„Od kolędy do Zapustów” — karnawałowy koncert ZPiT „Rudomianka”

Kto bywał na koncertach Zespołu Pieśni i Tańca „Rudomianka”, wie, że każdy występ kolektywu jest niezwykłym widowiskiem. Dlatego wszyscy fani zespołu oraz miłośnicy tańca i śpiewu ludowego 31 stycznia śpieszyli na koncert karnawałowy „Rudomianki”, na który zespół zaprosił do Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Mimo siarczystego mrozu publiczność wypełniła salę po brzegi. Wszystkich rozpierała ciekawość, czym tym razem „Rudomianka” zaskoczy i zachwyci.

Czytaj również...

Ani chwili na nudę

„Rudomianka” przygotowała niezwykle ciekawy program artystyczny, dzięki czemu publiczność nie miała ani chwili na nudę. W swym koncercie zespół kreatywnie połączył zwyczaj kolędowania i karnawałowych szaleństw. Koncert „Od kolędy do Zapustów” był podróżą przez polskie tradycje zimowe — od nastrojowych kolęd po żywiołowe tańce zapustowe. Bo karnawał i Zapusty to czas tańca i zabawy, żeby po zimie znów powitać wiosnę z radością w sercu i uśmiechem na ustach.

Wszyscy goście — zarówno dzieci, jak i dorośli — mieli wyjątkową okazję zanurzyć się w atmosferze dawnych tradycji, cieszyć się pięknymi polskimi kolędami, energetycznymi piosenkami i tańcami ludowymi z różnych regionów Polski oraz poczuć magię karnawału i zapustów. Oklaski nie cichły ani na moment, a zewsząd słychać było głośne „brawo!”.

Podczas koncertu wystąpiły wszystkie grupy taneczne „Rudomianki”, chór oraz kapela zespołu. Na scenie można było zobaczyć tańce żywieckie, łowickie, spiskie, sądeckie, skoczną polkę i krakowiaka oraz dostojnego poloneza. Nogi widzów same rwały się do tańca, a dusza radowała się na widok kolorowych strojów roztańczonego zespołu. Wraz z chórem zespołu publiczność śpiewała takie piękne polskie kolędy, jak „Mizerna cicha”, „Gdy się Chrystus rodzi” i inne kolędy.

| Fot. Centrum Kultury w Rudominie

Akcent kulinarny i goście

Podczas wydarzenia nie zabrakło również zapustowego akcentu kulinarnego. Bo jakie byłyby zapusty bez uczty dla żołądka? Zgodnie z tradycją w zapusty trzeba dużo jeść. Na smakoszy czekały pyszne chrusty, pączki, naleśniki i wiele innych smakołyków. To był karnawał wspólnoty, wzruszeń, dumy z bycia razem.

Na koncert przybyli również dostojni goście: poseł na Sejm RL Jarosław Narkiewicz, poseł na Sejm RL Czesław Olszewski, wicemer rejonu wileńskiego Edyta Tamošiūnaitė, radni Samorządu Rejonu Wileńskiego — Rūta Carik, Mirosława Klim, Honorata Romanowska, Henryk Subocz, pełniąca obowiązki kierownika Wydziału Kultury i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Grażyna Słuszko, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny, Matki Dobrej Rady w Rudominie ksiądz Jan Matusewicz, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Landwarowie ksiądz Paweł Palul, starosta gminy Rudomino Józef Szatkiewicz, starosta gminy Czarny Bór Tadeusz Aszkielaniec, dyrektor żłobka-przedszkola w Rudominie Irena Bylińska, przedstawiciele administracji, placówek oświaty, kultury i fundacji.

Kierownik zespołu, Wioleta Cereszka złożyła podziękowania całemu zespołowi za zaangażowanie oraz świetną współpracę.

| Fot. Centrum Kultury w Rudominie

Inf. Centrum Kultury w Rudominie

Czytaj więcej: Walentynki w Centrum Kultury w Rudominie

Afisze

Więcej od autora

Pokaz filmu „Droga pielgrzyma” w DKP w Wilnie

„Droga Pielgrzyma” to nagradzany dokument opowiadający o uczestnikach Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki – Wilno. Przez dziesięć dni kamera towarzyszyła pielgrzymom w ich drodze do Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej...

Koncert, kabaret i wykład w PUTW w Wilnie

24 maja 2026 r. słuchacze Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (PUTW) w Wilnie gościli w swych progach zespół śpiewaczy Złoty Wiek z Klubu Seniora z Rudominy i historyka z Uniwersytetu Gdańskiego a na zakończenie spotkania wystąpił kabaret.

Wyjątkowe półkolonie „Ania z Zielonego Wzgórza” wracają na Antokol

Półkolonie skierowane są do dzieci w wieku 7–10 lat i stanowią wyjątkową propozycję dla rodziców, którzy chcą, aby ich pociechy spędziły wakacje nie tylko aktywnie, ale również rozwijając swoje...