Festiwal na zamku Olszańskim „W gościnie u Księżny Olszańskiej”

Czytaj również...

 23-24 sierpnia b.r. delegacja Samorządu Rejonu Wileńskiego na czele z mer Marią Rekść weźmie udział w trwającym na Zamku Olszańskim Festiwalu „W gościnie u księżny Olszańskiej”.

Na festiwalu będą przedstawione rezultaty projektu, realizowanego przez Administrację Samorządu Rejonu Wileńskiego wespół z partnerami z Oszmiańskiego Komitetu Wykonawczego (Białoruś) „Dwa kraje – wspólna kultura i historia”: zbiorek poezji, trasa turystyczna „Szlaki historyczne  Wyżyny Oszmiańskiej”  (przewodnik turystyczny, mapy, tura wirtualna, wystawa fotografii),  katalog rękodzieła regionu pogranicza oraz teatralizowane przedstawienie, którego aktorzy będą ubrani w wystawne średniowieczne odzienie. Wszystkie przedsięwzięcia są finansowane w ramach projektu. W festiwalu „W gościnie u księżny Olszańskiej” wezmą udział rzemieślnicy z rejonu wileńskiego, poeci, zespół tańca ludowego” Zgoda”, zespół „Cicha Nowinka”, folklorystyczny zespół „Sużanianka” oraz kapela  „Dwa tygodnie”. Odbędzie się konferencja prasowa.

Projekt jest finansowany w ramach środka współpracy przygranicznej Europejskiego Sąsiedztwa i Partnerstwa  Łotwy, Litwy  i Białorusi. Cel projektu – zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego, promowanie turystyki przygranicznej. Planowana wartość projektu wynosi 172.544 euro, z czego 10 000 euro przydzieli Samorząd Rejonu Wileńskiego.  Umowa o administrowaniu i finansowaniu projektu z instytucją wykonawczą została  podpisana w listopadzie 2012 r.

27 września w muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie (gm. Rukojnie) odbędzie się impreza, wieńcząca projekt „ Dwa kraje – wspólna kultura i historia“, będzie również zaprezentowana trasa turystyczna „ Szlaki historyczne  Wyżyny Oszmiańskiej”.   Obecnie są odnawiane ekspozycje Muzeum Władysława Syrokomli   i Muzeum Oszmiańskiego.
Ze  środków projektu w maju  zostało zorganizowane obozowisko „Wiosna Poezji”, w którym wzięli udział poeci z rejonów oszmiańskiego i wileńskiego.
Umowę o współpracy pomiędzy Komitetem Wykonawczym Rejonu Oszmiańskiego  i Administracją Samorządu Rejonu Wileńskiego podpisano  w 2007 roku.

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...