Więcej

  W polskiej szkole w Landwarowie świętowanie statusu gimnazjum

  Czytaj również...

  Nowy sztandar naszego gimnazjum, na którym widnieje wizerunek patrona Henryka Sienkiewicza Fot. Marian Paluszkiewicz
  Nowy sztandar naszego gimnazjum, na którym widnieje wizerunek patrona Henryka Sienkiewicza Fot. Marian Paluszkiewicz

  20 lutego, w szkole średniej im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie, w rejonie trockim, wielkie święto. Po pomyślnej akredytacji 4 grudnia 2014 roku, kiedy to szkoła otrzymała status gimnazjum, nastąpi uroczystość inauguracyjna.

  — Nadanie statutu gimnazjum naszej szkole to wielki dar. Do tęgo dążyliśmy prawie 10 lat, ale warto było! Dzisiaj z wielką dumą możemy pochwalić się nowym sztandarem naszego gimnazjum, na którym widnieje wizerunek naszego patrona Henryka Sienkiewicza, wyhaftowany ręcznie przez mistrzynię haftu ręcznego Julię Drozd-Podbielską z Warszawy — powiedział „Kurierowi” Franciszek Żeromski, dyrektor gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie.

  Ten statut to olbrzymia szansa dla uczniów Fot. Marian Paluszkiewicz
  Ten status to olbrzymia szansa dla uczniów Fot. Marian Paluszkiewicz

  Od lat szkoła w Landwarowie cieszy się dobrymi wynikami swoich uczniów. Zajmują oni zaszczytne miejsca w różnych konkursach rejonu i kraju. Najlepszym zaś wskaźnikiem nauki uczniów jest wysoka punktacja wyników matury oraz liczba maturzystów studiujących na wyższych uczelniach.

  — Przed dziesięcioma laty rozpoczęły się starania, by zmienić status szkoły. Była powołana grupa inicjatywna, mająca stworzyć dwuletni plan, według którego szkoła miałaby dążyć do otrzymania statusu gimnazjum — mówi Franciszek Żeromski.

  Jak zaznacza droga do otrzymania statusu gimnazjum, była bardzo trudna, bo potrzeba było bardzo dużo wysiłku, energii.

  Dążenie ku gimnazjum nakładało również pewne dodatkowe obowiązki na nauczycieli i uczniów Fot. Marian Paluszkiewicz
  Dążenie ku gimnazjum nakładało również pewne dodatkowe obowiązki na nauczycieli i uczniów Fot. Marian Paluszkiewicz

  — Szykowanie rozpoczęto na wszystkich szczeblach szkolnego życia. Już samo pojęcie „gimnazjum” narzuca wysokie wymagania. Dążenie ku gimnazjum nakładało również pewne dodatkowe obowiązki  na nauczycieli i uczniów. Minione dziesięciolecie dla społeczności szkoły w Landwarowie przebiegało w świadomości, że każde osiągnięcie to kolejny krok ku gimnazjum — opowiada Franciszek Żeromski.
  Zgodnie z aktualną ustawą, od 2015 r. nie zostanie szkół średnich na Litwie, a pozostaną tylko gimnazja, które będą miały zatwierdzone programy nauczania średniego. A więc akredytacja szkoły na gimnazjum oznacza przede wszystkim prawo do istnienia. Poza tym miano gimnazjum dodaje honoru i prestiżu.

  Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć wkładu uczniów, którzy pod opieką Edwarda Mogilnickiego, kierownika chóru, przygotowali występ Fot. Marian Paluszkiewicz
  Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć wkładu uczniów, którzy pod opieką Edwarda Mogilnickiego, kierownika chóru, przygotowali występ Fot. Marian Paluszkiewicz

  — To, że uzyskaliśmy status gimnazjum, jest zasługą całej naszej społeczności. W przygotowaniach do akredytacji programu byli zaangażowani dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, rada szkoły, koła metodyczne, samorząd uczniowski i rodzice — zaznaczył dyrektor i podkreślił, że kadra pedagogiczna dokłada wszelkich starań, aby być placówką bezpieczną, radosną i otwartą dla uczniów i rodziców.

  Nauczyciele, rodzice i uczniowie są dumni ze swojej szkoły i chętnie biorą udział w jej życiu.

  — Pragniemy, aby nasi uczniowie byli wrażliwymi, mądrymi ludźmi, otwartymi na potrzeby innych, tolerancyjnymi, akceptującymi siebie, ciekawymi otaczającego ich świata, bardzo dobrze przygotowanymi do następnego etapu nauki. Jesteśmy dumni, że otrzymaliśmy ten status. To olbrzymia szansa dla naszych uczniów! — powiedziała Irena Zacharzewska, nauczycielka matematyki.
  Maturzysta Norbert Kujsis, wielokrotny zwycięzca konkursów recytatorskich, zaznacza, że nauka w gimnazjum to wielki prestiż.

  Przyszli gimnazjaliści Fot. Marian Paluszkiewicz
  Przyszli gimnazjaliści Fot. Marian Paluszkiewicz

  — Po tym, jak zostaliśmy gimnazjum, nie tylko nauczyciele od nas potrzebują więcej, ale i uczniowie od siebie też więcej wymagają. Uważam, że lepszego gimnazjum jak nasze być nie może. Szczycę się, że jestem uczniem właśnie tej placówki — opowiada Norbert Kujsis.

  Sabina Buchowiecka, uczennica 1 klasy gimnazjalnej powiedziała, że jest dumna z tego, że należy do grona uczniów tego gimnazjum.

  — Przede wszystkim to wyższy poziom i większe możliwości w przyszłości. Teraz nie musimy bać się, że będziemy musieli zmieniać szkołę. Cieszę się, że będę mogła otrzymać świadectwo dojrzałości właśnie tu, wśród swoich przyjaciół — zaznaczyła Sabina Buchowiecka.

  Uczniowie są dumni ze swojej szkoły i chętnie biorą udział w jej życiu Fot. Marian Paluszkiewicz
  Uczniowie są dumni ze swojej szkoły i chętnie biorą udział w jej życiu Fot. Marian Paluszkiewicz

  Uczennica cieszy się możliwością nauki, dobrymi kontaktami z dyrekcją oraz nauczycielami. Uważa, że gimnazjum dobrze przygotuje ją i kolegów do zdania egzaminu dojrzałości. W tym gimnazjum jest wiele ambitnej młodzieży.
  ***
  Kiedy opuszczaliśmy gościnne progi gimnazjum w Landwarowie uczniowie, pod opieką Edwarda Mogilnickiego, kierownika chóru, przygotowywali się do dzisiejszego występu. Przecież ma być nie tylko uroczyście, ale wesoło i radośnie!

  WIĘCEJ NIŻEJ | Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  HISTORIA PLACÓWKI SZKOLNEJ W LANDWAROWIE

  Szkoła średnia w Landwarowie w 2001 roku rozpoczęła starania o nadanie imienia Henryka Sienkiewicza.
  O wyborze patrona zadecydował patriotyczny charakter utworów pisarza oraz położenie Landwarowa, gdzie znajdował się majątek rodzinny jego pierwszej żony Marii Szetkiewiczówny.
  W historię tej szkoły, wcześniej litewsko-rosyjsko-polskiej, jest wpleciony długi okres zabiegów o usamodzielnienie się jako polskiej.

  Nastąpiło to dopiero w 1992 roku. I chociaż placówka ta nadal dzieli swój budynek szkolny ze szkołą rosyjską, stanowi wreszcie odrębną instytucję oświatową.

  Rozbudowa polskiej szkoły średniej trwała od 2000 roku do września 2003 roku. Inwestycja ta była możliwa dzięki pomocy Senatu RP, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i samorządu rejonu trockiego.

  Polska placówka w Landwarowie pod Wilnem słynie z dobrego poziomu nauczania i sukcesów osiąganych przez uczniów w olimpiadach języka i literatury polskiej oraz w konkursach języka francuskiego. Szkoła współorganizuje konkurs literacki adresowany do uczniów szkół polskich z Litwy, Łotwy i Estonii.
  Placówka ta może poszczycić się znanym i nagradzanym również w Polsce zespołem ludowym „Prząśniczka”, teatrzykiem szkolnym, a także izbą pamięci patrona szkoły. Posiada ona sztandar z wizerunkiem młodego pisarza i hymn szkolny.
  Imponujące osiągnięcia polskiej szkoły średniej w Landwarowie są zasługą uczniów i 36 nauczycieli, spośród których aż 20 jest absolwentami tej szkoły. Dzięki pracy grona pedagogicznego i wieloletniego dyrektora Franciszka Żeromskiego placówka posiada spore grono przyjaciół w kilku krajach.

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  Asystent pielęgniarstwa zawodem przyszłości

  — Programy szkolenia zawodowego dla asystentów pielęgniarskich są skierowane do osób bez zawodu i tych, którzy chcą się przekwalifikować. Od tego zależy długość szkolenia. Jeśli dana osoba wybierze program szkoleniowy dla asystentów pielęgniarskich i uzyska pierwsze kwalifikacje, program trwa...

  Zaprośmy pszczoły do naszych miast

  — Populacja pszczół spada na całym świecie, także na Litwie. Badania pokazują, że średni roczny spadek populacji pszczół na świecie wynosi 30 proc. Na Litwie śmiertelność pszczół to ok. 10 proc. W niektórych regionach jest jeszcze większa ze względu...

  Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego. Litewska lekarka: „Przychodzą całe pokolenia”

  — Pomysł rodzinnego lekarza narodził się w Europie, a jego celem jest zajmowanie się tak zwaną holistyczną opieką zdrowotną. Chodzi o to, by pacjenci nie korzystali z usług specjalistów zajmujących się swoim wąskim obszarem, ale żeby była taka osoba,...

  Albo w domu, albo w Polsce: główne kierunki wakacyjne mieszkańców Litwy

  — To prawda, że coraz więcej mieszkańców Litwy na wakacje jedzie do Polski. Jest popularna nie tylko wśród polskiej mniejszości narodowej, do sąsiedniego kraju chętnie jadą także mieszkańcy Litwy innych narodowości. Już od dobrych paru lat nasi obywatele chętnie...