Rejon wileński pamięta o poległych w Katyniu i Smoleńsku

Czytaj również...

Mer rejonu wileńskiego Maria Rekść: "Łączymy się w tym ogromnym bólu z całym Narodem Polskim" Fot. archiwum ASRW

Ciarki na całym ciele i skuwający duszę smutek – wszystko to za przyczyną nastrojowego występu Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie pod kierownictwem Lilii Kiejzik i kwartetu smyczkowego Zbigniewa Lewickiego stało się udziałem pracowników administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego, którzy w dn. 8 kwietnia br. przybyli do siedziby urzędu w celu upamiętnienia 1. rocznicy tragedii smoleńskiej i 71. rocznicy zbrodni katyńskiej. Akademia odbyła się z inicjatywy Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Na żałobny nastrój złożyły się zarówno zdjęcia zawarte w prezentacji medialnej, jak i przyprawiająca o dreszcze muzyka oraz, oczywiście, wymowne wiersze recytowane przez aktorów Studia przenikliwie, rozdzierająco…

Mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść nie kryła wzruszenia i bólu: „Minął rok, my zaś nadal łączymy się w tym ogromnym bólu z całym Narodem Polskim. Bólu, spowodowanym utratą najpiękniejszego kwiatu inteligencji polskiej. Nie pozwólmy, by pamięć o nich się zatarła, przekazujmy ją innym pokoleniom”.

Występ Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie pod kierownictwem Lilii Kiejzik i kwartetu smyczkowego Zbigniewa Lewickiego Fot. archiwum ASRW

Pamięć tych, którzy swą krwią skropili ziemię katyńską i smoleńską, pracownicy Samorządu Rejonu Wileńskiego uczcili minutą ciszy i modlitwy. W siedzibie samorządu została otwarta dziecięca wystawa plastyczna o Katyniu i Smoleńsku.

W tym dniu również we wszystkich szkołach rejonu wileńskiego z polskim językiem nauczania odbywały się uroczyste apele.

Fot. archiwum ASRW

W dniu 10 kwietnia 2011 r. w intencji Ofiar Tragedii Smoleńskiej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole została odprawiona Msza św. Następnie na cmentarzu parafialnym w Mejszagole odbył się uroczysty apel i wspólna modlitwa w intencji Ofiar Katyńskich, przy pamiątkowej płycie granitowej z ziemią katyńską oraz krzyżach legionistów złożono wieńce i zapalono znicze.

W tym samym dniu w kościele pw. Trójcy Świętej i św. Kazimierza w Miednikach odbyła się Msza św. w intencji Ofiar Tragedii Smoleńskiej i Ofiar Katyńskich. Po Mszy św. na cmentarzu w Miednikach zostały złożone wieńce i zapalone znicze przy krzyżach katyńskich ustawionych w miejscu z ziemią katyńską.

Cześć ich pamięci…

 


W siedzibie samorządu została otwarta dziecięca wystawa plastyczna o Katyniu i Smoleńsku

 

 

 

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...