Więcej

  (Nie)skuteczna prohibicja pierwszowrześniowa

  Czytaj również...

  Uroczystości inauguracyjne, to okazja dla młodzieży do hucznych zabaw z napojami wyskokowymi Fot. Marian Paluszkiewicz
  Uroczystości inauguracyjne, to okazja dla młodzieży do hucznych zabaw z napojami wyskokowymi Fot. Marian Paluszkiewicz

  W tym roku 1 września funkcjonariusze policji zatrzymali 15 osób nieletnich pod wpływem alkoholu i 4 osoby, które prawdopodobnie były pod wpływem narkotyków. 2 osoby z zatruciem alkoholowym trafiły do dziecięcej kliniki na wileńskim Antokolu.

  Ustawę o kontroli alkoholu uchwalono w 2007 roku. Początkowo jednodniowa prohibicja dotyczyła wszystkich placówek handlowych, a więc sklepów, barów, kawiarni i restauracji. Dwa lata później przyjęto poprawki. Od momentu nowelizacji ustawy w 2009 r., zakaz obowiązuje już tylko sklepy.

  — 1 września policja zatrzymała 15 nieletnich osób, które były pod wpływem alkoholu. W Ukmerge zatrzymano 4 osoby nieletnie, które prawdopodobnie były pod wpływem narkotyków. Trudno jest powiedzieć, czy w tym roku było więcej pijanych nieletnich, gdyż w ubiegłym roku 1 września przypadało na niedzielę. Dlatego też jedne szkoły inaugurację roku szkolnego rozpoczynały pierwszego września, a inne drugiego — powiedział „Kurierowi” Paulius Radvilavičius, starszy specjalista wydziału komunikacji pierwszego wileńskiego komisariatu policji.

  Jak mówi, początek roku szkolnego dla policji to przede wszystkim wzmożone kontrole drogowe i kontrola spożywania alkoholu wśród nieletnich.
  Uroczystości inauguracyjne, to okazja dla młodzieży do hucznych zabaw z napojami wyskokowymi.

  Początek roku szkolnego dla funkcjonariuszy policji to przede wszystkim wzmożone kontrole drogowe i kontrola spożywania alkoholu wśród nieletnich Fot. Marian Paluszkiewicz
  Początek roku szkolnego dla funkcjonariuszy policji to przede wszystkim wzmożone kontrole drogowe i kontrola spożywania alkoholu wśród nieletnich Fot. Marian Paluszkiewicz

  Odeta Kinčinienė, kierowniczka wileńskiego szpitala dziecięcego na wileńskim Antokolu uważa, że wprowadzenie zakazu handlu alkoholem jest niezbyt skuteczne.
  — Dwa lata z rzędu 1 września nie mieliśmy osób nieletnich z zatruciem alkoholowym. W tym roku mamy 2 takie osoby, żadne niebezpieczeństwo ich życiu na szczęście nie grozi. Z praktyki wiem, że dwa dni przed rozpoczęciem roku szkolnego i kilka dni po trafiają do nas niepełnoletni z zatruciami alkoholowymi — tłumaczy Odeta Kinčinienė.
  Tymczasem Renata Saulytė, rzecznik prasowy sieci handlowej „Maxima” twierdzi, że celem, niewątpliwie szczytnym, jest ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w pierwszym dniu roku szkolnego, a tym samym zwrócenie uwagi na spożycie tych trunków przez nieletnich i młodzież.

  — Na początku, gdy tylko wprowadzono ten zakaz, nie przynosił on żadnych rezultatów. Wyglądało to tak, że, gdy sklepy blokują dostęp do działów z alkoholem 1 września, to 31 sierpnia na brak chętnych nie mogliśmy narzekać. Czyli nie notowaliśmy spadku obrotów. Natomiast już drugi rok z rzędu zauważyliśmy, że 31 sierpnia tak bardzo drastycznie nie wzrasta sprzedaż alkoholu. Czyli powoli zaczyna działać jednodniowa prohibicja — mówi Renata Saulytė.
  Zdaniem Saulytė zakaz sprzedaży napojów alkoholowych powoli przynosi pozytywne wyniki.

  — Osoby, które bardzo pragną spożyć napoje wyskokowe na początek roku szkolnego, kupią je dzień wcześniej. Natomiast osoby, którym niezbyt zależy na tym trunku, nie pójdą kupować wcześniej, a 1 września nie będą miały okazji kupić go w sklepie. Dlatego też ten dzień spędzą na trzeźwo, a takich osób jest naprawdę dużo — zaznaczyła przedstawicielka sieci handlowej.
  Edyta Zubel, dyrektorka Szkoły Średniej im. Joachima Lelewela w Wilnie także uważa, że ustawa o zakazie sprzedaży alkoholu 1 września jest słuszna.

  — Na pewno ona nie zrobiła gorzej. Na szczęście w naszej szkole nie mieliśmy z tym problemu. Nigdy jeszcze nie otrzymaliśmy żadnego powiadomienia od funkcjonariuszy, że ktoś z naszych uczniów był zatrzymany pijany. Uważam, że dzięki prohibicji alkoholowej wiele młodzieży zrezygnuje z mocnego trunku. Ci, którzy planują spożywać alkohol, kupią go wcześniej, natomiast ci, którzy spontanicznie postanowią wypić, będą musieli zrezygnować — tłumaczy dyrektorka.

   

  Afisze

  Więcej od autora

  Janina Gudalewicz: „Nigdy nie żałowałam, że zostałam nauczycielką”

  O swej 47-letniej pracy spędzonej w szkole opowiada „Kurierowi Wileńskiemu” nauczycielka historii w Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu Janina Gudalewicz. Smutny Dzień Nauczyciela w Połukniu — Przez wiele lat zawsze obchodziliśmy Dzień Nauczyciela, czekaliśmy na święto. Po uroczystości w szkole...

  Józef Tomaszewicz-Jakowicz: „Rejon wileński nie wykorzystuje wszystkich możliwości, które ma”

  Honorata Adamowicz: 5 marca 2023 roku odbędą się wybory merów i wybory do rad samorządowych. Jak Pan ocenia obecną sytuację rejonu wileńskiego? Józef Tomaszewicz-Jakowicz: Niestety, ale rejon wileński nie wykorzystuje wszystkich możliwości, które posiada. Rejon wileński jest najbliższym sąsiadem stolicy,...

  Pomocny, skuteczny, sumienny, odpowiedzialny. 2 października obchodzimy Dzień Aniołów Stróżów

  Policjant zawsze gotowy „Zawód policjanta był, pozostaje i będzie ważny. Policjant musi być zawsze przygotowany do wykonywania swoich obowiązków w różnych sytuacjach, zarówno wtedy, gdy wymagana jest tylko wiedza teoretyczna, jak również wtedy, gdy konieczne jest wykorzystanie umiejętności podczas interwencji...

  Litwa ogranicza płatności gotówką. Limit 5 tys. euro, powyżej tylko przelew

  Zalety rozliczania się przelewem — Zalet rozliczania się przelewem jest bardzo dużo, nie tylko dla instytucji, ale też dla osób prywatnych. Przede wszystkim jest to bezpieczne. Poza tym ograniczenie rozliczeń gotówkowych może pomóc w walce z uchylaniem się od podatków...