Więcej

  W wileńskiej Syrokomlówce zabrzmiał Pierwszy Dzwonek

  Czytaj również...

  PS - 1 września - Syrokomłówka-05
  Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od wniesienia sztandaru szkolnego oraz wykonania hymnów — polskiego i litewskiego Fot. Paweł Stefanowicz

  Poranne zatory na drogach po dwumiesięcznej przerwie, tłumy wystrojonej dzieciarni, którą prowadzą za rączki rodzice, wyrośnięta w ciągu lata młodzież i morze kwiatów, przede wszystkim róż i mieczyków — oto główne oznaki, które charakteryzują 1 września, gdy w szkołach brzmi tradycyjny Pierwszy Dzwonek.

  Liczne grono — 860 uczniów wraz z rodzicami i nauczycielami — obchodziło wczoraj początek nowego roku szkolnego również na dziedzińcu słynnej wileńskiej Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od wniesienia sztandaru szkolnego oraz wykonania hymnów — polskiego i litewskiego.
  — Ten rok będzie pełen nowych wyzwań i pracy. Nasza szkoła nadal jest szkołą średnią. Jednak, jak dowiedzieliśmy się, minister oświaty i nauki dzisiejszy dzień pracy rozpoczęła właśnie od zapoznania się z sytuacją naszej szkoły i obiecała, że utworzy komisję ekspertów, która oceni, czy wreszcie zdobędziemy prawo otrzymać miano gimnazjum — witając zebranych, mówiła dyrektor Syrokomlówki Danuta Silienė.
  W rozmowie z „Kurierem” dyrektor zaznaczyła, że mimo ciągnącej się i na razie jeszcze niezwyciężonej walki o akredytację na tzw. długie gimnazjum, społeczność szkolna zachowuje pozytywne nastroje.

  — Mamy problemy, dawno już i głośno o nich mówimy. Ale mamy też powody do dumy, bo społeczność naszej szkoły wraz z rodzicami jest bardzo zgrana, dużo i aktywnie pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Z kolei nasi abiturienci uzyskują dobre wyniki z egzaminów państwowych i licznie dostają się na uczelnie wyższe, co świadczy o wysokim stopniu nauczania w naszej placówce — mówiła Danuta Silienė.
  W tym roku szkoła ma 59 maturzystów. Natomiast po raz pierwszy progi placówki przekroczy 57 uczniów klas pierwszych. Są też dwie grupy sześciolatków.
  Uroczystość Pierwszego Dzwonka zgromadziła też zaszczytnych gości.
  Pozdrowić społeczność szkoły przybyli Jarosław Czubiński, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie, Stanisław Cygnarowski, radca-minister, konsul generalny RP w Wilnie oraz Józef Kwiatkowski, poseł na Sejm, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

  PS - 1 września - Syrokomłówka-09— Jesteśmy dzisiaj na wielkiej uroczystości, bo szkoła w życiu człowieka ma ogromne znaczenie. Tutaj poznaliśmy nie tylko wiedzę, ale też swoich przyjaciół, a wielu tez pierwszą miłość —pozdrawiając zebranych, mówił Józef Kwiatkowski. — Cieszy, że rodzice dla swoich pociech wybrali właśnie szkołę, w której ich dzieci będą się uczyły w języku ojczystym. A ta szkoła jest jedną z najlepszych, zajmuje bowiem chlubne 20. miejsce wśród wszystkich szkół naszego miasta. Dziękuję rodzicom za ten wybór.
  Warto zaznaczyć, że uczniów spotkały nieco odmienione mury szkoły.
  Podstawowe zmiany zaszły w holu, na parterze budynku, gdzie na ścianie pojawił się fresk, przedstawiający patrona placówki — poetę epoki romantyzmu Władysława Syrokomlę. Autorką fresku jest wileńska malarka Jolanta Śnieżko, a niełatwą pracę na ścianie szkoły pomagali wykonać uczniowie Syrokomlówki.

  Po oficjalnej części uroczystości maturzyści odprowadzili do klas pierwszaków — tak jak przed 12 laty, gdy sami zostali odprowadzeni przez swoich starszych kolegów.
  Tradycyjnie społeczność placówki z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego wzięła też udział we Mszy świętej w kościele pw. św. Rafała Archanioła.
  Print

   

   

  Afisze

  Więcej od autora

  Krótka historia praktycznego orzechołoma

  Gdy słyszy się kombinację słów „dziadek do orzechów”, natychmiast nasuwają się skojarzenia ze wzruszającą baśnią E.T.A. Hoffmanna, z niezrównaną muzyką baletową Piotra Czajkowskiego i z Bożym Narodzeniem. Drewniany dziadek jest jednak znacznie starszy niż bajka o nim. Drewniany zgniatacz orzechów,...

  Wilno dostarczy rozrywki także tej zimy

  Bożonarodzeniowe imprezy, lodowisko, festiwale teatralne i filmowe, międzynarodowe targi książki – to tylko kilka powodów, by nawet zimą nie nudzić się w Wilnie. Wilno ubiera się właśnie w swoją najpiękniejszą szatę, by na ponad miesiąc zanurzyć swoich mieszkańców i gości...

  Umowa podpisana, ale strajk nauczycieli nadal realny

  2 grudnia, po strajku ostrzegawczym pedagogów, podpisana została zrewidowana umowa zespołowa pracowników oświaty i nauki. Dokument podpisał premier Saulius Skvernelis, minister oświaty, nauki i sportu Algirdas Monkevičius oraz liderzy czterech związków zawodowych ze sfery oświaty. Część oświatowców krytykuje jednak...

  Prosty krok, by śmieci zyskały nowe życie

  Konieczność segregacji odpadów nigdy wcześniej nie była tak ważna jak dziś. Śmieci każdy, lecz nie każdy odpowiedzialnie zarządza produkowanymi przez siebie odpadami. Warto więc sobie uświadomić, jak to robić właściwie. Nigdy wcześniej produkowanie i nabywanie rzeczy nie było tak łatwe...