Od niedzieli msze święte z udziałem wiernych. Litewskie kościoły wracają do życia

Czytaj również...

Od tej niedzieli, 18 kwietnia, nabożeństwa w kościołach wszystkich samorządów będą ponownie odprawiane w obecności wiernych. Tak ogłosiła w piątek Konferencja Episkopatu Litwy.

Kościół w Iłokach
| Fot. ELTA

Msza święta z udziałem wiernych wraca „biorąc pod uwagę wzrost liczby osób zaszczepionych i uodpornionych na wirusa oraz decyzje o ponownym uruchomieniu różnych instytucji”.

W związku ze wzrostem liczby nowych przypadków wirusa w kraju w ciągu 14 dni, w ostatnich tygodniach niektóre kościoły w dotkniętych samorządach odprawiały msze święte bez udziału wiernych.

Wymogi sanitarne wciąż aktualne

Jak podkreśla Konferencja Episkopatu Litwy, we wszystkich kościołach należy nadal utrzymywać dystans między wiernymi. Tak, aby na osobę przypadało co najmniej 15 metrów kwadratowych przestrzeni kościelnej.

„Wierzący muszą nadal nosić maski ochronne, dezynfekować ręce i przestrzegać innych wymogów bezpieczeństwa. W swoich diecezjach ordynariusz może stawiać dodatkowe wymagania” — czytamy w komunikacie.

Z powodu pandemii koronawirusa nabożeństwa z wiernymi w kościołach zostały zawieszone 16 grudnia ubiegłego roku, ale w większości samorządów od połowy lutego znów mogło uczęszczać na msze.

Czytaj więcej: Decyzja Konferencji Biskupów — msze póki co wciąż bez udziału wiernych


Na podst.: Konferencja Episkopatu Litwy

Afisze

Więcej od autora

Akademia Teatralna SOL ORIENS ogłasza nabór do III edycji – młodzi pasjonaci teatru poszukiwani

Program Akademii od lat przyciąga młodych ludzi z pasją, oferując im przestrzeń do artystycznych poszukiwań, pracy nad własną ekspresją oraz udziału w profesjonalnie przygotowanych projektach teatralnych. Uczestnicy poprzednich edycji...

Szkoła w Leszczyniakach czyta polską gazetę. „Czytanie po polsku, także prasy, to część wychowania”

Jak w rozmowie z dyrektor Wileńskiej Szkoły w Leszczyniakach dowiedział się „Kurier Wileński”, szkoła ta prenumeruje polską gazetę do niemal każdej polskiej klasy. Opowiedziała też, co z tą gazetą się dzieje podczas lekcji.

Takie zasady dotyczące telefonów są w leszczyniackiej szkole w Wilnie. „Dzieci reagują normalnie”

W wywiadzie dla „Kuriera Wileńskiego” Maria Klimaszewska przedstawiła wypracowany wspólnie z uczniami i rodzicami model korzystania z telefonów. Odniosła się też do bezpośredniego pytania dziennikarza.