Nowe szkolne autobusy trafią do polskich szkół

  W uroczystości przekazania autobusów wzięła udział prezydent Dalia Grybauskaitė Fot. Marian Paluszkiewicz

W uroczystości przekazania autobusów wzięła udział prezydent Dalia Grybauskaitė Fot. Marian Paluszkiewicz

W środę, 28 sierpnia, w Wilnie na placu Daukantasa przed Pałacem Prezydenckim odbyła się uroczysta ceremonia przekazania samorządom Litwy 42 nowych szkolnych autobusów. W tym roku trzy szkolne autobusy trafią do polskich szkół na Wileńszczyźnie.

Dyrektorzy szkół Litwy otrzymali kluczyki od nowych żółtych busików, a także czapeczki dla kierowców z logo Ministerstwa Oświaty i Nauki oraz opaski odblaskowe dla uczniów. W uroczystości wzięli udział prezydent RL Dalia Grybauskaitė oraz minister oświaty i nauki Dainius Pavalkis.

— Żółty kolor autobusów przypomina nasze litewskie słońce i bardzo chciałabym, żeby naszym dzieciom to słońce świeciło każdego dnia, bez względu na pogodę — przywitała zebranych prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė. — W tym roku darujemy wam aż 42 autobusiki (w całej Litwie jest ich ponad 600). Każdy samorząd otrzyma ten piękny prezent. Cieszę się, że busiki nie tylko pomogą uczniom dotrzeć do szkoły, ale też będą czynnikiem jednoczącym wspólnotę.

Autobusy kosztowały Ministerstwo Oświaty i Nauki 5 mln litów. Nowe autobusy „Iveco daily” mają 19 miejsc siedzących, ich przeznaczeniem jest m. in. dowożenie dzieci ze zreorganizowanych wiejskich szkół do innych najbliższych placówek oświatowych. Część autobusów jest przeznaczona dla uczniów o specjalnych potrzebach.

 Wiceminister oświaty i nauki Edita Tamošiūnaitė (od lewej) także uczestniczyła w uroczystym przekazaniu autobusów szkolnych Fot. Marian Paluszkiewicz

Wiceminister oświaty i nauki Edita Tamošiūnaitė (od lewej) także uczestniczyła w uroczystym przekazaniu autobusów szkolnych Fot. Marian Paluszkiewicz

— Trudno chyba już dzisiaj wyobrazić sobie Litwę bez żółtych autobusów — przemawiał minister oświaty i nauki Dainius Pavalkis. — Jest ich naprawdę dużo. W tym roku mamy nieco udoskonalone pojazdy, są one dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, są wzmocnione systemy ochronne oraz mają ulepszone światła. W budżecie przyszłego roku mamy również zaplanowany zakup podobnej liczby szkolnych autobusów. Myślę, że w przyszłym roku takie święto będziemy mogli powtórzyć.

Żółte autobusy szkolne trafią również do 3 szkół z polskim językiem nauczania. Dyrektorzy szkół średnich w Mickunach oraz Zujunach cieszą się z prezentu:
— Dotychczas szkoła nie miała własnego autobusu — mówiła dla „Kuriera” dyrektor Szkoły Średniej w Mickunach rejonu wileńskiego Małgorzata Radziewicz. — Dzieci zaś były dowożone do szkoły na mocy umowy z Zajezdnią Autobusową rejonu wileńskiego.

 Do rejonu wileńskiego trafiły 2 szkolne autobusy, do solecznickiego — 1 autobus Fot. Marian Paluszkiewicz

Do rejonu wileńskiego trafiły 2 szkolne autobusy, do solecznickiego — 1 autobus Fot. Marian Paluszkiewicz

Bez wątpienia własny autobusik jest niezbędny, gdyż blisko połowa uczniów naszej szkoły pochodzi nie z samych Mickun, tylko z okolicznych miejscowości. No i będzie nam bardzo pomocny, gdy wypadnie potrzeba dojechania na jakąś imprezę, konkurs, wycieczkę. Dotychczas problem zorganizowania dojazdu leżał na barkach nauczycieli, teraz wszędzie trafić będzie o wiele wygodniej i łatwiej. Mamy już przydzielony etat kierowcy. Naprawdę bardzo się cieszymy.

— Ten autobus to bardziej bezpieczny, bardziej szybki, bardziej wygodny sposób dotarcia do szkoły — mówił dyrektor Szkoły Średniej w Zujunach w rejonie wileńskim Marek Pszczołowski. — Dzieci, które nie mają możliwości bezpośredniego dotarcia do szkoły (a jest ich w naszej szkole blisko trzecia część), na pewno będą miały ułatwioną drogę i do szkoły, i do domu. Z pewnością łatwiejsze staną się też kontakty z innymi zaprzyjaźnionymi szkołami, zarówno na Litwie, jak i w Polsce.

Żółty szkolny autobus trafi również do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach.
W tym roku szkolnym na Litwie ruszy w drogę już 645 szkolnych autobusików, około 22 tys. uczniów dotrze do szkoły ze zreorganizowanych wiejskich szkół. Autobusiki są kupowane i przekazywane samorządom od 2000 roku.

W tym roku żółty autobus otrzyma również litewska szkoła i gimnazjum imienia Dariusa i Girenasa w Puńsku w Polsce.