Pędźmy na Kaziuka – startuje wileńskie święto rzemiosła

Organizatorzy spodziewają się, że tegoroczny Jarmark Kaziukowy odwiedzi około pół miliona osób

W piątek 1 marca w Wilnie już po raz 416 ruszy Jarmark Kaziukowy. Szacuje się, że to tradycyjne przedsięwzięcie odwiedzi około 500 tys. osób. Wczoraj organizatorzy jarmarku, Samorząd miasta Wilna oraz spółka „Concept Events & Media” zorganizowali spotkanie, na którym poinformowali o tegorocznej koncepcji imprezy. „Drožiam į Kaziuką“ (Pędźmy na Kaziuka) – takim hasłem spotka wszystkich gości tegoroczny jarmark.

– Mamy nadzieję, że wybory samorządowe, które zbiegają się z „Kaziukiem”, nie przeszkodzą w odwiedzeniu jarmarku, który od stuleci jest wileńską wizytówką sztuki ludowej. Cieszymy się, że przedsięwzięcie to odzwierciadla wielokulturowość i wielonarodowość naszego miasta. W ramach jarmarku wystąpią polskie, litewskie, rosyjskie, białoruskie i tatarskie zespoły folklorystyczne – powiedziała wicemer Edyta Tamošiūnaitė. W sobotę, 2 marca, na placu Ratuszowym swe tańce i pieśni zaprezentuje także polski zespół ludowy „Wilia”.

1 500 pawilonów rozlokuje się w 15 miejscach Wilna: m.in. na al. Gedimina, placach: Łukiskim, Ratuszowym, Vinco Kudirkos i Katedralnym, na ulicach: Žemaitės, Odminų, T. Vrublevskio, Šventaragio, Barboros Radvilaitės, Maironio, Pilies, Didžioji, Vokiečių oraz na skwerze Sirvydo. Miejsca handlowe jeszcze można nabyć w sposób przejrzysty i łatwy – przez Internet, za pośrednictwem specjalnie stworzonego systemu. Jak zaznaczyli organizatorzy, gdyby ustawić w szereg wszystkie pawilony, to jego długość wyniosłaby 4 kilometry.

„Cieszymy się, że przedsięwzięcie to odzwierciadla wielokulturowość i wielonarodowość naszego miasta” – zaznaczyła wicemer Edyta Tamošiūnaitė (druga od lewej)

– Nowością będzie most zmontowany na wysokości 4 metrów nad aleją Giedimina. Będzie się znajdował na placu Vinco Kudirkos. Można będzie wejść na most i spojrzeć z góry na jarmark. Kolejną nowością będą stoiska młodych artystów, którzy rozlokują się w wileńskim Ratuszu. Około 100 dzieci zaprezentuje tu swoje wyroby, które każdy będzie mógł kupić. Będzie także czynna ślizgawka na placu Łukiskim – poinformował Renaldas Gražys, jeden z organizatorów jarmarku. Swoje wyroby zaoferuje ponad 1 300 artystów i rzemieślników z Litwy oraz 150 z zagranicy.

– Przyjadą rzemieślnicy z Łotwy, Estonii, Polski, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, a nawet z Hiszpanii. Dla wszystkich sprzedawców, na okres trwania jarmarku, samorząd udostępni bezpłatne miejsca do parkowania w żółtej i zielonej strefie – zaznaczyła wicemer Edyta Tamošiūnaitė.

Zaprezentowane zostaną wszystkie kierunki mistrzostwa ludowego. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnych palm podwileńskich, które od wieków są wizytówką „Kaziuka”. Podczas ostatniego jarmarku wykryto oszukańczy proceder. Sporo palm zostało przywiezionych z Chin, a nieuczciwi handlarze sprzedawali je jako palmy podwileńskie.

– W tym roku będą przeprowadzane kontrole stoisk. Mamy nadzieję, że kupującym nie będą oferowane podrobione palmy. Postaramy się zadbać o to, tym bardziej, że podwileńska tradycja wicia palm trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Litwy – zaznaczył Renaldas Gražys.

Otwarcie Jarmarku Kaziukowego odbędzie się w piątek, 1 marca, o godz. 14. 00 na moście na al. Giedimina przy placu Vinco Kudirkos. Przedtem, o godz. 13.30, w stronę mostu ruszy tradycyjny teatralizowany pochód.
Jarmark potrwa 3 dni – od 1 do 3 marca.

Harmonogram przedsięwzięcia można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej jarmarku kaziukomuge.lt

Fot. Marian Paluszkiewicz