Więcej

  Potrójne święto w Podbrzeziu

  Czytaj również...

  Przepiękne występy dzieci i młodzieży przyciągały uwagę zebranych
  Przepiękne występy dzieci i młodzieży przyciągały uwagę zebranych

  Odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 85-lecie konsekracji kościoła i festyn parafialny ,,Baw się razem z sąsiadem” – otóż takie potrójne święto mieliśmy w niedziele, 6 września, w Podbrzeziu.

  To święto stało już się tradycją i w niniejszym roku odbyło się po raz czwarty. Inicjatorem tego święta był ks. Marek Gładki proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Podbrzeziu, wspólnota parafialna szybko podchwyciła tą idee. A już urzeczywistniona idea bardzo spodobała się mieszkańcom naszej parafii, z każdym rokiem co raz więcej osób do pomocy się zgłasza, a nawet zauważyłam, że nasze święto ściąga wiele gości i staje się co raz bardziej popularne. Z tego też powodu z każdym rokiem oprócz gości przybywa wiele pomysłów.
  Święto rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, którą celebrował ks. Proboszcz Marek Gładki, było poświęcone ziarno siewne. Odbyła się także uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, która była jeszcze bardziej piękna, ponieważ właśnie na Odpust uszyto przepiękne nowe specjalne na procesję stroje.

  Po mszy świętej wszyscy udali się na plac przed domem parafialnym, gdzie odbył się koncert, podczas którego wystąpiły zespoły lokalne, a także i goście – chór parafialny ,,Moderato” z parafii Wniebowstąpienia NMP w Mejszagole, zespół ,,Pogoda” z Niemenczyna, grupa taneczna ,,Gold Stream” z Gimnazjum św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu, zespół folklorystyczny ,,Verdenė” z gimnazjum Verdenes w Podbrzeziu, zespół ,,Jezioranka” z Pikieliszek, duet vokalny Dżesika i Tomasz oraz zespół młodzieżowy ,,Randeo Anima” z Podbrzezia.

  Gościliśmy także gości honorowych: księdza Józefa Aszkiełowicza, księdza Zenona Potiejunasa, posłankę na Sejm RL panią Ritę Tamasziunienie, posłankę na Sejm RL panią Wilie Filipawiczienie, mer rejonu Wileńskiego panią Marię Rekść, wicedyrektora administracji samorządu rejonu Wileńskiego pana Alberta Narwojsza. Pani Rita Tamasziunienie przemawiała do zebranych i także zadziwiła rolników naszej parafii, którzy są głównymi sponsorami naszego święta, wręczyła im wyróżnienia, w których dziękuje im ,,Za ofiarną pracę rolnika i gospodarność, która przynosi nam wszystkim plony ziemi i za dzielenie się dobrocią oraz stałe wspieranie imprez parafialnych i gminnych.”. A ksiądz proboszcz wręczył podziękowania, dla tych osób, którzy przez cały rok angażowali się w pracy na rzecz dobra Parafii.

  Zaś na przeciągu alei od domu parafialnego były wystawione stoiska, organizowane przez różne wspólnoty wiejskie, a jedno przez koło ZPL w Podbrzeziu, każde stoisko było piękne, pomysłowe i oryginalne. Maluchami na ,,placu zabaw” się zajmowała plastyk pani Renata, a dla starszych gry prowadziła młodzież koła ZPL w Podbrzeziu. Niestety w niniejszym roku prezentów z nieba nie było, ponieważ nie pozwoliła na to pogoda, ale i tak nie zabrakło nagród, prezentów oraz jak i przeszłym roku bezpłatnej loterji. Pomimo wielu gier, odbył się konkurs ,,Rewelacyjne Stoisko”, była powołana komisja, która oceniała prezentację, gościnność i wygląd stoiska. Komisja z trudem podjęła decyzję, ponieważ każde stoisko było po swojemu piękne i pomysłowe, zaś po naradach postanowili, że na pierwsze miejsce najbardziej zasługuje stoisko przyszykowane przez wspólnotą wiejską Glinciszki, które w niniejszym roku szczycili się unikalnymi dekoracjami, np.: olbrzymi sąsiedzie na wyspie przy domie parafialnym itp. Nie zważając na przelotni deszcz wszyscy wspaniale się bawili aż do późnego wieczora.

  Pragnę podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji tak pięknego święta, a szczególnie ks. Proboszczowi Marku Gładkiemu za to, że stale zbliża parafian w jedną spójną wspólnotę.

  Augustyna Grejciun

  Afisze

  Więcej od autora

  Plany odnowienia dwóch terenów zielonych w rejonie wileńskim

  Spotkanie odbyło się na jednym z wybranych przez architektów terenów – Geograficznym Centrum Europy. Gości powitał Władysław Kondratowicz, dyrektor administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego, który krótko przedstawił rejon wileński – zielony pierścień o ogromnych możliwościach. – Rejon wileński jest łącznikiem między...

  Omówiono działania na rzecz prewencji pożarów w rejonie wileńskim

  W spotkaniu, które odbyło się 17 maja, wzięli udział i opowiedzieli o wdrażanych środkach zapobiegawczych Donatas Gurevičius, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Cywilnego Straży Wileńskiej Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa, Erikas Žalalis, naczelnik działu utrzymania ruchu Państwowej Straży Pożarnej, Kęstutis Velikianecas,...

  Spotkanie w fabryce drobiu „Vilniaus paukštynas” w Rudominie w sprawach istotnych dla lokalnej społeczności

  Dyrektor generalny Tadas Sprindžiūnas przedstawił działalność, procesy i wizję fabryki. Gościom pokazano główne zaplecze produkcyjne – rzeźnię i przetwórnię. Personel fabryki przedstawił też główne cele funkcjonowania zakładu – dostarczanie zdrowszej żywności, dbałość o czystsze środowisko i współpracę społeczną. „Vilniaus...

  Szkoła-przedszkole w Bujwidziszkach będzie miała nową dobudówkę

  Obecnie w szkole-przedszkolu w Bujwidziszkach działają dwie grupy wychowania wczesnoszkolnego (35 dzieci), oddział wychowania przedszkolnego (14 dzieci) oraz klasy początkowe, w których naukę pobiera 29 dzieci. W dwupiętrowym budynku dodatkowo powstanie 75 miejsc, a w wyposażonym pomieszczeniu będą działać...