Delegacja z rejonu wileńskiego – na obchodach 450-lecia miasta Olecko

Czytaj również...

Od teraz na Ziemi Oleckiej jest dąb rejonu wileńskiego Fot. J. Kunicki

W dn. 23-25 lipca br. delegacja reprezentująca Samorząd Rejonu Wileńskiego wzięła udział w obchodach jubileuszu 450-lecia założenia Olecka. W uroczystościach wzięli udział: mer Maria Rekść, wicemer Jan Sinicki oraz dyrektor administracji Lucyna Kotłowska.


Międzynarodowe spotkanie kultur

Delegacja rejonu wileńskiego wzięła również udział w seminarium „Międzynarodowe Spotkanie Kultur" Fot. J. Kunicki

W pierwszym dniu obchodów delegacja uczestniczyła w seminarium „Międzynarodowe Spotkanie Kultur”, w trakcie którego przybliżono szczegóły dotyczące historii i współpracy miasta. W ramach obchodów odbyła się również parada historyczna nawiązująca do legendy założenia Olecka. Na potrzeby uroczystości powstała „wioska średniowieczna”, gdzie było można przyjrzeć się życiu mieszkańców sprzed wielu wieków, wziąć udział w grach i zabawach plebejskich oraz kibicować turniejowi rycerskiemu.

Aleja Przyjaźni

W sobotę, 24 lipca, odbyło się sadzenie drzewek (dębów) w „Alei Przyjaźni“. Drzewka przyjaźni sadzili nie tylko przedstawiciele rejonu wileńskiego, lecz również inni partnerzy Olecka z Litwy, Francji, Niemiec, Białorusi, Obwodu Kaliningradzkiego.

Msza św. w intencji mieszkańców miasta

Po akcji sadzenia dębów goście oraz mieszkańcy grodu na nowo otwartym stadionie stanęli do wspólnej fotografii. Pozujących do zdjęcia było tak wiele, że możliwe było tylko ujęcie z góry. W ostatnim dniu obchodów, w niedzielę, delegacja z Samorządu Rejonu Wileńskiego uczestniczyła we Mszy św. w intencji mieszkańców miasta-jubilata oraz w ceremonii złożenia wieńców pod pomnikiem miejskim na Placu Wolności.

„Kapela Podwórkowa” z Niemenczyna

W uroczystościach w Olecku brała również udział „Kapela Podwórkowa” z Niemenczyna, działająca przy Muzeum Etnograficznym Wilenszczyzny już pięć lat. W Olecku kapela wystąpiła już po raz drugi. Występ na jubileuszowej imprezie trwał półtorej godziny. Młodzież wykonała polskie utwory ludowe, utwory o charakterze patriotycznym oraz biesiadnym. Szczególnie widzów wzruszały teksty patriotycznych utworów. Niejeden ukradkiem wytarł łzę.

W ramach zamaszystych obchodów 450-lecia Olecka Urząd Miejski w Olecku zorganizował warsztaty teatralne, koncerty, wyścigi rowerowe, turniej koszykówki, regaty żeglarskie, konkursy, wystawy etc.

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...