  A sprowokowane przez lt policję rozróby koroniarskich kibiców w Kownie i w Wilnie ktoś zgłosił na policję ? Nie. A zatrzymano wielu i wszystkie lt media o tym trąbiły. Więc jaki wniosek ?

 32. do Janek kom. 42
  chłopie a jak myślisz? przecie jest napisane, że policja nic nie widziała i twierdzi, że żadnej napaści na naszych nie było.
  No dobra, czas chyba na pewne zmiany. Fakt, trza Polonię Wilno doinwestować, to samo w stosunku do Klubu ze Lwowa i innych Klubów z Kresów w których grają nasi chłopcy.

 33. korwin
  I bardzo dobrze, wszyscy powinni wspierać, bo Polonia Wilno to “dobro narodowe”.
  Ale ja myślałem o współpracy klubów. Przy budżecie 30-50 milionów złotych, wysupłanie tych kilkudziesięciu tysięcy, np. na szkolenie młodych piłkarzy Polonii, to nie jest jakaś nie do przeskoczenia suma.

 34. marek kom. 45
  otóż to! chociaż myślę szerzej, o wszystkich Klubach Kresów, od północy do południa, w których grają nasi chłopcy.

 35. A propos rozrób-ruskie bydło na Euro 2012

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FEP-M9Svuzk

  No cóż-nie wiedzą,że karą za to będzie wydalenie i/lub wpisanie w system informacyjny Schengen

  Każdy ruski zadymiarz złapany nie dostanie wizy do żadnego z krajów UE do końca życia.

  Koniec z wycieczkami do UE.

  Żaden kraj nie da im wizy widząc,że mysmy jej nie dali lub cofnęli.Powód nie będzie ich interesował.Była odmowa,więc do nas też nie wjedziesz,nie wiemy czemu,ale widać mają powód.

 36. schlange:

  Oczywiście, współpraca powinna być tez z innymi drużynami, ale Polonia ma tę przewagę, że uczestniczy na II poziomie rozgrywek krajowych i ma potencjalnie całkiem liczną jak na RL grupę kibiców.
  Weźmy przykład takiej Jagiellonii, bo blisko. Budżet tego klubu wynosił w zeszłym sezonie 15,5 mln. złotych. Nie wiem ile mogłoby kosztować uruchomienie, np. takiej szkółki piłkarskiej w Wilnie. powiedzmy dla 2-3 grup po 20 juniorów i trampkarzy, ale prędzej czy później te pieniądze by się zwróciły wystarczyłoby w ciągu 5 lat wyszkolić chociaż jednego piłkarza na poziomie naszej Ekstraklasy.
  Można by też do Polonii wypożyczać młodych piłkarzy nie mieszczących się w składzie Jagiellonii. Zresztą możliwości współpracy może być więcej.

 37. marek
  widzę ,że już zaczyna się coś dziać w tym temacie, są plany, pomysły, może uda się coś ukręcić pozytywnego dla tego Klubu.
  Rozumiem też, że mój zapał, by pomóc innym Klubom na Kresach, był delikatnie mówiąc – przesadny, w stosunku do ekonomii mojego pomysłu. Szkoda.

 38. dziasiaj w transmisji intrnetowej było widać jak chyba 8-10 litwinow na boisku nogami kopało kibica polonii

 39. do schlange. Jescze niema video ale z czasem musi byc. Ten raz na 4 kibicow napadlo 15..

 40. A może by tak w końcu wpaść na jakichś mecz Żalgirisu z zaproszeniem na gorące kiełbaski?

 41. Doigrają się Lietuviski doigrają. A pomysł meczu Polonia Wilno kontra Pogoń Lwów w Warszawie czy Wrocławiu wcale nie wydaje się tak strasznie nierealistyczny. Przy dobrej informacji widzów byłoby multum. W grę zapewne wchodzą miasta mające stadiony miejskie chyba, że działacze Poloni dogadają się z którymś z klubów z własnym stadionem, który wypożyczy stadion za free. Trudniejsz jest kwestia zabezpieczenia imprezy bo to zawsze kosztuje ale przeszkody są po to by je omijać. Uważam, że taki mecz byłby realny. A jeśli nie z Pogonią to z którymś z naszych klubów ekstraklasy ( ze względu na stan Poloni i tak graliby którymiś rezerwami )Promocja POLSKIEJ wileńszczyzny olbrzymia i trochę kasy można by zebrać.

 42. ten mecz to niezły pomysł cała polska by to poparła. Litwini sami prędzej czy później wiginą i wilenszczyzna wróci do polski. Dlaczego ci kibice nie przyjadą do polski na mielone? pozdrawiam całą polonię polską

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.