Wilno po zimie zakręca kurek. Koniec sezonu grzewczego 25 kwietnia

Czytaj również...

Sezon grzewczy w Wilnie dobiega końca — zawory zostaną zakręcone 25 kwietnia, jak poinformował w piątek Samorząd Miasta Wilna. Jednak nie wszędzie ogrzewanie ma się kończyć w tym samym czasie.

Wileńskie Sieci Ciepłownicze.
| Fot. EnMin

W tym roku dostawy ciepła wstrzymują się o dwa tygodnie wcześniej niż w roku ubiegłym. Samorząd przypomina jednak, że ​​mieszkańcy, którzy chcą wciąż grzać, będą mogli to zrobić — potrzebna będzie tylko zgoda większości współwłaścicieli.

Wcześniej niż rok temu

Na początku tego roku sezon grzewczy kończy się wcześniej niż w ubiegłym roku ze względu na cieplejszą wiosnę. W ubiegłym roku, ze względu na długo utrzymujące się niskie temperatury, ogrzewanie trwało do 5 maja.

Czytaj więcej: Sejm chce większych rekompensat za ogrzewanie. Skorzysta więcej mieszkańców

Ten sam termin dla placówek oświaty i zdrowia

Ogrzewanie w przedszkolach również zostanie wyłączone od 25 kwietnia.

Z kolei w wileńskich szkołach ogrzewanie zostało wyłączone od początku wakacji, od 15 kwietnia. W placówkach opieki zdrowotnej sezon grzewczy zostanie zakończony według decyzji kierowników obiektów w zależności od potrzeb.

Według Wileńskich Sieci Grzewczych (lit. Vilniaus šilumos tinklai) ten sezon grzewczy był znacznie cieplejszy niż w sezonie 2020-2021: średnia temperatura powietrza na zewnątrz wynosiła 1,4 stopnia, a średnia temperatura najzimniejszego dnia wynosiła 12,5 stopnia poniżej zera. Tymczasem najzimniejszy dzień zeszłego roku to aż 18,5 stopnia poniżej zera.


Na podst.: BNS, własne

Afisze

Więcej od autora

W Leszczyniakach działa silny samorząd uczniów. „Nie zawsze tak było”

Dyrektor Wileńskiej Szkoły w Leszczyniakach w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” opisała działalność samorządu uczniowskiego, który od kilku lat wychodzi poza funkcje formalne. Wskazuje też, że nie zawsze tak było.

W niemieżskim gimnazjum obowiązuje parytet języka podczas uroczystości. „Sprawiedliwość nie zawsze jest wyliczana matematycznie”

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński" nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad ze Zbigniewem Maciejewskim, dyrektorem polsko-litewskiego Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu. Maciejewski opisuje wypracowany przez lata model równego traktowania obu społeczności szkolnych — litewskiej i polskiej — niezależnie od proporcji liczebnych.

Seniorzy z Rudominy gościli w Wilnie

Marcin W. Winszowaty wygłosił wykład pt. „Westminster i Wilno. Tradycyjne urzędy brytyjskie a dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Prelegent opowiadał o różnych urzędach w Wielkiej Brytanii oraz w Wielkim Księstwie...