Król Batory patronuje polskiemu gimnazjum w Ławaryszkach

Czytaj również...

 27 kwietnia odbyła się uroczysta inauguracja Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach/Fot.vrsa.lt

27 kwietnia odbyła się uroczysta inauguracja Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach/Fot.vrsa.lt

27 kwietnia odbyła się uroczysta inauguracja Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach (rejon wileński).

Akt nadania imienia dla gimnazjum odczytała mer rejonu wileńskiego Maria Rekść. Ksiądz proboszcz Paweł Palul podczas nabożeństwa dziękczynnego dokonał uroczystego poświęcenia sztandaru gimnazjum, który następnie dyrektor placówki Anna Ancewicz przekazała uczniom. „Drodzy uczniowie, przekazuję sztandar w Wasze ręce. Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości. Niech zawsze będzie symbolem Waszej godności i powinności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru” – powiedziała.

Po tym, gdy placówka uzyskała status gimnazjum, powstał pomysł przeprowadzenia konkursu na napisanie tekstu hymnu szkolnego. Konkurs odbył się wśród uczniów i nauczycieli. Podczas uroczystości po raz pierwszy odsłuchano hymnu gimnazjum w wykonaniu szkolnego chóru „Uśmiech”. Autorami słów hymnu są polonistka Anna Burbo, historyk Albert Wołk, zaś autorem muzycznym jest Lucyna Własenko.

Na część artystyczną złożyły się występy uczniów szkoły – młodszych i starszych.

Zabierając głos, mer Maria Rekść wyraziła satysfakcję z tego, że już 21 placówka oświatowa w rejonie uzyskała status gimnazjum, poinformowała, że o ten status ubiegają się jeszcze 3 szkoły średnie.

„Była to duża walka, wielki wysiłek, martwiła się niejedna osoba” – trudny proces ubiegania się o status gimnazjum wspominała mer.

„Nie mogę nie wspomnieć, że społeczność gimnazjum powinna być wdzięczna Waldemarowi Tomaszewskiemu, który wciąż powtarzał, że nie możemy poddać się. To właśnie dzięki W. Tomaszewskiemu przyjęto twardą postawę – walczyć o status gimnazjum”. Mer stwierdziła, że w procesie ubiegania się o status gimnazjum placówkę wspierał również mieszkający w gminie Ławaryszki i obecny na uroczystości wicemer Czesław Olszewski.

Maria Rekść życzyła społeczności szkolnej wszelkich łask Bożych oraz by wartości chrześcijańskie były w gimnazjum na pierwszym miejscu. „Życzę dobrych wyników oraz wysokiego poziomu nauczania” – dodała.

Za wysiłek włożony w procesie ubiegania się o status gimnazjum uhonorowano nauczycieli placówki.

Prowadzący odczytali listy gratulacyjne posła Leonarda Talmonta, Ambasadora RP Jarosława Czubińskiego. Udział w uroczystości wziął m.in. prezes „Macierzy Szkolnej”, poseł na Sejm Józef Kwiatkowski, kierownik Wydziału Oświaty Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Lilia Andruszkiewicz, pracownicy samorządu, starosta gminy ławaryskiej Marek Pilat, przyjaciel gimnazjum z Radomia Jan Maniak, dyrektor gimnazjum Nr 16 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy Elżbieta Śmigielska i przedstawiciele grona pedagogicznego, przedstawiciele placówek oświatowych i innych z sąsiednich miejscowości. Na uroczystości nie mogło zabraknąć rodziców, uczniów, byłych nauczycieli i absolwentów szkoły.

Dyrektor A. Ancewicz podziękowała ambasadorowi za ufundowanie sztandaru gimnazjum, odziałowi rejonu wileńskiego ZPL za wsparcie finansowe, J. Maniakowi z Radomia za ufundowanie tkaniny na stroje ludowe.
L24.lt

Afisze

Więcej od autora

Noc Świętojańska w rejonie wileńskim. Rudomino, Sużany i Pogiry zapraszają

Zbliżają się wyczekiwane obchody Nocy Świętojańskiej – święta zakorzenionego głęboko w tradycji i kulturze Wileńszczyzny. W tym roku świętowanie zapowiada się wyjątkowo hucznie – oprócz tradycyjnych ognisk i wianków na mieszkańców czekają liczne koncerty oraz widowiska. Na mapie świątecznych atrakcji rejonu wileńskiego szczególnie wyróżniają się trzy miejscowości: Rudomino, Sużany oraz Pogiry.

Dzień Pola w Rudominie: skosztuj, doświadcz, poznaj!

„Rejon wileński od zawsze słynął z głębokich tradycji rolniczych i pracowitych ludzi, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować nowe wydarzenie dostępne dla wszystkich. W naszym rejonie z powodzeniem uprawia...

Samorząd Rejonu Wileńskiego rozszerza współpracę regionalną: podpisano list intencyjny z Samorządem Rejonu Malackiego

Według mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Roberta Duchniewicza, partnerstwo to nada nowy impuls wspólnym projektom i otworzy szersze perspektywy rozwoju dla obu stron.„Podpisany dokument jest wyrazem silnej woli obu samorządów...