Pierwszy dzwonek zabrzmiał w Jaszunach

Pierwszy dzwonek zadzwonił w Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach Fot.  Anna Pieszko
Pierwszy dzwonek zadzwonił w Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach Fot. Anna Pieszko

Uroczystość pierwszego dzwonka odbyła się pierwszego września w Gimnazjum im. Balińskiego w Jaszunach w rejonie solecznickim.

Uczniowie klasy 12. za rączki wprowadzili do szkolnej sali swych najmłodszych kolegów na uroczysty apel. Po skończonej uroczystości z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przedstawicieli władz samorządowych w kościele pw. św. Anny odbyła się Msza św. w intencji dobrego roku szkolnego.

Na apel z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego stawiło się 259 uczniów — bo tylu ich liczy szkoła w tym roku. Gimnazjum się rozrasta. Jeszcze w ubiegłym roku uczyło się tu 240 uczniów. Dyrekcję cieszy zwłaszcza młody narybek, gdyż w klasie pierwszej w tym roku rozpocznie naukę 22 najmłodszych. Jeszcze 29 maluchów rozpocznie swą edukację w dwóch grupach zerówki.

Społeczność szkolną oraz gości przywitał pełniący obowiązki dyrektora gimnazjum Józef Jankowski, odpytując każdą kolejną klasę z obecności na apelu, na co uczniowie wołali gromkim „Jesteśmy!”.

 Głos mają pierwszacy Fot.  Anna Pieszko
Głos mają pierwszacy Fot. Anna Pieszko

— Miło was witać w zwiększonym składzie. Miło wiedzieć, że osiągacie sukcesy, którymi chwalimy się nieustannie na ekranach naszych szkolnych telewizorów w korytarzach. Życzę wspaniałych wrażeń w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom wytrwałości w przekazywaniu wiedzy naszym uczniom — mówił Józef Jankowski.

Życzenia składali również goście. Starosta gminy Jaszuny Zofia Griaznowa cieszyła się, że zachowywane są tradycje zaszczepione przez poprzedniego dyrektora Kazimierza Karpicza, który przekazał szkołę w pięknym stanie i na dobrym poziomie.

Na święto przybyli również kurator gimnazjum w samorządzie rejonu solecznickiego Henryk Danulewicz oraz główny prawnik samorządu rejonu solecznickiego Iwona Godowszczikowa (tak na marginesie — była uczennica szkoły w Jaszunach).

— Spotykamy nowy rok szkolny optymistycznie, choć cieniem kładą się na przykład takie sytuacje, kiedy w ostatniej chwili, już po radzie pedagogicznej zaznajamiającej nauczycieli z planem nauczania, przed początkiem roku szkolnego, 29 sierpnia, nadszedł list z Ministerstwa Oświaty i Nauki. Zawiera on informację, że minister oświaty wydał poprawki do planu nauczania i w przyśpieszonym trybie musimy od nowa wnosić jakieś kolejne zmiany w planach — mówił w rozmowie z „Kurierem” Józef Jankowski.

W tegorocznym ogólnokrajowym rankingu szkół sporządzonym przez tygodnik „Veidas” spośród 346 gimnazjów na Litwie Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach uplasowało się w pierwszej setce najlepszych szkół — na 99. pozycji.

jaszuny3_02
Pierwsze emocje w pierwszej klasie Fot. Anna Pieszko

— Szkoła jest naprawdę na dobrym poziomie. Mówią o tym wyniki. Maturzyści złożyli pomyślnie egzaminy. Spośród 26 abiturientów 20 dostało się na studia wyższe, 10 osób trafiło na uniwersytety, 10 do kolegiów, 3 osoby do szkół technicznych, 3 osoby pracują — cieszył się dyrektor.

Uczniowie z „Balińskiego” aktywnie uczestniczą w olimpiadach i konkursach, lista laureatów jest naprawdę długa, zaś coroczna delegacja uczniów, która na zaproszenie mera udaje się na uroczystość nagrodzenia najlepszych uczniów, jest naprawdę liczna.
— Początek roku jest zazwyczaj trudny, pracy jest wiele, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość. Najbardziej cieszy to, że wyniki nauczania są coraz lepsze, a z każdym rokiem przybywa nam laureatów konkursów i olimpiad. Perspektywy mamy dobre, dzieci chętnie uczestniczą w olimpiadach, osiągają dobre wyniki, a my ze swej strony staramy się zapewnić im warunki do dobrej nauki — podsumował Józef Jankowski.