Przegląd BM TV z Bożeną Sosnowską, reżyserką „Robczika”

Telewizja regionalna BM TV w najnowszym „Przeglądzie” gościła aktorkę, pedagoga, reżyserkę w Polskim Teatrze w Wilnie, znaną ostatnio ze sztuki „Robczik”, Bożenę Sosnowską. Rozmowa dotyczyła m.in. kariery teatralnej rozmówczyni. Program prowadził Rajmund Klonowski.

Czytaj również...

Rajmund Klonowski: W ostatnim czasie Pani najbardziej jest kojarzona ze sztuką „Robczik”, którą Pani wyreżyserowała. Ale z Polskim Teatrem w Wilnie ta relacja trwa dłużej.

Bożena Sosnowska: Bardzo długo jestem w Polskim Teatrze. Wkrótce minie 19 lat. Przyszłam do Teatru mając 16 lat, gdy byłam jeszcze uczennicą. Irena Litwinowicz miała kółko teatralne w Szkole im. Adama Mickiewicza. Właśnie ona mnie zawołała, jak wielu innych uczniów.

Od dzieciństwa chciałam być na scenie, mnie to bardzo pociągało. Czułam wielką chęć do grania i oczywiście zostałam w Teatrze. Były wyjazdy, festiwale… Reżyserowie przyjeżdżali z Polski. Było ciekawie. Czułam, że spełniam marzenia.

Rajmund Klonowski: Dużo kto zaczyna w latach szkolnych przygodę z teatrem, ale nie każdy po szkole to kontynuuje. Co zadecydowało o takim wyborze?

Bożena Sosnowska: Czułam to od dzieciństwa, że chcę.

Jeżeli nie byłam na scenie, w Teatrze, mnie czegoś brakowało. Po studiach poszłam na Uniwersytet Wileński na filologię polską, ale ciągle byłam w Teatrze. Studia filologiczne mnie podobały się. Lubię czytać książki.

Potem załapałam się na dwuletni projekt w Solecznikach, dokąd przyjeżdżali polscy reżyserowie, aktorzy, tancerze i szkolili tego rzemiosła. Później załapałam się na trzyletni projekt do Polski. Dostałam się na studia teatralne na Uniwersytecie Pedagogicznym.

Wszystko szło noga w nogę z moją profesją, ponieważ pracowałam z dziećmi. Grałam w spektaklach dla dzieci. Pracowałam jako niania w przedszkolu. Potem — jako pedagog teatru w szkole.

Teatr był mi bliski, nigdy go nie porzuciłam. Dotychczas jestem w Teatrze, gram i reżyseruję.

Afisze

Więcej od autora

Plener malarski dla artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego [Z GALERIĄ]

19 czerwca Centrum Kultury w Rudominie zaprosiło artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego do udziału w plenerze malarskim. Plener poprowadziła malarka Renata Utowka.Tegoroczny plener malarski został zorganizowany przy...

„Rodzina – najcenniejszy skarb”. Święto rodziny w Sawiczunach [Z GALERIĄ]

21 czerwca Centrum Kultury w Sawiczunach – filia Centrum Kultury w Rudominie – zaprosiło wszystkich na wyjątkowe święto rodziny, aby wspólnie spędzić czas i celebrować największy skarb, jakim jest...

Letnia Szkoła Artystyczna w Solecznikach „W pracowni etruskiego artysty…”

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowych warsztatach artystycznych inspirowanych kulturą starożytnych Etrusków. Podczas dziesięciodniowych zajęć uczestnicy poznają sztukę, rzemiosło oraz codzienne życie jednego z najbardziej fascynujących ludów...