Uczniowie Gimnazjum w Awiżeniach w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży [Z GALERIĄ]

W dniach 15-20 maja uczniowie klasy 5a i nauczycielki — Kristina Paslauskienė i Renata Aliuk — gościli w Podstawowej Szkole Społecznej „Niedźwiednik” w Gdańsku.

Czytaj również...

Celem projektu jest budowanie więzi i relacji młodzieży szkolnej z Litwy i Polski. Uczniowie zgłębili wiadomości o kulturze i tradycjach obu krajów. Jednak podstawowym zadaniem tego projektu było kształtowanie otwartości, pewności siebie oraz zdolności adaptacyjnych.

Pierwszy dzień wymiany upłynął na zwiedzaniu uroczej starówki Gdańska. Udało się także zwiedzić Muzeum Bursztynu oraz Poczty Polskiej. Drugiego dnia zwiedziliśmy szkołę, w której uczą się nasi polscy przyjaciele. My z kolei opowiedzieliśmy o naszej szkole, tradycjach naszego kraju, przedstawiliśmy legendę o założeniu Wilna, wykonaliśmy kilka tradycyjnych piosenek, a na koniec degustowaliśmy smakołyki przywiezione z Litwy. Trzeci dzień minął na integracji i zabawach sportowo-rekreacyjnych na plaży w Brzeźnie. We czwartek podziwialiśmy słynną Katedrę Oliwską, udaliśmy się na punkt widokowy Pachołek, a potem prosto do ogrodu zoologicznego. Piątego dnia naszego projektu uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych oraz warsztatach tanecznych.

Do domu wróciliśmy trochę zmęczeni, lecz pełni nowych doświadczeń, niezapomnianych wrażeń oraz dobrych emocji. Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap projektu, który odbędzie się we wrześniu w Gimnazjum w Awiżeniach.

Czytaj więcej: Gimnazjum w Awiżeniach czeka rozbudowa

| Fot. autorki


Renata Aliuk,
Kristina Paslauskienė

Afisze

Więcej od autora

W Leszczyniakach działa silny samorząd uczniów. „Nie zawsze tak było”

Dyrektor Wileńskiej Szkoły w Leszczyniakach w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” opisała działalność samorządu uczniowskiego, który od kilku lat wychodzi poza funkcje formalne. Wskazuje też, że nie zawsze tak było.

W niemieżskim gimnazjum obowiązuje parytet języka podczas uroczystości. „Sprawiedliwość nie zawsze jest wyliczana matematycznie”

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński" nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad ze Zbigniewem Maciejewskim, dyrektorem polsko-litewskiego Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu. Maciejewski opisuje wypracowany przez lata model równego traktowania obu społeczności szkolnych — litewskiej i polskiej — niezależnie od proporcji liczebnych.

Seniorzy z Rudominy gościli w Wilnie

Marcin W. Winszowaty wygłosił wykład pt. „Westminster i Wilno. Tradycyjne urzędy brytyjskie a dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Prelegent opowiadał o różnych urzędach w Wielkiej Brytanii oraz w Wielkim Księstwie...