Więcej

  Pierwszy dzwonek zabrzmiał w Jaszunach

  Czytaj również...

  Pierwszy dzwonek zadzwonił w Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach Fot. Anna Pieszko
  Pierwszy dzwonek zadzwonił w Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach Fot. Anna Pieszko

  Uroczystość pierwszego dzwonka odbyła się pierwszego września w Gimnazjum im. Balińskiego w Jaszunach w rejonie solecznickim.

  Uczniowie klasy 12. za rączki wprowadzili do szkolnej sali swych najmłodszych kolegów na uroczysty apel. Po skończonej uroczystości z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przedstawicieli władz samorządowych w kościele pw. św. Anny odbyła się Msza św. w intencji dobrego roku szkolnego.

  Na apel z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego stawiło się 259 uczniów — bo tylu ich liczy szkoła w tym roku. Gimnazjum się rozrasta. Jeszcze w ubiegłym roku uczyło się tu 240 uczniów. Dyrekcję cieszy zwłaszcza młody narybek, gdyż w klasie pierwszej w tym roku rozpocznie naukę 22 najmłodszych. Jeszcze 29 maluchów rozpocznie swą edukację w dwóch grupach zerówki.

  Społeczność szkolną oraz gości przywitał pełniący obowiązki dyrektora gimnazjum Józef Jankowski, odpytując każdą kolejną klasę z obecności na apelu, na co uczniowie wołali gromkim „Jesteśmy!”.

   Głos mają pierwszacy Fot. Anna Pieszko
  Głos mają pierwszacy Fot. Anna Pieszko

  — Miło was witać w zwiększonym składzie. Miło wiedzieć, że osiągacie sukcesy, którymi chwalimy się nieustannie na ekranach naszych szkolnych telewizorów w korytarzach. Życzę wspaniałych wrażeń w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom wytrwałości w przekazywaniu wiedzy naszym uczniom — mówił Józef Jankowski.

  Życzenia składali również goście. Starosta gminy Jaszuny Zofia Griaznowa cieszyła się, że zachowywane są tradycje zaszczepione przez poprzedniego dyrektora Kazimierza Karpicza, który przekazał szkołę w pięknym stanie i na dobrym poziomie.

  Na święto przybyli również kurator gimnazjum w samorządzie rejonu solecznickiego Henryk Danulewicz oraz główny prawnik samorządu rejonu solecznickiego Iwona Godowszczikowa (tak na marginesie — była uczennica szkoły w Jaszunach).

  WIĘCEJ NIŻEJ | Reklama na podst. ust. użytkownika.

  — Spotykamy nowy rok szkolny optymistycznie, choć cieniem kładą się na przykład takie sytuacje, kiedy w ostatniej chwili, już po radzie pedagogicznej zaznajamiającej nauczycieli z planem nauczania, przed początkiem roku szkolnego, 29 sierpnia, nadszedł list z Ministerstwa Oświaty i Nauki. Zawiera on informację, że minister oświaty wydał poprawki do planu nauczania i w przyśpieszonym trybie musimy od nowa wnosić jakieś kolejne zmiany w planach — mówił w rozmowie z „Kurierem” Józef Jankowski.

  W tegorocznym ogólnokrajowym rankingu szkół sporządzonym przez tygodnik „Veidas” spośród 346 gimnazjów na Litwie Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach uplasowało się w pierwszej setce najlepszych szkół — na 99. pozycji.

  jaszuny3_02
  Pierwsze emocje w pierwszej klasie Fot. Anna Pieszko

  — Szkoła jest naprawdę na dobrym poziomie. Mówią o tym wyniki. Maturzyści złożyli pomyślnie egzaminy. Spośród 26 abiturientów 20 dostało się na studia wyższe, 10 osób trafiło na uniwersytety, 10 do kolegiów, 3 osoby do szkół technicznych, 3 osoby pracują — cieszył się dyrektor.

  Uczniowie z „Balińskiego” aktywnie uczestniczą w olimpiadach i konkursach, lista laureatów jest naprawdę długa, zaś coroczna delegacja uczniów, która na zaproszenie mera udaje się na uroczystość nagrodzenia najlepszych uczniów, jest naprawdę liczna.
  — Początek roku jest zazwyczaj trudny, pracy jest wiele, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość. Najbardziej cieszy to, że wyniki nauczania są coraz lepsze, a z każdym rokiem przybywa nam laureatów konkursów i olimpiad. Perspektywy mamy dobre, dzieci chętnie uczestniczą w olimpiadach, osiągają dobre wyniki, a my ze swej strony staramy się zapewnić im warunki do dobrej nauki — podsumował Józef Jankowski.

  Afisze

  Więcej od autora

  Z kapłańską misją w Papui-Nowej Gwinei

  Widząc nazwę kraju i ciemnoskóre twarze Papuasów, wielu kojarzy ten kraj z Afryką… Owszem, mamy tropikalny klimat i wiele politycznych czy ekonomicznych podobieństw, ale kultura ciąży bardziej ku Samoa czy Hawaiʻi niż do Afryki. Do niedawna, czyli zanim dotarli tu...

  Gdzie się mieszka na Litwie najlepiej

  Na indeks GKI składa się 41 wskaźników w 6 obszarach: materialne warunki życia; przedsiębiorczość ludności i konkurencyjność biznesu; usługi zdrowotne; usługi edukacyjne; demografia, aktywność obywatelska i społeczna; infrastruktura publiczna, jakość i bezpieczeństwo środowiska mieszkalnego. Za pomocą GKI można sprawdzić...

  Jak w kilku słowach zawrzeć trzy kłamstwa

  O Odznace Honorowej za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą Ww. teksty ukazały się w odniesieniu odznaczeń przyznanych 2 maja z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą trzem zasłużonym Polakom na Litwie: byłemu wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół...

  Kryteria reorganizacji szkół określane przez rząd są sprzeczne z Konstytucją RL

  „Sąd Konstytucyjny wyraźnie orzekł, że rząd i ministerstwo oświaty w dużym stopniu przekroczyli swe kompetencje” — komentuje posłanka Beata Pietkiewicz. Sąd Konstytucyjny odniósł się do wniosku 57-osobowej grupy parlamentarzystów. Zwrócili się oni do SK, by zbadał on, czy ustalane przez...