Z obopólną korzyścią dla mieszkańców obu regionów

Czytaj również...

Uroczysta chwila podpisania porozumienia o współpracy Fot. archiwum ASRW

Takie motto przyświecało podpisaniu przez Samorząd Rejonu Wileńskiego oraz Gminę Suwałki porozumienia o współpracy w dniu 28 października br. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach (Polska).

Porozumienie, które jest uwieńczeniem kilkuletniej współpracy obu regionów, stanowi zobowiązanie stron do współpracy w dziedzinie gospodarki, samorządności, kultury, oświaty, turystyki oraz sportu. Zostało ono podpisane przez Wójta Gminy SuwałkiTadeusza Chołko oraz radnego Samorządu Rejonu Wileńskiego Lecha Leonowicza.

Podpisanie umowy jest jednym z działań w ramach projektu „Tradycja łączy pokolenia – euroregionalnie kulturalnie” realizowanego przez Samorząd Rejonu Wileńskiego, Samorząd w Mariampolu oraz Gminę Suwałki. Nastąpiło ono w ramach dwudniowej konferencji trzech partnerów, podczas której dzielono się wiedzą nt. realizacji projektów transgranicznych.

Fot. archiwum ASRW

„Rejon wileński – region o ogromnym potencjale do realizacji działań  projektowych z Polską” – z prezentacją o takim tytule wystąpił podczas konferencji wicedyrektor Samorządu Rejonu Wileńskiego Władysław Kondratowicz, który stwierdził, że w chwili obecnej urząd realizuje ok. 80 projektów, planuje realizację dodatkowych trzydziestu. „Obecny pakiet inwestycyjny Samorządu Rejonu Wileńskiego wynosi ok. 150 mln Lt” – stwierdził W. Kondratowicz.

W ramach działania „Konferencja partnerska w Gminie Suwałki” partnerzy zwiedzili Wojewódzki  Ośrodek  Sportu  i  Rekreacji „Szelment“, Muzeum Wigier w Wigierskim Parku Narodowym, Pokamedulski Klasztor w Wigrach, miejsce trójstyku „Wisztyniec” granic trzech państw: Polski, Litwy oraz Rosji.

Kolejnym działaniem zaplanowanym przez partnerów z rejonu wileńskiego, Gminy Suwałki oraz Samorządu w Mariampolu będzie „Wieczór Andrzejkowy z wykorzystaniem tradycyjnych wróżb z okolic Wileńszczyzny”, który będzie miał miejsce już w listopadzie br. w Muzeum im. Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie (gmina rukojeńska).

Gmina Suwałki z Gminą Zujuny w rejonie wileńskim współpracuje już od roku 2006. Podpisana dnia 28 października br. przez Samorząd Rejonu Wileńskiego umowa z Gminą Suwałki jest już 47. porozumieniem urzędu z partnerem zagranicznym.


Fot. archiwum ASRW

Fot. archiwum ASRW

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...